ده درصد از نهاده های دامی وارداتی، در معرض فساد
ده درصد از نهاده های دامی وارداتی، در معرض فساد

ده درصد از نهاده های دامی وارداتی، در معرض فساد

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران اعلام کرد: فساد ۱۰ درصد از در صورتی که ارز به موقع تامین نشود، ۱۰ درصد از کل نهاده های دامی که به صورت اعتباری ترخیص شده اند در معرض فساد قرار خواهند گرفت.

به گزارش دامیران به نقل از مهر، سید جلال طیبا طیبا، با تاکید بر اینکه تبعات چالش‌های ارزی همواره از سوی تأمین کنندگان کالاهای اساسی مطرح شده اما هیچ گاه راهکار جدی برای رفع این معضل اندیشیده نشده است، مخدوش شدن اعتبار تجار ایرانی در سطح جهان به دلیل عدم تسویه به موقع تعهدات، نبود امکان تخلیه به موقع بار و افزایش هزینه دموراژ برای واردکنندگان، عدم امکان خرید کالای با کیفیت و قیمت مناسب، و افزایش هزینه‌های انبارداری برای واردکنندگان را از تبعات عدم تامین به موقع ارز عنوان کرد.

طیبا طیبا با اشاره به همراهی واردکنندگان با مسئولان برای عرضه اعتباری کالا و تلاش برای جلوگیری از ایجاد کمبود نهاده‌های دامی در بازار تصریح کرد: واردکنندگان نهاده‌های دامی ترخیص اعتباری ۹۰ درصدی کالا را پذیرفتند اما عدم تأمین به موقع ارز موجب شده تا امکان خروج ۱۰ درصدی باقی مانده کالا از انبار و گمرکات مهیا نباشد.

این مقام مسئول صنفی خاطر نشان کرد: اگر ارز برای ترخیص کامل نهاده‌های دامی به موقع تأمین نشود بدون تردید ۱۰ درصد باقی مانده تمامی محموله‌هایی که به صورت اعتباری ترخیص شده‌اند به دلیل افزایش دمای هوا در معرض فساد و کاهش کیفیت قرار می‌گیرند که این امر هزینه‌های مضاعفی را به واردکنندگان تحمیل می‌کند.

طیبا طیبا متذکر شد: با توجه به افزایش قیمت جهانی نهاده ها به دلیل درگیری های روسیه و اوکراین، اگر مشکلات واردکنندگان برطرف نشود و تخصیص ارز برای ترخیص ۱۰ درصد باقی مانده نهاده‌های دامی از انبارها صورت نگیرد، افزایش هزینه‌های تأمین معیشت مردم برای مسؤولان اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مارگارین چیست؟

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران اضافه کرد: ترخیص ۹۰ درصدی نهاده‌های دامی در شرایطی صورت می‌گیرد که فعالان اقتصادی این اقلام را بدون دریافت ارز از دولت و با اعتبار خود نزد فروشنده خارجی وارد کرده‌اند و به منظور جلوگیری از کمبود کالا اقدام به عرضه آنها می‌نماید. لازم است تا مسؤولان نیز با اتخاذ تصمیمات مناسب امکان ترخیص ۱۰۰ درصدی کالا را مهیا کنند تا نهاده‌های دامی که به بنادر کشور رسیده‌اند، فاسد نشوند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران توضیح داد: در ترخیص اعتباری کالا هیچ ارزی به واردکننده پرداخت نمی‌شود و واردکنندگان چند ماه پس از عرضه کالا از طریق سامانه بازارگاه، ارز دریافت می‌کنند.

ده درصد از نهاده های دامی وارداتی، در معرض فساد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − هفده =