چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟
چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم؟

قیمت دانه های خوراکی و دانه های روغنی مورد استفاده در خوراک دام و طیور مانند سویا در چند ماه اخیر به ارتفاعات چند ساله صعود کرده است. به دلایل آب و هوای بد در کشورهای تولید کننده اصلی، خرید اضافی یا افزایش عوارض . عواقب آن اکنون چالش بزرگی برای کل بخش دامپروری و مرغداری است و باید استراتژی های پایداری اتخاذ شود تا امکان استفاده کارآمدتر از منابع فراهم شود.

اصول اولیه را در نظر بگیرید

یک سوال که دامداران و مرغداران باید دائماً از خود بپرسند این است که آیا فرآیندهای تولید آنها می تواند کارآمدتر شود، از جمله :

• تغذیه تا حد امکان “دقیق”

– محتوای مواد مغذی جیره دام و طیور را با سن و مرحله تولید حیوانات تطبیق دهید

– تعیین تغییرات در کیفیت مواد خام (طیف‌سنجی مادون قرمز نزدیک) و در نظر گرفتن آنها در فرمولاسیون خوراک

• استفاده از منابع خوراک دام و طیور محلی موجود، که ممکن است ارزان تر و کمتر مستعد مشکلات حمل و نقل و تجارت باشد.

راهکار هایی در رابطه با افزودنی خوراک دام و طیور

از آنچه در دسترس است به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. علاوه بر مراحل بالا، با در نظر گرفتن ۴ رویکرد می توان از راهکارهای ارائه شده توسط صنعت دام و طیور برای جبران گرانی ها استفاده کرد:

۱. بهبود FCR یا ضریب تبدیل ماده خوراکی برای استخراج حداکثر ارزش از مواد غذایی موجود

۲. بهبود کیفیت خوراک دام و طیور برای محافظت از مواد تشکیل دهنده یا کاهش اثرات نامطلوب مواد مضر بر روی دام و طیور

۳. استفاده از جایگزین های خوراک دام و طیور

۴. صرفه جویی در هزینه با بهینه سازی فرآیندهای تولید خوراک دام و طیور

بهبود FCR یا ضریب تبدیل

مستقیم ترین راه برای استفاده بهتر از خوراک دام و طیور، بهبود FCR یا ضریب تبدیل با کمک مکمل خوراک دام و طیور مناسب است. گروه های مختلف محصول به روش های مختلف به این هدف کمک می کنند.

فیتومولکول ها در جبهه های مختلف مبارزه می کنند

فیتومولکول ها به دلیل اثرات ارتقاء سلامت روده به خوبی شناخته شده اند. آنها علیه باکتری های بیماری زا عمل می کنند و تعادل میکروبیوم را به سمت مفید تغییر می دهند. روده سالم بهترین پیش شرط برای هضم و جذب موثر مواد مغذی است. کارآزمایی‌ها با فیتومولکول‌ها نشان داد که FCR یا ضریب تبدیل را بهبود می بخشد.

تولید سالانه ۴۲۰ تن گوشت شتر مرغ در استان همدان

-مرغ تخمگذار  (۱۱ امتیاز؛ خوراک/تخم مرغ)

– جوجه گوشتی (۳-۸ امتیاز)

– گاوهای شیری (۱۰ امتیاز؛ شیر/DMI).

آنزیم ها در دسترس بودن مواد مغذی را بهبود می بخشند.

حتی رژیم غذایی ذرت و سویا برای حیوانات تک معده به طور کامل قابل هضم نیست. قیمت های بالای خوراک تولیدکنندگان را مجبور می کند تا مواد جایگزین بیشتر و اغلب کمتر قابل هضم را در رژیم غذایی بگنجانند. پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای (NSP) موجود در آن، به دلیل خواص فیزیکوشیمیایی خود، محتوای انرژی جیره را کاهش می دهند. علاوه بر این، آنها مواد مغذی مانند پروتئین ها و کربوهیدرات های قابل هضمرا به دام می اندازند (“اثر قفس”)  و آنها را برای آنزیم های گوارشی غیر قابل دسترس می کنند.

آنزیم ها مواد مغذی را در دسترس قرار می دهند، بازده انرژی جیره را افزایش می دهند و FCR را بهبود می بخشند. در آزمایشی با محصول زایلاناز (Axxess XY، EW Nutrition)، FCR در مرغ تخمگذار به طور متوسط بین هفته‌های ۲۶ و ۴۶ به میزان ۸.۲ امتیاز بهبود یافت.

آنتی اکسیدان ها محتوای انرژی رژیم غذایی را حفظ می کنند

چربی موجود در رژیم غذایی حامل انرژی است، اما به ویژه در هوای گرم تابستان، مستعد اکسیداسیون است. ترشی حاصله و تخریب همراه با ویتامین ها، رنگدانه ها و اسیدهای آمینه، فراهمی زیستی و محتوای انرژی جیره را کاهش می دهد و منجر به FCR ضعیف می شود.

استفاده از آنتی اکسیدان ها باعث تثبیت مواد چرب در خوراک، حفظ یکپارچگی و در دسترس بودن مواد مغذی می شود. استفاده از یک آنتی اکسیدان (Santoquin، EW Nutrition) FCR را تا ۲ امتیاز در طیور (جیره بدون DDGS) بهبود بخشید (شکل  ۱b).

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟
شکل ۱b – بهبود FCR در DDGهای طیور.

اسیدهای آلی فرآیندهای روده را بهبود می بخشد

اسیدهای آلی (OAs) باکتری های بیماری زا مانند E. coli، سالمونلا و کلستریدیوم را با کاهش pH و همچنین از طریق حمله مستقیم کاهش می دهند، در حالی که باکتری های مفید مانند Bifidobacteria را ترویج می کنند.

برگزاری نمایشگاه دام، طیور و آبزیان مشهد

اثر اسیدی OAs همچنین با فعال کردن آنزیم های گوارشی به هضم و استفاده از مواد مغذی کمک می کند. تغییر مفید فلور روده که سلامت روده را بهبود می بخشد همراه با هضم و جذب بهتر مواد مغذی منجر به بهبود FCR یا ضریب تبدیل می شود.

بهبود کیفیت خوراک دام و طیور

کیفیت خوراک فقط به کیفیت مواد خام مربوط نمی شود. افزودنی های خوراک نقش اساسی در تضمین ایمنی غذا و امکان استفاده بهینه توسط دام و طیور را دارند.

بازدارنده های کپک ارزش خوراک دام و طیور را حفظ می کنند

آب فعال عامل اصلی رشد کپک‌ها است که بر سلامت حیوانات تأثیر می‌گذارد و همچنین محتوای انرژی خوراک را کاهش می‌دهد. سورفکتانت ها آب آزاد را متصل می کنند و رطوبت خوراک را حفظ می کنند. در ترکیب با اسیدهای آلی با خواص ضد قارچی، کپک ها را می توان کاهش داد و از تخریب انرژی خوراک جلوگیری کرد. آزمایشی با جوجه های ۲۸ روزه اثرات مفید مهارکننده های کپک را نشان می دهد (جدول ۱).

جدول ۱ – نتایج حاصل از آزمایش با استفاده از مهارکننده های کپک در خوراک جوجه های ۲۸ روزه.
Weight gain (g) FCR
Non-infested corn ۷۶۷ ᵃ ۱.۷۹ ᵃ
Moulded corn ۷۱۳ ᵇ ۱.۹۶ ᵇ

کاهش اثرات منفی مایکوتوکسین ها

اگر قبلاً در مواد غذایی کپک‌ها وجود داشته باشد، کاهش تأثیر منفی آنها بر حیوانات بسیار مهم است. FCR بهبود یافته را می توان در مقایسه آزمایشی مشاهده کرد.

جوجه های گوشتی دریافت کننده جیره آلوده به مایکوتوکسین (MT؛ ۳۰۰ppb زرالنون، ۶۰۰۰ppb DON) با جوجه های گوشتی با همین جیره به همراه محلول کاهش دهنده سم (Mastersorb Gold (MSG)، EW Nutrition) تغذیه می کردند.

گروه هایی که نه با مایکوتوکسین و نه مواد افزودنی تغذیه می کردند و خوراک با MSG به عنوان گروه کنترل عمل می کردند (شکل ۲).

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟
شکل ۲ – بهبود FCR در جوجه گوشتی تغذیه شده با خوراک آلوده و خوراک آلوده با محلول کاهش دهنده.

سورفکتانت برای کنترل میکروبیولوژیکی و کیفیت بالای پلت در آسیاب خوراک

رطوبت مهم است. خوراک بیش از حد خشک منجر به کاهش خوش طعمی و هضم ضعیف و کیفیت پایین پلت ها می شود. از دست دادن رطوبت نیز تأثیر مستقیمی بر تولید و سودآوری دارد. سورفکتانت ها، رطوبت را به خوراک متصل می کنند، ژلاتینه شدن نشاسته را بهبود می بخشند، ریزدانه ها را کاهش می دهند، انرژی قابل سوخت و ساز را افزایش می دهند و منجر به راندمان پلت سازی بالاتر می شوند (شکل ۳).

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟
شکل ۳ – نتایج مربوط به کیفیت پلت، سطح رطوبت و بروز کپک در خوراک. کنترل در مقابل سطح

دماهای پایین تر، به دلیل کارایی ضد میکروبی بهتر بخار مرطوب، باعث حفظ مواد مغذی می شود.

مطالبات ارزی واردکنندگان نهاده های دامی را پرداخت کنید

استفاده از جایگزین های خوراک در نشخوارکنندگان – جایگزینی نسبی خوراک پروتئین با اوره

از آنجایی که باکتری های شکمبه می توانند پروتئین باکیفیت را از نیتروژن غیر پروتئینی تولید کنند، اوره را می توان در نشخوارکنندگان به جای کنجاله سویا استفاده کرد.

انرژی کافی، مواد معدنی و عناصر کمیاب موجود در خوراک یک فناوری پوشش ویژه اجازه می دهد تا نرخ آزادسازی نیتروژن نزدیک به تجزیه پروتئین منابع اصلی پروتئین گیاهی (به عنوان مثال، کنجاله سویا) باشد. این موضوع منجر به تامین نیتروژن ثابت تری برای میکروارگانیسم ها می شود و سنتز پروتئین میکروبی را به حداکثر می رساند.

صرفه جویی در هزینه ها در فرآیند تولید

علاوه بر کیفیت بالای پلت، آسیاب‌های خوراک به دنبال به حداکثر رساندن راندمان تولید هستند، از جمله مقدار ریزدانه‌هایی که باید دوباره پردازش شوند، استفاده از بخار، توان تولید پلت و تقاضای انرژی. همچنین، رطوبت تعیین کننده است. افزودن یک سورفکتانت منجر به تقاضای انرژی ۱۰-۱۵ درصد کمتر یا خروجی تولید بالاتر بدون افزایش مصرف انرژی می شود (شکل ۴).

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟
شکل ۴ – خروجی پلت و بهره وری انرژی. کنترل در مقابل سطح

روانکاری خوب ماشین آلات علاوه بر این، سایش و پارگی در تجهیزات و قطعات را کاهش می دهد و به راندمان بالاتر تولید کمک می کند.

تولیدکنندگان می توانند با چالش افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیایند

افزایش هزینه های خوراک دام و طیور یک چالش بزرگ برای همه در تولید دام است. پس از یک نگاه انتقادی به فرآیندهای تولید در عملیات خود، تولیدکنندگان دام و طیور می توانند از حمایت صنعت برخوردار شوند و راه حل های متنوعی برای بهینه سازی استفاده از منابع و فرآیندهای تولید ارائه دهند. با درگیر شدن همه این ابزارها، ما قادر خواهیم بود بر این دوره حساس غلبه کنیم.

چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: www.allaboutfeed.net

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

شش + 15 =