تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران
تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران

تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان اعلام کرد: با اجرای پایش‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در شرایط کرونا از تیرماه امسال با تقاضای روزافزون صادرات آبزیان مواجه شده‌ایم.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «عیسی گلشاهی» افزود: شیوع ویروس کرونا در ماه های نخست سال، حوزه تجارت و توزیع داخلی آبزیان را تحت تاثیر قرار داد به طوری که مزارع پرورش ماهی و همچنین پرورش دهندگان ماهی در دریا دچار انباشتگی محصول شدند.
پس از اردیبهشت ماه با تهیه و اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی و پایش مزارع پرورش آبزیان، به تدریج با انجام صادرات و برطرف شدن ابهامات مردم در خرید آبزیان، شرایط در مزارع پرورش ماهی به حالت عادی رسیده و از حالت انباشت محصول خارج شده ایم.

بیشتر بدانید: صید ترال نان بر صیادان محلی و بلای جان آبزیان

توسعه فروش الکترونیکی آبزیان در دوران کرونا

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان درباره اقدامات انجام شده برای رونق بازار داخلی آبزیان در شرایط کرونایی اظهار داشت: توسعه فروش الکترونیکی آبزیان در کشور تا حدی توانست بخشی از محصولات به ویژه ماهی قزل آلا را از مزارع پرورش ماهی خارج کند و فروش را افزایش دهد.
با همکاری سازمان شیلات ایران و سازمان استاندارد ملی کشور، این استاندارد ملی تولید، اخذ و برای نخستین بار کنسرو ماهی قزل آلا به صورت انبوه و تجاری وارد خط تولید شد.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: همین امر موجب شد بخشی از ماهی قزل آلا تولید شده وارد کنسروسازی‌ها شود.
عمان و امارات به عنوان کشورهای هدف صادرات محصولات آبزی در عرصه‌های جدید مطرح شده اند، ضمن اینکه در ۶ ماهه اخیر صادرات این محصولات به روسیه و جمهوری آذربایجان چشمگیر بوده است.

بیشتر بدانید: صادرات آبزیان شمال، به ۲۶ کشور دنیا در نیمه نخست سال

در گذشته قزل آلای سالمونی تازه به صورت محدود به امارات صادر می کردیم، اما اکنون با فراهم شدن بسترهای لازم، صادرات قزل آلای سالمونی و معمولی به صورت منجمد نیز به این کشور داریم.
صادرات قزل آلا به امارات در سال های قبل فقط در وزن بالای ۲.۵ کیلو گرم صورت می گرفت، اما اکنون در وزن های مختلف، صادرات انجام می شود.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: امسال قزل آلای سالمونی و معمولی به صورت تازه و منجمد نیز راهی بازار کشور عمان می شود.
تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران
تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران
اکنون صادرکنندگان برای کاهش نگرانی از تامین محصولات آبزی، وارد مذاکره با پرورش دهندگان آبزی در قالب آبزی پروری قراردادی شده اند تا بتوانند تولید مشترک داشته باشند و محصولات را پیش خرید کنند.
گلشاهی کاهش قدرت خرید مردم را از دلایل کاهش مصرف آبزیان در بازار داخلی دانست و گفت: میانگین قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم ماهی قزل آلای سالمونی از ۲۹ هزار تومان در سال گذشته در قبل از کرونا به حدود ۴۰ هزار تومان در سال جاری رسیده که این موضوع در سبد خانوارها نیز تاثیر گذاشته است.

بیشتر بدانید: قانون ممنوعیت صید ترال در کشور به بن بست خورد

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران به افزایش قیمت نهاده ها در حوزه پرورش آبزیان اشاره کرد و گفت: تخم چشم زده ماهی قزل آلا در گذشته با ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می شد، اما اکنون با ارز نیمایی یعنی با سه برابر قیمت وارد می شود.
بعضی از نهاده های دیگر در حوزه پرورش آبزیان مانند خوراک میگو و لارو ماهی نیز با ارز نیمایی به دست تولیدکنندگان می رسد.
سال گذشته (۱۳۹۸) یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، تراز تجاری این بخش از ۴۴۰ میلیون دلار عبور کرد.
اکنون کشور با تولید سالانه ۱۸۰ هزارتن ماهی قزل آلا در آب‌های شیرین و شور رتبه نخست تولید این نوع ماهی را در دنیا دارد.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایرنا      /      لینک کوتاه خبر: lish.ir/1IGU
مطالب مرتبط
تقاضا برای افزایش صادرات آبزیان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − چهار =

دامیران