حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای افزایش تولید دام و طیور ضروری است
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای افزایش تولید دام و طیور ضروری است

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای افزایش تولید دام و طیور ضروری است

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ادامه روند تولیدات دام و طیور کشور امری اجتناب ناپذیر است اما انتظار می‌رود برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این اصلاح یارانه‌ای به طور تدریجی انجام شود.

حبیب اسدالله نژاد در حاشیه مراسم افتتاحیه ششمین همایش بین‌المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان کشور که در محل بوستان گفت‌وگو برگزار شد، افزود: علیرغم تلاش‌های دولت برای تخصیص یارانه به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اما این اقدام موفق نبود زیرا تولیدکنندگان تنها ۴۵ درصد نهاده خود را با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود.

درصورت اصلاح ارزی، اگر بتوانیم ۱.۵درصد ضریب تبدیل خوراک را کاهش داده و کیفیت خوراک را افزایش دهیم، سالانه بیش از هفت هزار میلیارد تومان برای کشور صرفه‌ جویی ارزی ایجاد می شود.

تخصیص کارت اعتباری محصولات لبنی و پروتئینی درپی اصلاح ارز ترجیحی 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: به طور حتم دولت باید برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در پی حذف ارز ترجیحی علاوه بر یارانه نقدی، کارت‌های اعتباری هم برای خرید کالاهای اساسی ارایه دهد.

کارت اعتباری ویژه خرید محصولات لبنی و پروتئینی در دوره اصلاح ارز ترجیحی آماده شده است.

جایگزینی ارز نیمایی بجای ارز ترجیحی رانت ایجاد می کند

«رضا سواری» نایب رییس انجمن کارنجات خوراک طیور کشور گفت: در آزادسازی نرخ ارز واردات باید با ارز آزاد صورت بگیرد زیرا تغییر نرخ ارز به ارز نیمایی می تواند رانت و فساد ایجاد کند و همان بلایی که پیشتر به خاطر ارز چندنرخی به وجود آمد دوباره تکرار خواهد شد.

وی اجرای اصلاح یارانه ارز دولتی را به نفع تولیدکنندگان دانست و افزود:‌ در صورت حذف ارز ترجیحی امکان رقابت تولیدکنندگان فراهم می‌شود و این گونه عده ای از یارانه دولتی بهره مند نخواهند شد.

دولت تجربه شکست خورده سرکوب قیمت‌ها را دوباره تکرار نکند!

۷۰ درصد ظرفیت خوراک دام کشور خالی است

نایب رییس انجمن کارنجات خوراک طیور کشور تصریح کرد: اکنون ۷۵۱ کارخانه تولیدکننده خوراک دام، طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی بیش از ۲۲ میلیون تن در کشور وجود دارد که تنها ۸.۵ میلیون تن تولید دارند که این میزان بیانگر خالی ماندن ۷۰ درصد ظرفیت این کارخانجات است.

در صورتی که اگر نهاده های دامی با ارز آزاد وارد کشور شود، نه تنها کارخانجات با تمام ظرفیت کار می کنند بلکه کیفیت خوراک دام نیز افزایش می‌یابد.

کارخانه های خوراک دام و طیور رتبه بندی شود

«عبدالعلی طهماسبی» رییس انجمن تولید یکپارچه گوشت و مرغ کشور گفت: برای تولید محصول سالم نیاز است که همه زنجیره تولید از جمله کارخانه‌ های تولید خوراک و همچنین تولیدکنندگان، مرغداران، کشتارگاه‌ ها رتبه‌ بندی شوند.

وی با بیان اینکه هر کسی باید جایگاه خود را در چرخه تولید کشور بداند، افزود: علاوه بر آن، استانداردهایی برای تولید تبیین شود تا کیفیت تولید افزایش یابد.

طهماسبی با اشاره به اینکه اعتمادسازی و شفافیت در بخش تولید ضروری است، گفت: کشور ظرفیت تولید ۳.۵ میلیون تن تولید مرغ دارد و باید با برنامه‌ ریزی دقیق از بازار ۴۰۰ میلیون نفری همسایگان کشور استفاده کنیم.

رییس انجمن تولید یکپارچه گوشت و مرغ کشور همچنین صادرات را برای کشور ضروری برشمرد و اظهار داشت: طی مدتی که کشور صادرکننده گوشت مرغ بود حتی از کشور برزیل هم تقاضا داشتیم، اما به یکباره در شهریورماه از یک صادرکننده به واردکننده تبدیل شدیم که باید مورد بررسی قرار گیرد.

حدف ارز رسمی؛ ایجاد رقابت سالم بین تولیدکنندگان را منجر می شود

«افشین صدردادرس» مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک کشور با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی رقابت سالم بین تولیدکنندگان ایجاد می‌کند، گفت: افزایش بهره‌ وری تولید، کاهش هزینه‌ های خوراک دام با استفاده از تولیدات کارخانه‌ های خوراک دام از مزایای این طرح خواهد بود.

وی با بیان اینکه در زمان اختصاص ارز دولتی، کارخانه‌های تولید خوراک و نیز دام‌های سبک از مزایای آن برخوردار نبودند، پیشنهاد داد: پس از اصلاح ارز دولتی، سامانه بازارگاه که پیش از این مسوول توزیع نهاده دولتی را برعهده داشت، حذف شود تا همه تولیدکنندگان در یک فضای آزاد و رقابتی نهاده خود را دریافت و تولید کنند.

نهاده‌های دامی انباشه شده در گمرکات خوراک موش ها می شود

صدردادرس از کارخانجات خوراک دام و طیور خواست تا با تشدید کنترل کیفی و بهداشتی محصولات و مکانیزه کردن اعتماد از دست رفته را به پرورش دهندگان بازگردانند.

اکنون ۷۵۶ کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان و کنسانتره درکشور فعال هستند.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای افزایش تولید دام و طیور ضروری است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

18 − پنج =