اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است
اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است
post

اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است

 دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی گفت: بی توجهی مسوولان به اشکالات و نواقص سامانه بازارگاه این سامانه را به جولانگاه واسطه ها و دلالان تبدیل کرده است.

به گزارش اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، عباس حاجی زاده افزود: وجود نهاده های دامی با نرخ آزاد در بازار مهر تائیدی بر اشکالات اساسی سامانه بازارگاه در طراحی و نحوه اجرای آن و همچنین تاکید و اصرار بر اجرای یک طرح دارای اشکال است. سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی (sps.bki.ir) صرفا برای کنترل توزیع نهاده‌ها نیست، بلکه برای حسابداری ملی نهاده‌ها هم نیاز است.

امروز در شرایطی که یک کیلو نهاده دامی بدون تایید و دریافت حواله عرضه از سوی دستگاه های ذیربط امکان خروج از گمرک یا انبار کارخانه تولیدی را ندارد، شاهد فروش نهاده های دامی با نرخ آزاد در بازار هستیم که این امر به درستی نشان می دهد ساختار سامانه بازارگاه از طراحی تا اجرا با اشکالات جدی روبروست. بیش از یک سال است که مسوولان ذی ربط در طراحی و اجرای سامانه بازارگاه وعده رفع اشکالات این سامانه با مشورت و همفکری ذینفعان را داده اند، اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نداده است .

اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است
اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است

حاجی زاده ضمن انتقاد از بررسی نشدن سوابق خریداران نهاده های دامی در سامانه بازارگاه، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اشکالات اساسی سامانه بازارگاه این است که خریداران معرفی شده در سامانه بازارگاه در برخی موارد با گذشت چندین روز اقدام به خرید نکرده اند ؛ این امر نشان می دهد افراد معرفی شده به عنوان خریدار نهاده های دامی در سامانه بازارگاه در واقع نیازی به نهاده های دامی نداشته اند.

به گفته دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی، اقدام نکردن برای خرید نهاده های دامی از سوی صاحبان حواله در شرایطی که فعالیت صنایع و ادامه حیات دام و طیور به استفاده از نهاده های دامی بستگی دارد، توجیهی به غیر از نبود نیاز صاحبان حواله ها به خرید نهاده های دامی ندارد.

هشدارهای هواشناسی برای کشاورزان و دامداران

۱۰۰ درصد نهاده های دامی که در بازار با نرخ آزاد خرید و فروش می شود با حواله وزارت جهادکشاورزی بارگیری شده و سووال مطرح از مسوولان ذی ربط این است« چرا کالایی که باید بر اساس نیاز واحد تولیدی در بازار عرضه شده باشد، سر از بازار آزاد درمی آورد؟» ، مشکلات مطرح شده علاوه بر اشکالات تکنیکی و نرم افزاری سامانه بازارگاه است و متولیان امر به طور کامل نسبت به ایرادهای متعدد این سیستم اطلاع دارند.


منبع: ایرنا
اشکالات سامانه بازارگاه سبب جولان دلالان شده است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

7 + هفت =