استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک در دام و طیور ممنوع است
استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک در دام و طیور ممنوع است

استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک در دام و طیور ممنوع است

مدیر کل دامپزشکی استان همدان استفاده خودسرانه از مصرف آنتی بیوتیک توسط دامپروران و مرغداران راممنوع اعلام کرد و گفت: هر آنتی بیوتیکی کارایی و تاثیر متفاوتی دارد، بنابراین اگر دامداران و مرغداران خود سرانه اقدام به شروع خوراندن آنتی بیوتیک به دام و طیور کنند، تنها مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک‌ها را ایجاد کرده و زمان طلایی برای رفع بیماری دام و طیور را از دست می‌دهند.

دکتر محمودرضا رسولی: برای درمان بیماری‌های دامی در بحث آزمایشگاهی از میکروآنتی بیوگرام استفاده می‌شود که به تشخیص و درمان بیماری با تجویز نوع آنتی بیوتیک مورد نظر کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه اهمیت مصرف دارو و آنتی بیوتیک در حوزه دامپزشکی بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: این موضوع با سلامت مردم بسیار در ارتباط بوده و در صورت عدم رعایت میزان مصرف آنتی بیوتیک‌ها در واقع این روند در سفره‌های مردم ادامه خواهد داشت.

اکر دامدار یا مرغداری به میزان مصرف آنتی بیوتیک توجه نداشته باشد و داروها را به موقع قطع نکند این موضوع علاوه بر ایجاد مقاومت میکروبی در بدن دام به سفره جوامع انسانی نیز تسری پیدا کرده و سلامت شهروندان نیز در مورد مقاومت‌های میکروبی در برابر آنتی بیوتیک‌ها به خطر می‌افتد.

مصرف آنتی بیوتیک‌ها در مرغداری‌ها تحت نظارت مسئولان فنی و ناظر فنی انجام می‌شود و حتی تجویز نوع آنتی بیوتیک نیز با تشخیص دامپزشک است.

مدی کل دامپزشکی همدان با بیان اینکه با واکسیناسیون‌های انجام شده، کاهش مصرف آنتی بیوتیک در دام را شاهد هستیم، تصریح کرد: برخی بیماری‌ها واکسن نداشته و گاهی آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ناشی از باکتری و ویروس ایجاد شده در یک ارگان تجویز می‌شود که تمامی نکات لازم در مورد میزان مصرف، زمان قطع دارو و سایر مصادیق توسط دامپزشکان به دامداران و مرغداران ارائه می‌شود.

استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک در دام و طیور ممنوع است
افزایش قیمت خوراک دام و طیور در 6 سال گذشته بی سابقه است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفده + 4 =