امکان استفاده از پودر چرم و پر به جای سویا
امکان استفاده از پودر چرم و پر به جای سویا

نتیجه تحقیقات یک شرکت دانش بنیان

امکان استفاده از پودر چرم و پر به جای سویا

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مکمل های پروتئینی برای دام و طیور از ضایعات چرم شدند.

به گزارش دامیران به نقل از مهر؛ دکتر مجتبی زاهدی فر عضو هیأت علمی مؤسسه علوم دامی و سهامدار یک شرکت دانش بنیان تولید کننده مکمل‌های پروتئینی از پودر پر مرغ و پودر ضایعات چرم گفت: ما موفق شدیم در کشور برای اولین بار از پودر ضایعات چرم هیدرولیز شده، مکمل پروتئینی برای خوراک دام و طیور تولید کنیم.

وی با بیان اینکه پوست چرم منبع غنی از پروتئین است که از آنها استفاده‌ای نمی‌شود و کاربردی در کشور ما ندارند، گفت: این پروتئین می‌تواند به عنوان خوراک دام گوشتی و طیور گوشتی، تخم گذار بوقلمون و نشخوارکنندگان مورد استفاده قرار بگیرد.

عضو هیأت علمی مؤسسه علوم دامی گفت: بر اساس آزمایش‌هایی که انجام دادیم در یک دوره نتایج خوبی بدست آوردیم.

شرکتی دانش‌بنیان با تولید مکمل‌های نسل سوم نیاز صنعت دام و طیور کشور را تامین کرد.

وی با تاکید بر اینکه در چرم، بیشتر از ۹۰ درصد پروتئین وجود دارد که درصد هضم آن بیش از ۷۵ درصد است، گفت: درصد زیادی از پروتئین دام و طیور از طریق مکمل‌هایی که تولید می‌کنیم تأمین می‌شود و می‌تواند جایگزین سویا شود.

زاهدی فر با تاکید بر اینکه با دستگاه‌های ساخته خودمان، دستگاه‌های هیدرولیز پر و چرم را به تولید می‌رسانیم، خاطر نشان کرد: تاکنون شرایط پایلوت و آزمایشگاهی طی شده است و نتایج خوبی هم بدست آورده ایم.

وی عنوان کرد: در طول سال، ۲۰۰ هزار تن پر در کشور داریم که با هیدرولیز آن، ۳۰۰ هزار تن پروتئین تولید می‌شود و به همین میزان جایگزین سویا خواهد شد؛ این می‌تواند نیاز کشور به واردات سویا را کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه دانش فنی تولید پروتئین خوراک دام و طیور را بدست آورده ایم، گفت: از این پروتئین در تغذیه دام استفاده می‌شود؛ در صورتیکه کشورهای خارجی شاید از صنایع چرم بهره ببرند اما در تغذیه دام استفاده‌ای ندارند.

امکان استفاده از پودر چرم و پر به جای سویا
چگونه با افزایش قیمت خوراک دام و طیور کنار بیاییم ؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری مهر

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یک × پنج =