ایران آمادگی خرید هر مقدار جو تولید شده در عراق را دارد
ایران آمادگی خرید هر مقدار جو تولید شده در عراق را دارد

ایران آمادگی خرید هر مقدار جو تولید شده در عراق را دارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این آمادگی را داریم که هر مقدار جو در عراق وجود داشته باشد را خریداری کنیم. همچنین این آمادگی وجود دارد که در مورد واردات جو با عراق قراردادهای بلندمدتی بین دو کشور بسته شود. ضمن اینکه تجار عراقی می‌توانند کمک کرده و این کالا از کشورهای دیگر نیز وارد ایران شود.

کاظم خاوازی در نشست مشترک وزرای جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و کشاورزی جمهوری عراق که عصر امروز در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از سال گذشته منتظر بازدید رسمی وزیر کشاورزی عراق از ایران بوده‌‎ایم.

ایران در خصوص همکاری‌های سیاسی و امنیتی پشتیبان دولت و مردم عراق در مسائل سیاسی و اجتماعی این کشور است. نمونه‌ای از آن را نیز در مبارزه علیه داعش مشاهده کرده‌ایم و امروز بسیار خوشحالم که در خصوص مباحث کشاورزی با مسئولان این کشور گفت‌وگو نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: به نظر من زمینه بسیار خوبی فراهم شده که به جای وارد کردن کالا از دیگر کشورها، این کالاها را از عراق وارد کنیم.

شناختی در مورد وضعیت تحقیقات کشاورزی عراق ندارم اما در ایران سیستم تحقیقات کشاورزی بزرگی وجود دارد. سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سازمان بزرگی است که در این زمینه فعالیت می‌کند که تقریبا بیش از ۱۰ هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نتایج و تصمیم‌گیری‌های اتخاذ شده در این نشست خاطرنشان کرد: کشور ایران مراودات تجاری بسیار خوبی با کشور عراق دارد و میزان زیادی از کالاهای ما به کشور عراق صادر می‌شود که ۲۳ درصد از این کالاها مربوط به بخش کشاورزی است.

برای اینکه نظم خوبی برای صادارت این کالاها ایجاد شود و از یک تعرفه ترجیحی برخوردار باشیم و همچنین مسائل مربوط به گمرک، کیفیت محصولات کشاورزی، پروتکل‌هایی که باید رد و بدل شود و مباحث مربوط به حفظ نباتات و هم دامپزشکی و… بایستی گفت‌وگو کرد تا بازرگانان ما دچار گرفتاری و دشواری در مرزها نشوند.

طرح مسدودسازی اینترنت تصویب شد

امضای واردات بسیاری از کالاها بر عهده وزیر کشاورزی و وزیر تجارت عراق است. در این راستا مقرر شد مباحثی که مربوط به وزیر تجارت است، مورد پیگیری قرار گیرد و الباقی مباحث در تفاهم‌نامه‌ای گنجانده شود. با این نگرش پس از بازدید وزیر کشاورزی کشور عراق از نمایشگاه دام، طیور و آبزیان اصفهان آماده امضای تفاهم‌نامه بین دو کشور ایران و عراق خواهیم شد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: یکی از نکات بسیار مهمی که وزیر کشاورزی عراق قول پیگیری آن را داد، موضوع سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی ما و شرکت‌های مرتبط با بخش کشاورزی آن کشور بود.

بیشتر بدانید:

همکاری مشترک وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی ژاپن

تجلیل وزیر جهاد کشاورزی از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور

خراسان رضوی برای کشت فراسرزمینی و صادرات به کشور عراق آمادگی دارد

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی، نیز با تشریح ظرفیت‌های فراوان استان اظهار کرد: استان خراسان رضوی چهارمین استان کشور از نظر مساحت است و ۸۳۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد. همچنین دومین فرودگاه بزرگ کشور در مشهد مقدس قرار دارد و قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا روزانه حدود ۳۰۰ پرواز از اقصی نقاط کشور و کشورهای منطقه در این فرودگاه برقرار بود.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی یکی از مناطق مهم کشور در حوزه کشاورزی است، عنوان کرد: ظرفیت سطح زیر کشت زراعی و باغی خراسان رضوی یک میلیون هکتار است. در این راستا ۱۱ درصد کل باغات کشاورزی کشور متعلق به خراسان رضوی و ۷ درصد تولیدات کشاورزی کشور هم به این استان تعلق دارد.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه خراسان رضوی بزرگترین تولید کننده زعفران جهان است، خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید سالانه این استان ۳۲۰ تن بوده و مجموع صادرات ۷۸ درصدی کشور در حوزه زعفران متعلق به خراسان رضوی است. همچنین خراسان رضوی بزرگترین تولیدکننده گوشت قرمز کشور بوده و دومین تولیدکننده تخم مرغ، سومین تولیدکننده شیر، دومین تولیدکننده پسته و دومین تولیدکننده پیله ابریشم کشور است. این استان سومین استان کشور در بحث شراکت تجاری در صادرات به عراق به شمار می‌رود.

از خفاش ها چه می‌دانید؟

خراسان رضوی برای کشت فراسرزمینی و صادرات به کشور عراق آمادگی دارد.

محمد کریم الخفاجی، وزیر کشاورزی کشور عراق، ینز در پاسخ به سخنان استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: از استاندار خراسان رضوی سپاسگزار هستم. اولین بار که وارد مشهد شدم، مشاهده کردم که این استان باغات زیبایی دارد که این نشان‌دهنده سعی و کوشش استانداری و شهردار مشهد است.

مشهد یک امتیاز ویژه در بخش کشاورزی دارد و از این جهت این شهر، هم یک شهر مقدس و هم یک شهر کشاورزی است.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9364
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
ایران آمادگی خرید هر مقدار جو تولید شده در عراق را دارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید