رشد ۲۰ برابری اقلام صادراتی داروهای دامپزشکی
رشد ۲۰ برابری اقلام صادراتی داروهای دامپزشکی

مدیر کل دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی اعلام کرد؛

رشد ۲۰ برابری اقلام صادراتی داروهای دامپزشکی

دکتر وهاب پیرانی مدیر کل دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی در نشست هم اندیشی پیرامون کیفیت و تکنولوژی مکمل فسفات که به میزبانی اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان برگزار شد، از رشد ۲۰ برابری اقلام صادراتی دارو و مکمل های دامی طی ده ماهه اخیر خبر داد.

وی در این نشست با تاکید بر اهمیت کیفیت تمام نهاده های دامی تولید شده در کشور، شامل دارو و مواد بیولوژیک، ریز مغذی ها، مکمل ها، سموم و ضد عفونی کننده ها برای سازمان دامپزشکی گفت: «یکی از برنامه هایی که ما از اوایل آبان ماه سال جاری آغاز کردیم و در سال آینده هم به صورت مفصل پی گرفته خواهد شد، بحث PMS تمام اقلام دارویی است.»

دکتر پیرانی توضیح داد:« در این رابطه طرحی تدوین شده و در حال حاضر به صورت سیستماتیک، نمونه برداری از اقلام تولیدی و دسته بندی آنها در حال انجام است. این طرح مشمول تمام داروها و مکمل ها خواهد بود و قطعا نهاده های معدنی و ریز مغذی ها را نیز شامل میشود.»

وی افزود:« بدون شک اینکه مواد اولیه مصرفی برای تولید، از منابع معتبر و مورد تایید سازمان تامین شود و نظارت های ما دقیق و برابر استانداردهای جهانی باشد، هدف غایی وظیفه ذاتی سازمان دامپزشکی است و مطابق قانون، وظیفه سازمان دامپزشکی تامین کمی و کیفی تمام اقلام دارویی است. »

تعرفه خدمات درمانی دامپزشکی بخش غیر دولتی سال ۱۴۰۰

به گفته مدیر کل دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی، یکی از برنامه های اولویت دار سازمان دامپزشکی در سال جاری و همچنین سال آینده، صادرات نهاده های تولیدی است. دکتر پیرانی در این رابطه اعلام کرد: «پتانسیل بسیار خوبی در زمینه صادرات نهاده ها و اقلام دارویی دامی در کشور وجود دارد و زیرساختهای فراهم شده در ایران فوق العاده و در حد کشورهای پیشرفته دنیا است.»

وی با اشاره به بازارهای صادراتی گسترده موجود در کشورهای هم مرز اذعان داشت:« خیلی از کشورهای هم مرز ما، فاقد این تولیدات هستند و ما می توانیم از این بازار و این فرصت بسیار گرانبها استفاده کنیم.»

دکتر پیرانی در این نشست در رابطه با تشکیل کمیته صادرات در دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی گفت: «در حال حاضر با کمک سندیکای تولیدکنندگان و همه عزیزانی که در این حوزه فعالیت می کنند، کمیته تحت عنوان کمیته صادرات تشکیل داده و تلاش می کنیم با برگزاری جلسات مداوم به فراخور، در راه حذف مشکلات پیش پای صادرات گام برداریم.»

طبق اعلام دکتر پیرانی، بر اساس آمار سال گذشته، تنها ۹ قلم از تولیدات دارویی و مکمل داخلی به ۲ کشور مقصد و توسط ۳ شرکت تولیدی صادر شده بود، که طبق آخرین آمار در ۱۰ ماهه اخیر سال جاری، این رقم به ۱۸۴ قلم صادرات توسط ۱۹ شرکت به ۸ کشور دنیا رشد داشته است.

وی در این باره گفت: « این رشد بسیار چشمگیر است. ولی اعتقاد من بر این است که پتانسیل صادرات بسیار بیشتر از این است.»

دکتر پیرانی افزود: «در حوزه داروهای دامی به میزان اندکی به واردات نیز وابسته هستیم ولی در حوزه مکمل و ریز مغذی ها، می‌توانیم کاملاً خودکفا باشیم. در حال حاضر کارخانجات تنها با ۳۰ تا ۴۰ درصد از ظرفیت خود مشغول فعالیت هستند. اگر توجه بیشتری به این تولیدات شود قطعاً می‌توانیم پایگاه صادراتی بسیار مهمی در منطقه باشیم.»

دامپزشکی چیست؟ دامپزشک کیست؟ جایگاه آن کجاست؟

مدیر کل دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی، در رابطه با فرایند اخذ مجوز صادرات گفت: «ما با هر تولید کننده ای که در این حوزه فعالیتی داشته باشد همکاری می کنیم. فرایند صادرات را کاملاً تسهیل کردیم و صدور مجوز تنها یک پروسه چند روزه دارد.»

دکتر پیرانی در رابطه با تخصیص ارز ترجیحی به اقلام دامپزشکی گفت: «ما با ارز ترجیحی کاملا مخالف بوده و خواهیم بود. ارز ترجیحی باعث دو قیمتی شدن کالاها خواهد شد و مسائلی را در پی خواهد داشت. حتی در سال گذشته به ما ۷۰ میلیون دلار ارز تخصیص دادند که ما برای جلوگیری از آشفتگی در بازارآن را نپذیرفتیم.»

رشد ۲۰ برابری اقلام صادراتی داروهای دامپزشکی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفده + 6 =