رابطه گرانی گوشت قرمز و ممنوعیت خروج مرغ از استان‌ها
رابطه گرانی گوشت قرمز و ممنوعیت خروج مرغ از استان‌ها
post

ممنوعیت خروج مرغ از استان‌ها، قیمت‌ را افزایش داد

گرانی گوشت قرمز تقاضای اضافی را به بازار مرغ تحمیل کرد

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور گفت: برخی استان‌های پر تولید با تصمیمات جزیره‌ای از خروج مرغ ممانعت می‌کنند، این موضوع موجب نشت این کالا با قیمت بالا به بازار آزاد استان‌های پر مصرف شده و نابسامانی بیشتر را به دنبال داشته است.

محمدعلی کمالی‌سروستانی با بیان اینکه عوامل مختلفی در نابسامانی بازار مرغ دخیل هستند، اظهار کرد: برای تنظیم بازار مرغ در ایام نورز برنامه‌ریزی‌ در حوزه تولید و تامین نهاده انجام شد.

در بهمن ماه میزان جوجه‌ریزی از ۱۲۵ میلیون قطعه به ۱۳۰ میلیون قطعه رسید، همچنین میزان سهم دان با قیمت مصوب هر قطعه مرغ از ۴ کیلوگرم به حدود ۵ کیلوگرم افزایش یافت.

کمالی‌ سروستانی با تاکید بر اینکه این اقدام منتج به افزایش تولید در تعداد و وزن مرغ‌‌ها شد، افزود: علاوه بر افزایش ۵ میلیون قطعه‌ای مرغ به وزن آن‌ها نیز ۲۵ تا ۳۰ هزار تن افزوده شد.

به گفته وی؛ انتظار می‌رفت با این میزان تولید بازار نوروز بدون مشکل طی شود، اما نوسان قیمت در بازار حاکم است و صف‌های طولانی برای خرید مرغ تشکیل می‌شود.

بیشتر بدانید: دلیل گران شدن گوشت قرمز چه بود؟

کمالی‌سروستانی مشکل امروز بازار مرغ را مربوط به فرآیند بعد از کشتار دانست که بیش از همه به تفاوت قیمت دولتی و بازار آزاد باز می‌گردد.

قیمت مصوب دولت با بازار آزاد تفاوت زیادی دارد و این امر منجر به تشکیل بازار سیاه برای این کالا شده است.

کمالی‌سروستانی معتقد است؛ تفاوت قیمت مصوب با بازار آزاد تبدیل به مانع بزرگی شده است که اجازه رسیدن یارانه به دست مصرف کننده را نمی‌دهد و تنها دلالان را از این فاصله قیمتی بهره‌مند کرده است.

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور همچنین با اشاره به ممانعت خروج مرغ از برخی استان‌های پر تولید، اظهار کرد: تصمیمات جزیره‌ای برخی استان‌های پر تولید برای ممانعت از خروج مرغ و ارسال آن به سایر استان‌ها نیز مزید برعلت شده و کار تنظیم بازار را در استان‌های پرمصرف سخت‌تر کرده است.

بیشتر بدانید: افزایش ۶ دلاری خوراک دام و طیور در بازارهای جهانی

البته این تصمیمات نتیجه خوبی به دنبال نداشته و شاهد نشت مرغ از استان‌های پر تولید با نرخ های بسیار بالا به استان‌ها پر مصرف هستیم.

استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک در دام و طیور ممنوع است

وی نمونه آن را استان تهران عنوان کرد که در حال حاضر از سایر استان‌ها مرغ با قیمت‌های غیرقابل قبولی به آن نشت می‌کند و موجبات التهاب در بازار پایتخت را فراهم می‌کند.

کمالی‌سروستانی همچنین گرانی در کالاهای رقیب را از دلایل دیگر نابسامانی بازار مرغ برشمرد و گفت: گرانی گوشت قرمز تقاضای اضافی را به بازار مرغ تحمیل کرده و هجوم مردم به بازار این کالا را رقم زده است.

وی ایجاد تعادل قیمتی بین کالاهای رقیب را زمینه‌ساز عدم هجوم به یک کالا دانست.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایلنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=7829
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
رابطه گرانی گوشت قرمز و ممنوعیت خروج مرغ از استان‌ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 − 13 =