خشکسالی، دلیل افزایش قیمت نهاده ها
خشکسالی، دلیل افزایش قیمت نهاده ها
post

خشکسالی، دلیل افزایش قیمت نهاده ها

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: در حال حاضر با شرایط خشکسالی که پیش آمده قیمت نهاده ها(علوفه های خشبی) با افزایش چندین برابری روبه رو شده و به هر جهت فشار مضاعفی روی دامدار وجود دارد.

“باقری” در رابطه با مشکلات اخیر گاوداری های استان کرمان اظهار کرد: خشکسالی سال جاری در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده که با افزایش ناگهانی قیمت نهاده های دامی به ویژه علوفه های خشبی از جمله کاه، بیده و سیلو ذرت روبه رو شده ایم و این مسئله تنها مربوط به استان کرمان نیست بلکه کل کشور را درگیر کرده است.

در اینجا دامداران فشارهای زیادی متحمل می شوند و شیری که در مغازه به فروش می رسد قیمت آن نسبت به گاوداری ها زیاد است.

باقری با اشاره به اینکه درآمد و هزینه های دامداران با هم همخوانی ندارد و گاوداران شرایط سخت اقتصادی را درک می کنند، گفت: اتفاقی که در حال رخ دادن است افزایش قیمت نهاده های دامی است که فشار بسیار زیادی روی گاوداران به ویژه واحدهای گاوهای شیرده داشته و آنها انتظار سود در این شرایط سخت اقتصادی ندارند زیرا آنها مردم را درک می کنند و می دانند معیشت مردم سخت شده است.

معاون جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه اکثر دامداران علوفه و نقدینگی ندارند، بیان کرد: ما  از جمله استانهایی هستیم که از ابتدای سال این موارد را پیش بینی کردیم و حتی استاندار کرمان مکاتباتی با وزارت جهاد داشتند که قرار شد یکسری بسته های حمایتی در اختیار گاوداران قرار گیرد.

وی با اشاره به تحصن چند روز پیش گاوداران در مقابل استانداری عنوان کرد:  بخشی از نهاده ها با ارز ۴۲۰۰ تومان توسط هیئت دولت در حال تامین است و البته باید گفت که شاهد افزایش قیمت همین نهاده ها نیز بوده ایم.

بیشتر بدانید:

تیغ خشکسالی و گرانی نهاده های دامی بر گلوی دامداران

چگونه نهاده مورد نیاز پرورش دهندگان دام و طیور تامین می شود؟

مشکلات دامداران بین وزرای سه وزارتخانه پاسکاری می‌شود

کرایه حمل نهاده ها از بنادر با افزایش چند برابری روبه رو بوده و در حال حاضر کامیون هایی که از کرمان برای حمل می فرستیم متاسفانه باید چندین روز در نوبت بمانند که این شرایط را سخت تر کرده است.

مرغدار نقشی در تعیین قیمت ندارد

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمان ادامه داد: ۶۰ درصد علوفه دام علوفه های خشبی از جمله کاه، بیده و ذرت علوفه ای است که در سال جاری به دلیل خشکسالی رویش آنها کم شده است.

وی در رابطه با دپو شدن نهاده ها در گمرک عنوان کرد:  بخشی از نهاده وارد شده که متاسفانه در حال حاضر کامیونی نداریم که آن را از بنادر حمل کند و حتی در این رابطه مکاتبه شده و تنها کامیون هایی که مواد معدنی را به بنادر حمل می کنند هنگام بازگشت از آنان خواسته شده تا نهاده حمل کنند.

بخشی از نهاده هایی همچون جو، ذرت  قابل ذخیره سازی استراتژیک و تامین است، اما بخشی نیز از جمله کاه، بیده و ذرت علوفه ای که در فصل تولید می شود باید توسط دامدار خریداری  و در طول سال استفاده کند.

وی درباره تعیین قیمت شیر و لبنیات تصریح کرد: قیمت شیر کشوری و  توسط ستاد تنظیم بازار مشخص می شود و  حتی تقاضا داده شد که ۱۰ درصد از آن در اختیار استان قرار گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به نقش دلالان گفت: دلالان در همه اصناف فعال هستند و سعی داریم که تشکل های دامی را فعال کنیم که یکسری مغازه هایی در سطح شهر ایجاد که تولید کننده خود بدون واسطه شیر را در اختیار مصرف کننده قرار دهد و هم اکنون نیز اکثر مغازه های سطح شهر به طور مستقیم با گاوداری ها در تماس هستند.

خشکسالی، دلیل افزایش قیمت نهاده ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

9 + 5 =