ذخایر مواد اولیه تولید منو و دی کلسیم فسفات تمام شد
ذخایر مواد اولیه تولید منو و دی کلسیم فسفات تمام شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات کشور

ذخایر مواد اولیه تولید منو و دی کلسیم فسفات تمام شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات کشور اعلام کرد: نیاز سالانه کشور به دی و مونوکلسیم فسفات برای تغذیه دام و طیور ۲۰۰ هزار تن است که متاسفانه در حال حاضر ذخایر مواد اولیه کارخانه جات تولید آن در کشور به اتمام رسیده است.

محسن سعیدیان دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات کشور، روز گذشته در نشستی که با حضور خبرنگاران انجام شد اعلام کرد: کارخانه جات تولید دی و مونو کلسیم فسفات در کشور که توانایی تولید دوبرابر نیاز مصرفی این محصول در کشور را دارا هستند، به دلیل کمبود مواد اولیه تولید، به سمت تعطیلی می روند. این در حالیست که مواد اولیه تولید دی و مونو کلسیم فسفات یا در بورس کالا به قیمت بالا به فروش رسیده و با قیمتی غیر واقعی به دست تولید کنندگان می رسند، و یااینکه صادر می شوند. در حالی که نیاز داخلی کشور به این فراورده مهم در جیره غذایی دام و طیور، سالانه ۲۰۰ هزار تن است.

به گزارش دامیران؛ در این نشست، سعیدیان در رابطه با منبع تامین مواد اولیه تولید این ماده بسیار مهم برای پرورش دام و طیور اظهار داشت: دو شرکت مهم تولید کننده اسید فسفریک با وجود اختلالاتی که در تولید داشته اند طی دو ماه گذشته نیاز شرکت های تولید مکمل خوراک دام و طیور را از ذخایر خود تامین نموده اند ولی این ذخایر اکنون به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: ماده اولیه مورد نیاز در این صنعت خاک است که بخشی از آن، از یکی از معادن داخلی کشور تامین شده و بخشی دیگر از سوریه وارد می شود. اخیرا ۶۰ هزار تن از خاک معدن داخل کشور، که نیار اولیه کارخانه جات برای چرخیدن چرخ این صنعت داخلی بود، به دلیل رانت خواری در بورس کالا فروخته و به خارج از کشور صادر شد. با این حال شرکت های تولید مونو و دی کلسیم فسفات از محل ذخایر خود نیاز صنعت پرورش دام و طیور را با هدف جلوگیری از اختلال در تولید محصولات پروتئینی، بدون افزایش تعرفه قیمتی به بازار تزریق کردند.

مسئولان به سراغ دامداران و کشاورزان بروند

سعیدیان در انتها اضافه کرد: در حال حاضر شرکت های پتروشیمی تولیدکننده مواد اولیه اسید فسفریک نیازمند حمایت دولت هستند و برای چرخیدن چرخ این صنایع نیاز به واردات مواد اولیه احساس می شود.

گفتنیست که مونو و دی کلسیم فسفات یکی مکمل های ضروری خوراک دام و طیور است و حدود ۲ درصد از جیره غذایی را تشکیل می دهد و عدم تامین این مکمل می تواند منجر به ایجاد اشکلات جدی در پرورش دام و طیور صنعتی شود.

ذخایر مواد اولیه تولید منو و دی کلسیم فسفات تمام شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.2/5 - (4 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × یک =