تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی

کاهش ۲۰ درصدی و تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی

مدیر کل شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: سال ۹۸ نزدیک ۳۰۰ تن انواع آبزی از آذربایجان غربی صادر شد اما این میزان امسال به خاطر کرونا تا ۲۰ درصد کاهشا خواهد داشت.

محمدباقر قریشی در ارومیه اظهار داشت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و در صورت عادی شدن شرایط و امکان صادرات مجدد از مرزها پیش‌بینی می‌شود، ارزش صادرات محصولات شیلاتی در سال جاری به یک میلیون دلار برسد.
مازاد تولید ماهیان قزل آلا، کپور، بچه ماهیان و ماهیان زینتی آذربایجان‌ غربی به استان ها و همچنین کشورهای همجوار نظیر ترکیه، عراق، نخجوان و ارمنستان صادر می‌شود.

حتما بخوانید: انعقاد تفاهم‌نامه‌ افزایش سرانه مصرف آبزیان مردم کشور

تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌ غربی گفت: هرسال جهت حفظ و بازسازی دخایر آبزیان انواع کپور ماهیان از جمله کپور، فیتوفاگ، بیگ هد و آمور در مرکز بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت تکثیر و در دریاچه های پشت سدها و استخرهای چندمنظوره کشاورزی استان رها می‌شوند.
پارسال بیش از ۷.۲ میلیون قطعه بچه ماهی در مراکز تولید و تکثیر استان تولید شد که امسال نسبت به سال قبل ۲ درصد افزایش تولید وجود دارد.
به خاطر بروز بیماری کرونا ماهیان تولیدی به فروش نمی‌رسد ولی قیمت نهاده ها افزایش بی رویه داشته است که این امر، مشکل آفرین بوده است.
در این راستا با مراکز مربوط مکاتبات لازم انجام و حمایت هایی از قبیل استمهال وام ها و پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره و تولید خوراک آبزبان با قیمت مناسب انجام گرفته ‌است.
امسال پیش‌بینی می‌شود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در سطح استان تولید شود.
قریشی با بیان اینکه سرانه مصرف آبزیان در کشور ۱۰ کیلوگرم بوده و این مقدار در آذربایجان‌ غربی کمتر از هفت کیلوگرم است، ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال تولید در منابع آبی استان به ۶ هزار و ۵۰۰ تن برسد.

حتما بخوانید: صادرات آبزیان چابهار به چهار کشور در سال جاری

تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
آذربایجان‌ غربی سال گذشته در مجموع با صید ۶ هزار و ۴۴۵ تُن انواع ماهی از سدها و منابع آبی، همچنان رتبه نخست صید آبزیان را در بین استان‌های غیرساحلی کشور به خود اختصاص داده است.
انجام عملیات صیادی در ۱۱ منبع نیمه‌ طبیعی (دریاچه پشت سدها) آذربایجان‌ غربی انجام می شود، از جمله این منابع شامل سدهای نوروزلوی میاندوآب، شهیدکاظمی و خراسانه بوکان، بارون ماکو، قیقاچ پلدشت، ارس، ارس۲، شهرچای ارومیه، سنجاق مهاباد، احمدآباد تکاب و حسنلو نقده است.
در آذربایجان‌ غربی انوع آبزیان از جمله شاه‌میگو و ماهیان گرمابی شامل انواع ماهی کپور، فیتوفاک، بیگ‌هد و آمور و ماهیان بومی از جمله زردماهی صید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

 

تأثیر منفی کرونا بر صادرات شیلات آذربایجان غربی
  بیماری میکروبی داخلی ماهی ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران