اثر حذف ارز ترجیحی باید حذف ممنوعیت های گاه و بیگاه باشد
اثر حذف ارز ترجیحی باید حذف ممنوعیت های گاه و بیگاه باشد

رئیس انجمن صنفی گاوداران:

اثر حذف ارز ترجیحی باید حذف ممنوعیت های گاه و بیگاه باشد

سید احمد مقدسی: قرار بود دولت شرایطی را به منظور حمایت از تولید ایجاد کند که متاسفانه این مصوبات تنها روی کاغذ آمده و در عمل اجرایی نشده است/ دولت به ازای صادرات هر کیلو دام سنگین تعرفه بالایی دریافت می‌کند

به گزارش دامیران به نقل از عیار آنلاین؛ احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران ، با اشاره به تاثیر آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی بر تولید اظهار کرد: قبل از مردمی‌سازی یارانه‌ها و آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی، قرار بود دولت شرایطی را به منظور حمایت از تولید ایجاد کند که متاسفانه این مصوبات تنها روی کاغذ آمده و در عمل اجرایی نشده است.

وی افزود: با افزایش چند برابری قیمت نهاده‌های دامی و تاثیرگذاری در نرخ تمام شده تولید، حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده برای دوام و پایداری تولید امری ضروری است.

مقدسی با اشاره به اینکه ارز ترجیحی منشا اصلی رانت و فساد در بازار سیاه بود، بیان کرد: فعالان بخش خصوصی بارها بواسطه افزایش بهره‌وری تولید خواستار حذف ارز ترجیحی بودند که در نهایت امسال مسئولان اقدام به اجرای این امر کردند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران بهره‌وری و پایداری تولید را مستلزم حمایت دولت اعلام کرد و گفت: با وجود مازاد دام روی دست دامدار و آزاد شدن ممنوعیت صادرات، دولت به ازای صادرات هر کیلو دام سنگین تعرفه بالایی دریافت می‌کند که برای صادرات دام مازاد و امکان رقابت‌پذیری باید این تعرفه را کاهش دهد تا بتوانیم در بازارهای هدف رقابت کنیم. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های حذف ارز ۴۲۰۰، حذف ممنوعیت‌های گاه‌ و بیگاه می‌تواند باشد.

وی ادامه داد: با وجود اعلام وزیر جهاد مبنی بر تسهیل در پرداخت وام بعد از آزادسازی قیمت، اما همچنان در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش موانعی وجود دارد. هر چند دولت موانع قسط معوق و چک برگشتی را حذف کرده است، اما از طرف دیگر تولیدکننده را اعتبار سنجی می‌کنند.

شیوه نامه بهداشتی صادرات دام زنده ابلاغ شد + سند

مقدسی با بیان اینکه پتانسیل خودکفایی تولید گوشت قرمز در داخل وجود دارد، گفت: با مردمی سازی یارانه‌ها، حذف رانت و فساد و ایجاد رقابت در بین تولیدکنندگان به شرط حمایت‌های لازم امکان بهره‌وری تولید وجود دارد، اما با استمرار روند فعلی صنعت دامپروری نابود می‌شود.

این مقام مسئول قیمت تمام شده هر کیلو دام را ۱۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام با نرخ ۷۰ تا ۷۱ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که با نرخ تمام شده اختلاف معناداری دارد که استمرار این روند منجر به کشتار دام‌های مولد می‌شود، اما هدف مردمی‌سازی یارانه‌ها رفع مشکلات و پایداری تولید است که با اجرایی شدن مصوبات تحقق می‌یابد‌.

اثر حذف ارز ترجیحی باید حذف ممنوعیت های گاه و بیگاه باشد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: عیار آنلاین

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج + 19 =