ثبات در بازار مرغ و افزایش قیمت گوشت قرمز
ثبات در بازار مرغ و افزایش قیمت گوشت قرمز

ثبات در بازار مرغ و افزایش قیمت گوشت قرمز

قیمت دام زنده و گوشت قرمز در بازار گران شده که دلیل اصلی آن صادرات است، بازار مرغ با ثبات شده، اما قطعات مرغ گران و غیر قانونی به فروش می‌رسد، تخم مرغ هم آهنگ گرانی کرده است.

بازار محصولات پروتئینی به غیر از چند محصول، وضعیت آرامی دارد، گر چه قیمت‌ها برای مصرف کنندگان رضایت‌بخش نیست و آنها در انتظار کاهش قیمت هستند.

افزایش دام زنده و گوشت قرمز در بازار

قیمت گوشت قرمز گوساله و گوسفند در چند هفته گذشته افزایش داشته، البته این افزایش قمیت، از دام زنده شروع شد و به بازار گوشت سرایت کرد.

داستان از اینجا شروع شد که وزارت جهاد کشاورزی صادرات دام زنده را آزاد کرد و دام‌های زیادی در مرزها دپو شدند تا به کشور عراق صادر شود. دامداران ترجیح می‌دادند، به جای فروش دام در داخل، دام خود را به صادرکنندگان با قیمت بالاتری بفروشند، بنابراین عرضه در با زار داخلی کم شد و قیمت‌ها بالا کشید، قیمت دام زنده از کیلویی ۵۵ هزار تومان به کیلویی ۹۰ هزار تومان به مقصد صادرات رسید.

قیمت دام زنده در منطقه ۱۹ تهران کیلویی ۶۷ هزار تومان به فروش می‌رود که این قیمت هفته گذشته ۶۰ هزار تومان بود. هر کیلو دام زنده معادل نیم کیلو گوشت خالص است، یعنی گوشت خالص باید دو برابر این قیمت به فروش رسد، اما با اضافه شدن نرخ سود مغازه‌دار، قیمت اکنون بیش از ۱۷۰ هزار تومان شده است.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: « صادرات دام زنده عامل رشد قیمت گوشت شده است، اما از نظر من اکنون فصل صادرات نیست و باید در فصل زایش در ماه‌های خرداد و تیر صادرات دام زنده انجام شود.»

این مسئول این را هم گفت که وزارت جهاد کشاورزی تحت فشار اتحادیه‌ها، تسلیم خواسته‌های آنها شده و صادرات را آزاد کرده است و گرنه شرایط برای صادرات نیست، حداقل در این فصل نباید انجام شود.

واردات خوراک دام و طیور از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود

ایران برای تامین نیاز داخل سالانه ۱۵۰ هزار تن گوشت وارد می‌کند، اخیرا اتحادیه‌های تولید کننده اصرار کردند که تولید کشور بیشتر شده و باید صادر شود، اینها در بدو ورود دولت سیزدهم با اصرار وزیر تازه ورود را وادار کردند که مجوز صادرات دام زنده را صادر کند.

پس از آن کلیپ های زیادی در فضای مجازی منتشر شد که دام زنده به کشورهای عربی اطراف صادر می‌شد، گرچه وزارت جهاد تایید نکرد، اما صادرات دام زنده را هم لغو نکرده است، حتی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: «صادرات ادامه دارد.»

منتقدان صادرات دام زنده در ابتدای صدور مجوز صادرات از سوی وزارت جهاد کشاورزی، می‌گفتند، اگر دام زیاد تولید شده، شرکت پشتیبانی امور دام کشور خریداری و ذخیره سازی کند و در فصولی که نیاز است، به بازار تزریق کند، زیرا واردات هزینه بیشتری برای دولت دارد. شاید هم این کار نیاز به اعتبار داشته که وزارت جهاد ترجیح داده به جای خرید در داخل صادرات شود.

بازار قیمت مرغ با ثبات اما بازار قطعات مرغ مشوش است

در منطقه ۱۹ تهران، قیمت مرغ کیلویی ۳۱ هزار تومان به فروش می رود، برخی فروشگاه ها در تابلو قیمت ها نرخ مرغ را ثبت نکرده اند و شاید انگیزه فروش بالا دارند، اما برخی مغازه به نرخ مصوب عرضه می‌کرد.

قیمت قطعات مرغ پر نوسان است، قطعات از ۲۹ هزار و ۵۰۰ تا ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد، قبلا  فروش قطعات مرغ به دو دلیل ممنوع شده بود ؛ نخست به گرانفروشی دامن می‌زند، دوم عامل شیوع ویروس کرونا می‌شود، پس از آن هجمه و فشار شدید به تصمیم گیرندگان شد که ۲۰ هزار کارگر شغل خود را از دست داده اند و قرار بود که دوباره قطعه فروشی به نرخ مصوبی که ستاد تنظیم بازار اعلام می‌کند، ادامه یابد اما تاکنون در این باره تصمیم گرفته نشده است، ولی قطعات مرغ بیش از دو برابر نرخ مصوب مرغ به فروش می‌رود.

قیمت منطقی هر کیلوگرم گوشت قرمز چقدر است؟

معمولا برخی فروشندگان ویترین خود را از مرغ درسته خالی کرده بودند و به مراجعه کنندگان، قطعه مرغ را پیشنهاد می‌دادند و آنها بالاجبار می‌خریدند.

اشتیاق عجیب فروشندگان به پاک کردن مرغ

اشتیاق عجیبی بین فروشندگان برای پاک کردن مرغ وجود دارد، قبلا رایگان بود، اما مدتی است پس از اقبال مردم راحت طلب، فروشندگان برای هر قطعه ۱۰۰۰ تومان می‌گیرند.

سطل بزرگی زیر میز است که پوست، نوک بال و دم و کلا زواید مرغ را آنجا رها می‌کنند، انباشته می‌شود تا روز بعد و شاید هم روزهای بعد یکی می‌آید و همه اینها را از فروشگاه‌های محل خریداری می‌کند.

داخل نیسان‌های آبی تل انبار می شود که بوی تعفن از چندین متری پیداست، و مگس ها هم روی آن جولان می‌دهند. قبلا گفته می‌شد که اینها در کارخانه های تولید سوسیس و کالباس استفاده می‌شود. این محموله ها عمدتا شب جابجا می‌شوند.

در خیابان شهر منطقه عبدل آباد که در تاریکی شهر نیسان آبی پر از زواید مرغ جابجا می‌کرد، خبرنگار به وی علامت داد که ماشین را نگه دارد و او نگه داشت، بوی بدی به مشام می‌رسید و انواع  حشرات بالای این محموله رقص و آواز داشتند، ظاهرا به شانس و اقبالشان که این همه غذا را یکجا به دست آورده اند و شیرابه مرغ هم از زیر ماشین سرازیر بود.

راننده نیسان به خبرنگار گفت: «اینها را به جاده ورامین می برم و قرار است در کارخانه از اینها صابون درست کنند، آنجا امشب ریخته می‌شود و فردا می برند به کارخانه.» البته گران شدن قیمت دنبه گوسفند هم در جایگزینی چربی مرغ با دنبه در ساخت صابون بی تاثیر نیست.

و هنوز حیرانم که صابون از مرغ چگونه؟ نظارت کجاست؟ سلامت مردم کجای این ماجراست؟

تخم مرغ آهنگ گرانی کرده است

نرخی که ستاد تنظیم بازار تصویب کرده شانه ای ۴۳ هزار تومان است، اما فروشندگان قیمت‌ها را تا شانه‌ای ۵۰ هزار تومان بالا برده‌اند. نکته دیگر اندازه تخم مرغ ها به حدی کوچک است که شک می‌شود، تخم پرنده دیگری باشد!

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ در گرو سیاست های دولت

ماهی باز هم گران شد

ماهی گران باز هم گران شده است، هر کیلو قزل آلا ۷۸ هزارتومان به فروش می‌رسد.

در بازار ماهی بندر ترکن هر کیلو ماهی سفید به قیمت ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، ماهی کپور ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

ثبات در بازار مرغ و افزایش قیمت گوشت قرمز

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هشت − 1 =