بذرهای آرد و نان کشاورزان ، خوراک دام و طیور می شود!
بذرهای آرد و نان کشاورزان ، خوراک دام و طیور می شود!

بذرهای آرد و نان، خوراک دام و طیور می شود!

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: بسیاری حاضر نیستند بذر گندم و جویی که ذخیره کرده اند را وارد بازار کنند چون قیمت تعیین شده  برایشان صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی چون قیمت خوراک دام و طیور بالا رفته برایشان به صرفه تر است که به جای فروش بذر گندم به کشاورز و تبدیل آن به گندم، آرد و نان… آن را با قیمت بالاتر به دامداران و مرغداران بفروشند تا غذای دام و طیور شود.

محمد شفیع ملک زاده در پاسخ به این سوال که آیا کشاورزان با کمبود بذر مواجه هستند یا خیر؟ اظهار کرد: علیرغم اینکه بسیاری از کشاورزان هیچ تصمیمی برای کاشت گندم و  محصولات استراتژیک ندارند اما همان درصد کمی هم که می‌خواهند  برای کاشت محصولات استراتژیک اقدام کنند در تامین بذر دچار مشکل شده اند.
توزیع کننده ها یعنی تعاونی ها و مراکز خدمات کشاورزی نتوانستند بذر مورد نیاز کشاورزان را تامین کنند. از طرفی نرخ تعیین شده  ۳۵۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو بذر گندم که قرار بود به کشاورز تحویل داده شود نیز رعایت نمی شود و کشاورزان مجبور هستند بذر مورد نیاز خود را از بازار سیاه به قیمت هر کیلو ۶۰۰۰ تومان تهیه کنند.

از سراسر وب:

رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه کمبود بذر گندم و جو و گرانی آن در بازار سیاه اخیرا کشاورزان را دچار مشکل کرده است، گفت: کشاورزی که قصد دارد جو بکارد باید بذر اصلاح شده با قیمت مناسب در اختیار داشته باشد اما بذر با قیمت مناسب در بازار نیست. همچنین در بازار، جو کمتر ازکیلویی ۴۵۰۰تومان وجود ندارد  و این در حالیست که  دولت نرخ خرید تضمینی  جو را برای سال آینده ۲۳۷۰تومان تعیین کرده است.
به گفته وی بسیاری حاضر نیستند بذر گندم و جویی که ذخیره کرده اند وارد بازار کنند چون قیمت تعیین شده  برایشان صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی چون قیمت خوراک دام و طیور بالا رفته برایشان به صرفه تر است که به جای  فروش بذر گندم به کشاورز و تبدیل آن به گندم و آرد و نان …آن را با قیمت بالاتر به دامداران و مرغداران بفروشند  تا غذای دام و طیور شود که این معامله برای خریدار و فروشنده دو سر سود است.
بذرهای آرد و نان کشاورزان ، خوراک دام و طیور می شود!
بذرهای آرد و نان کشاورزان ، خوراک دام و طیور می شود!

نیازمند اصلاح قیمت خرید تضمینی هستیم تا به این وسیله انگیزه کشاورزانبرای کاشت محصولات استراتژیک بالاتر رود و نقدینگی آنها تامین شود و بتوانند از پس افزایش هزینه های تولید بر آیند. در غیر این صورت خودکفایی در برخی محصولا ت از جمله گندم از بین می رود و دولت مجبور است  امسال بین ۸ تا ۱۰میلیون تن گندم وارد کند.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا      /      لینک کوتاه خبر: lish.ir/1J5w
بذرهای آرد و نان کشاورزان ، خوراک دام و طیور می شود!
کنسانتره آجیلی چیست؟ + مزایای آن

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید