ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی بعد از بروسلوز
ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی بعد از بروسلوز

ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی

استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری کووید ۱۹ را یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ردپای کرونا را در آبزیان دریایی نیز پیدا کرده اند.

مسعود مردانی، با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه کنترل بیماری‌های عفونی و پیشگیری با واکسن، گفت: متاسفانه هنوز شاهد بروز موارد جدیدی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در کشور هستیم.
وی، بروسلوز را یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که به وسیله یکی از گونه‌های باکتری بروسلا ایجاد شده و به سه صورت حاد، تحت حاد یا مزمن تظاهر می‌کند.
به گفته استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بروسلوز در حیوانات، بیشتر دستگاه تناسلی ادراری را درگیر می‌کند و در انسان معمولاً باعث ایجاد تب، تعریق، دردهای استخوانی و عضلانی، ضعف، بی‌حالی و کاهش وزن می‌شود.
مردانی در ادامه به زیان‌های اقتصادی فراوان ناشی از بیماری بروسلوز اشاره کرد که سقط بره‌ها و گوساله‌ها و کاهش فراورده‌های لبنی برخی از این موارد بود.
متاسفانه به رغم درمان دارویی نسبتاً موثر، حدود ۱۰ درصد مبتلایان دچار عود بیماری می‌شوند و در موارد مزمن نیز سبب ناتوانی‌های حرکتی و افسردگی می‌شود.

بیشتر بخوانید: تولید سالانه ۲۵۰۰ تن ماهی در خواهرخوانده شیلات ایران

ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی بعد از بروسلوز
روسلوز یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است
استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هاری را یکی دیگر از بیماری‌های حاد ویروسی مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ممکن است به طور اتفاقی در اثر گزش حیوانات، پیوند قرنیه و سایر بافت‌های آلوده به انسان انتقال یابد.
مردانی با اشاره به نجات جان بیش از ۳۲ هزار نفر در جهان با اقدامات پیشگیرانه پس از گزش حیوانات، گفت: سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر در جهان پس از گزش حیوانات تحت پوشش اقدامات پیشگیرانه قرار می‌گیرند که این اقدامات باعث نجات جان ۳۲ هزار و ۷۰۰ انسان می‌شود.
این روزها که بحث بیولوژیک (بیوتروریسم) بسیار قوت گرفته است، از بروسلوز، ملیوئیدوزیس، تب‌های خونریزی دهنده و آنتراکس به عنوان جنگ افزارهای بیولوژیک بالقوه یاد می‌شود اما اینکه آیا عملاً چنین سلاحی تا به حال علیه انسان‌ها استفاده شده یا خیر، تمامی ابعاد آن نامشخص است.
وی، بیماری کووید ۱۹ را نیز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ردپای کرونا را در آبزیان دریایی به خصوص نهنگ و…، نیز پیدا کرده‌اند.
پیشگیری از عفونت‌های مشترک بین انسان و دام قطعاً بدون کنترل بیماری در حیوانات امکان پذیر نیست. بنابراین هماهنگی و هم فکری ارگان‌های درگیر در این مهم نظیر وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی توصیه می‌شود.

منبع: تابناک     /     لینک کوتاه خبر: https://bit.ly/36Scy6O
ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی بعد از بروسلوز
  بروسلوز یک بیماری فراموش شده در کشورهای در حال توسعه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران