دم خروس شرکت آریو تجارت سهیل همچنان پیداست
دم خروس شرکت آریو تجارت سهیل همچنان پیداست

دم خروس شرکت آریو تجارت سهیل همچنان پیداست

آریو تجارت سهیل در جوابیه خود، اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی را به گرانفروشی و امتیازگیری متهم و بر قانونی بودن فعالیت های خود تاکید کرد/ هنوز سندی برای رد اتهامات وارده به آریو تجارت سهیل و حامیانش ارائه نشده است.

به گزارش دامیران، خبرگزاری مهر در پاسخ به جوابیه شرکت آریو تجارت سهیل که در آن واردکنندگان بخش خصوصی نهاده های دامی را متهم به گرانفروشی و امتیازگیری کرده و بر قانونی بودن تمامی فعالیت های آن شرکت پر حاشیه  تاکید کرده بود نوشت: فعالان بخش خصوصی قبل از اجرای طرح آزادسازی یارانه‌ها بیش از ۴۶۱ هزارتن نهاده دامی را با هماهنگی و دستور وزارت جهاد کشاورزی به ارزش بیش از ۲۶۵ میلیون یورو در سامانه بازارگاه عرضه و بلافاصله تحویل نموده‌اند. این اقلام بلافاصله پس از تأمین و ورود به کشور با دستور وزارت جهاد کشاورزی در اختیار دامداران و مرغداران قرار گرفت که باعث کاهش التهاب احتمالی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ در حلقه تولید گردیده است اما با گذشت بیش از دو ماه هنوز طلب ارزی ۲۰ شرکت واردکننده کالا تأمین نشده است.

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران به منظور تأمین ارز مورد نیاز این شرکتها با هدف تسهیل در فرایند واردات کالای اساسی به کشور و صیانت از منافع صنفی اعضا در مکاتباتی با رئیس قوه مجریه و معاون اول ایشان خواستار تسریع در این روند شد. همچنین حدود ۸۰ هزار تن نهاده نیز در حال حاضر به همین دلیل در شرف فساد و نابودی می‌باشد. اما برای واردات آریو قبل از خرید محموله، نامه تخصیص زده شده است و شرایط رانت و انحصاری برای آن فراهم شده است از جمله:

  • امکان عرضه نهاده‌ای که وارد کشور نشده با کوتاژ جعلی در سامانه بازارگاه
  • اخذ سرمایه در گردش فعالان صنعت دام و طیور به ارزش ۱,۱۰۰ میلیارد تومان از اردیبهشت ماه و عدم تحویل بار
  • اعلام عدم توانایی و صلاحیت آریو تجارت در تأمین نهاده‌های دامی از سوی معاونت برنامه ریزی وزیر جهادکشاورزی و ورود شرکت پشتیبانی امور دام برای حل مشکلات ایجاد شده از سوی آریو تجارت سهیل
  • ایجاد کارتابل برای برای مدیران و مالکان پشت پرده این شرکت در وزارت جهاد کشاورزی و امکان دسترسی به پنل و کارتابل وزارت جهاد برای افرادی که هیچ رابطه استخدامی با وزارت جهاد نداشته اند.
  • در این زمینه می‌توان به ورود قوه قضائیه به ماجرا اشاره کرد که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: آنطور که سازمان بازرسی گزارش داده، تعداد قابل توجهی از افراد با استناد به اعلام ورود نهاده‌های دامی به بندر و ثبت آن در سامانه بازارگاه، اقدام به واریز وجه برای خرید کالا و ترخیص و دریافت آن ظرف یک تا چند هفته بعد کردند در حالی که اساساً نهاده‌ای وارد کشور نشده بود و در نهایت هم هیچ‌گونه کالایی به دست مردم نرسید، یکی از تخلفات آشکار در جریان واردات این محموله بدین شکل بوده که قبل از وارد شدن کالای مورد نظر، ورود آن به بندر ثبت یا اصطلاحاً «کوتاژ» شد و متعاقب این موضوع، کوتاژ در سامانه بازارگاه به ثبت رسید و در معرض دید مشتریان قرار گرفت و مردم نیز با مشاهده کوتاژ در سامانه، اقدام به خرید کالا کردند.

آیا عزل رئیس سازمان تعاون روستایی با پرونده شرکت آریو تجارت سهیل مرتبط است؟

همچنین در این خصوص رئیس سازمان بازرسی کل کشور و سخنگوی گمرک اظهار کرده اند: ساخت شماره کوتاژ صوری در حالی که هنوز محموله نهاده‌های دامی وارد بندر نشده بود و سپس ثبت شماره کوتاژ در سامانه بازارگاه، سبب شد که ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی در سامانه به مردم، کشاورزان و اتحادیه‌ها ارائه شود و مردم نیز بدون آنکه نهاده‌ها وارد کشور شده باشد، با مشاهده ثبت کوتاژ در سامانه بازارگاه، ۵۰۰ هزار تن از این نهاده‌ها را با مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خریداری و این مبلغ را به حساب شرکت خصوصی مورد اشاره واریز کردند، در حالی که تا کنون حدود ۴۰ روز از موعد وارد کردن محموله نهاده‌های دامی به کشور از سوی این شرکت گذشته اما هنوز این نهاده‌ها تأمین نشده‌اند، همچنین سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: سامانه بازارگاه یک سامانه داخلی وزارت جهاد است و هیچ ارتباط سیستمی و تبادل دیتایی با گمرک ندارد، بنابراین فرایندهای این سامانه داخلی یا اقدامات کاربران آن در حوزه فعالیت و پاسخگویی وزارت جهاد است.

وی با رد ارتباط کوتاژ و اطلاعات شرکت مذکور در سامانه بازارگاه به گمرک افزود: همانطور که رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور در گزارش خود به رئیس محترم قوه قضائیه اعلام کرده شرکتی با اعلام «کوتاژ جعلی» در سامانه بازارگاه مبادرت به فروش نهاده‌های دامی کرده است.

اخیراً نیز اتحادیه سراسری مرغداران در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: نهاده‌های خریداری شده توسط بسیاری از واحدهای مرغداران علیرغم گذشت ٢تا ۴ ماه هنوز برای آنان ارسال نشده است. که انتظار می‌رود شرکت آریو تجارت در این خصوص شفاف سازی کند.

دم خروس شرکت آریو تجارت سهیل همچنان پیداست

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری مهر

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × پنج =