دامداران، مرغداران و زنبوداران هنگام وقوع سرما هشیار باشند!
دامداران، مرغداران و زنبوداران هنگام وقوع سرما هشیار باشند!
post

دامداران، مرغداران و زنبوداران هنگام وقوع سرما هشیار باشند!

اداره کل دامپزشکی خوزستان توصیه‌هایی به دامداران، مرغداران و زنبوردارن برای مقابله با سرمای ناگهانی ارائه داد.

اداره کل دامپزشکی خوزستان توصیه‌ها و هشدار‌هایی به دامداران، مرغداران و زنبوردارن با توجه به سرد شدن ناگهانی هوا ارائه داد.

دامدارن و فعالان صنعت دامداری باید با توجه به کاهش دما، پناهگاه مسقف برای دور نگهداشتن دام‌ها از کوران باد و تهیه بستر با ضخامت مناسب، خشک و عایق برای بالا بردن درجه حرارت بدن دام ایجاد کنند، همچنین تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز دام‌ها ضروری است.

خشک کردن گوساله‌ها و بره‌ها بلافاصله پس از تولد در هوای سرد، خوراندن آغوز گرم بلافاصله پس از تولد و خوراندن شیر گرم از دیگر توصیه‌های لازم برای مقابله با آسیب سرما به دام‌ها است، زیرا با فرا رسیدن فصل بارندگی و سرما و مرطوب شدن بستر نگهداری دام‌ها برخی از انواع بیماری‌ها مانند پنومونی و گندیدگی سُم، شیوع پیدا می‌کند.

براساس این اطلاعیه، انگل‌های گوارشی و ریوی در شرایط سرما فعالیت بیشتری دارند و خوراندن دارو‌های ضدانگل به دام زیر نظر دامپزشک ضروری است و در تغذیه دام‌ها باید فراهم کردن پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و به ویژه انرژی اضافی مدنظر قرار گیرد.

بیشتر بدانید: فرآورده و داروهای دامپزشکی و شیمیایی

همچنین صاحبان صنعت پرورش طیور، باید طیور را در زمستان گرم و خشک نگه دارند و به منظور حفظ و تداوم تولیدات تخم مرغ، مرغداران باید فضایی گرم و خشک برای طیور خود مهیا کنند، همچنین خروجی‌ها در واقع به منزله تهویه بوده، اما در صورت افزایش تراکم هوا، به جریان هوای بیشتر نیاز است.

توصیه به زنبورداران این است که فضای داخل کندو را با موادی از قبیل روزنامه، برگ خشک درختان و گونی‌های پلاستیکی پر کنند تا فضای داخل کندو کاملا تنگ و متراکم شود و به حفظ گرما در روز‌های سرد کمک کند، چراکه قدرت زمستان گذرانی خوب کندو وابستگی مستقیم با عملکرد کلنی زنبور عسل دارد و در فصول سرد سال با مصرف عسل، انرژی مصرفی به صورت گرما در فضای اطراف بدن پخش می‌شود از این رو عسل در بقای زمستانه زنبور‌های عسل نقش مهمی ایفا می‌کند.

وزارت جهاد باید مدیریت توزیع نهاده ها را تقویت کند

کندوی سالم کندویی است که در آن هیچگونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و برای زمستان گذرانی زنبور‌های عسل منطقه‌ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندو‌ها در مسیر وزش باد و در مسیر سیلاب نباشند، همچنین کندو باید حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود، ضمنا کندو باید عاری از هر گونه موم، موم مانده از پارسال، لاشه زنبور‌های مرده و هر گونه ماده دیگر شود.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: yjc / لینک کوتاه خبر: daamiran.com?p=5868
دامداران، مرغداران و زنبوداران هنگام وقوع سرما هشیار باشند!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × یک =