انحراف ارز دولتی در واردات نهاده‌های دامی
انحراف ارز دولتی در واردات نهاده‌های دامی

انحراف ارز دولتی در واردات نهاده‌های دامی

یکی از اقلامی که واردات آن به شکل گسترده با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی انجام شده نهاده‌های دامی است که البته با نرخ دولتی به دامداران یا نرسیده یا کم رسیده است.

برای کنترل قیمت در بازار لبنیات و محصولات پروتئینی ارز ترجیحی طی سه سال گذشته به واردات نهاده‌های دامی تخصیص یافته است، ولی بخش مهمی از این نهاده‌ها به بازار آزاد رسیده و با قیمت آزاد به فروش می‌رسد.

در این شرایط دامداران همواره از کمبود نهاده‌های دامی گلایه دارند و می‌گویند این نهاده‌ها با نرخ مصوب به دستشان یا نمی‌رسد یا به شکل بسیار محدودی می‌رسد.

در ضعف نظارت این نهاده‌های دامی به بازار آزاد راه پیدا کردند و با دلال بازی‌ها به نرخ چند برابر قیمت مصوب به فروش می‌رسند و این یعنی منابع ارزی که برای واردات نهاده‌های دامی هزینه می‌شود به جای ایجاد ثبات در بازار مواد پروتئینی و لبنی به جیب دلالان سرازیر می‌شود.

در سال‌های اخیر موارد بسیاری از سودجویی‌ها در این حوزه شناسایی شده و به دادگاه معرفی شده‌اند.

بسیاری کارشناسان معتقدند که تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای نهاده‌ها به هدف خود نرسیده و موجبات ثبات در بازار مواد لبنی و پروتئینی را فراهم نیاورده است به گونه‌ای که به شکل مداوم در این بازار‌ها شاهد افزایش قیمت هستیم.

خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا از شکل‌گیری سیاست جدیدی در این حوزه خبر داده و گفته است به جز دارو و نان، ارز ترجیحی به کالا‌های دیگر در آینده نزدیک تخصیص نمی‌یابد و منابع مالی کشور برای حمایت از اقشار آسیب پذیر به طور مستقیم در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا بدین ترتیب از رانت و فساد جلوگیری شود و همچنین قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه نیز حفظ شود.

البته بسیاری از کارشناسان معتقدند در اجرای سیاست‌های جدید حمایت از دهک‌های پایین و اقشار آسیب پذیر جامعه حتما باید در دستورکار قرار داشته باشد تا نه تولید آسیب ببیند و نه اقشار آسیب پذیر جامعه.

انحراف ارز دولتی در واردات نهاده‌های دامی
افزایش ۵ تا ۶ برابری قیمت نهاده‌ ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 + دو =