بی اطلاعی وزارت جهاد از وضعیت ارز نهاده ها
بی اطلاعی وزارت جهاد از وضعیت ارز نهاده ها

مزارع پرورش مرغ مادر و تخم گذار در بلاتکلیفی

بی اطلاعی وزارت جهاد از وضعیت ارز نهاده ها

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به عدم تخصیص سهمیه اردیبهشت ماه نهاده ذرت و کنجاله سویا برای مراکز پرورش مرغ مادر و تخم گذار از بروز بحران در این صنعت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش دامیران به نقل از مرور نیوز، دبیر کل فدراسیون طیور ایران گفت: در واقع سهیمه کنجاله سویای اردیبهشت ماه برای مرغ مادر و مرغ تخم گذار هنوز انجام تخصیص پیدا نکرده است.

دکتر فرزاد طلاکش خاطرنشان کرد: البته نهاده های مورد نیاز سایر بخش های صنعت نیز برای ماه اردیبهشت بلاتکلیف هستندو حتی بیانه ای که فدراسیون در این رابطه منتشر کرده، هنوز بی پاسخ مانده است.

وی افزود: برخی از فعالان صنعت از ما به عنوان فدراسیون و تشکل بالادستی، می پرسند که جوجه ریزی انجام بدهند یا نه! ما هیچ پاسخی نداریم و وزارت جهاد کشاورزی هم نسبت به وضعیت ارز اطلاعی ندارد. به نظر می رسد که هم متولیان تولید در وزارت جهاد وهم ما در بلاتکلیفی به سر می بریم و این مساله ممکن است در آینده تبدیل به بحرانی بشود که در سال ۹۹ برای بازار مرغ و تخم مرغ تجربه کردیم.

فرزاد طلاکش با بیان اینکه در حال حاضر با معاونت بررسی های دفتر رهبری مکاتباتی داشته ایم و هنوز پاسخی نداده اند و حتی واکنشی نسبت به بیانیه نداشته اند، افزود: اگر برای صنعت مرغ مادر و مرغ تخم گذار الان تصمیم نگیرند در چند ماه آینده اثر آن نمایان خواهد شد.

وضعیت جوجه ریزی در مرغداری ها

او درباره شرایط کنونی مرغداری‌ها در کشور تصریح کرد: الان وضعیت جوجه ریزی در مرغداری ها نرمال است و از نهاده هایی که از قبل در اختیار مرغداری ها بوده جوجه ریزی انجام می‌شود، اما در صنعت مرغ تخمگذار و مرغ مادر نمی توان سهل انگاری کرد. زیرا برای مرغ گوشتی به دلیل اینکه دوره پرورش دو ماهه است، می توان با مشقت با کمبود نهاده ها هم اوضاع را گذراند، اما دوره پرورش مرغ مادر و مرغ تخم گذار ۲ ساله است.

نامه نظام پزشکی به رئیس جمهور برای خرید واکسن کرونا

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی قیمت تمام شده مرغ بالای ۲۸ هزار تومان است، گفت: هم اکنون در بازار آزاد قیمت کنجاله ۱۲ هزار تومان شده و از طرف دیگر به اندازه نیاز کشور در بازار، کنجاله و سویا وجود ندارد و با توجه به اینکه قیمت تمام شده مرغ گوشتی حدود ۲۸ هزار تومان و برای هر کیلو تخم مرغ ۲۰ هزار تومان است، عملا مرغداری ها صرفه اقتصادی ندارند؛ زیرا مرغ را از مرغدار کیلویی ۱۸ هزار تومان می خرند در حالی که قیمت مصوبه هر کیلو گوشت مرغ سال گذشته ۱۹۵۰۰ تومان بوده و نرخ کنونی پایین تر است و امسال هزینه حمل و نقل، دستمزد و… هم بالا رفته است.

طلاکش با اشاره به اینکه قیمت سویا پارسال ۳۴۰۰ تومان بود، اظهار کرد: با افزایش قیمت جهانی نهاده ها دولت نمی تواند زیر ۴۵۰۰ تومان این محصول را به مرغدار بدهد، به همین دلیل کالا در بنادر حبس شده است، زیرا واردکننده می گوید نمی تواند کالا را با نرخ قبلی که وزارت جهاد پیشنهاد کرده محصولش را ترخیص کند، چرا که این نرخ توام با ضرر خواهد بود.

تاثیر هزینه های جانبی

دبیر کل فدراسیون طیور ادامه داد: در حال حاضر سرانه قیمتی تغییر کرده و این مساله تحت تاثیر هزینه های دستمزد، حمل و نقل و… است و حتی اگر نرخ ارز دولتی هم تغییری نکند، باز این گرانی ها اتفاق می افتد؛ هرچند نباید فراموش کرد که بخشی از هزینه های اضافی که در پشت بارنامه کامیون ها به مرغدار تحمیل می شود، هم روی قیمت تمام شده تاثیرگذار است.

طلاکش با اشاره به اینکه در حال حاضر نهاده از بازارگاه به مرغدار می گذرد به همین دلیل تغییر نوسانات قیمت ارز روی این بازار تاثیر نمی گذارد، اظهار کرد: بازار با کمبود کنجاله و سویا شدیدا دچار تنش شده و در دو هفته گذشته قیمت، ۳۰ درصد گران شده و واحدهای بزرگی که به مواد اولیه زیادی نیاز دارند نمی تواند تقاضای خود را در بازار تامین کنند. از این رو هم مرغدارهای گوشتی و هم مرغدارهای تخم گذار به وزارت جهاد فشار وارد می کنند که صادرات آزاد شود؛ زیرا در روز ۲۰۰ تن تخم مرغ و ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن گوشت مرغ مازاد داریم و اگر این آزادسازی اتفاق نیفتد، با توجه به اینکه قیمت ها بالا رفته است به شدت مرغدار آسیب می بیند.

اجزا یک مقاله علمی پژوهشی

وی افزود: در شرایط کنونی قیمت مرغ در میدان بهمن ۲۶ هزار تومان است، در حالی که قیمت مصوب ۳۱ هزار تومان بوده و این تحت تاثیر کاهش مصرف گوشت مرغ در کشور است.

بی اطلاعی وزارت جهاد از وضعیت ارز نهاده ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 4 =