صرفه‌ جویی ۲ میلیاردی با راه‌ اندازی سامانه رهتاب
صرفه‌ جویی ۲ میلیاردی با راه‌ اندازی سامانه رهتاب

صرفه‌ جویی ۲ میلیاردی با راه‌ اندازی سامانه رهتاب

مدیر عامل شرکت رهتاب بیستون گفت: می‌توان گفت شهروندان اصفهانی روزانه حدود۲ میلیارد تومان ارزان‌تر از دیگر مکان‌ها کالاها و خصوصاً مرغ را خریداری می‌کنند و این موضوع به این دلیل است که سامانه رهتاب موفق شده است واسطه‌های زیادی را حذف کند.

فرامرز هندسی در خصوص سامانه رهتاب اظهار داشت: سامانه رهتاب یک شبکه توزیع کالاهای یارانه‌ای و تنظیم بازاری است که با مجوز سازمان صمت و کارگروه تنظیم بازار اصفهان در استان اصفهان مشغول به فعالیت است و در آن کالاهای تنظیم بازاری مثل شکر، روغن، برنج، آرد خانگی، مرغ و… توزیع می‌شود.

این سامانه برای مرغ موفق شده است دلالان و واسطه‌ها را از چرخه حذف کند و عرضه را مستقیم کند و این حذف واسطه چه از مرغدار به کشتارگاه و چه از کشتارگاه به مرغ فروش‌ بوده است.

می‌توان گفت شهروندان اصفهانی روزانه حدود ۲ میلیارد تومان ارزان‌تر از دیگر مکان‌ها کالاها و خصوصاً مرغ را خریداری می‌کنند و این موضوع به این دلیل است که رهتاب موفق شده است واسطه‌های زیادی را حذف کند و کالا را به صورت مستقیم به فروشگاه‌ها عرضه کند.

هندسی در خصوص کمیته راهبردی سامانه رهتاب توضیح داد: دستورالعمل‌ها و سیاست‌های این سامانه را کمیته راهبری متشکل از مدیریت اقتصادی استانداری، سازمان صمت، جهاد کشاورزی، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و شهرک علمی تحقیقاتی مشخص می‌کنند.

راهکار هوشمندانه تنظیم بازار رهتاب محصول شرکت دانش‌بنیان رهتاب بیستون است و مجری آن یک شرکت خصوصی دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان است اما راهبری آن توسط سازمان صمت، جهاد کشاورزی و مدیریت اقتصادی بازرگانی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌توانند گزارش تخلفات را در سامانه ثبت کنند توضیح داد: اتفاقی که درباره کالای مرغ اتفاق افتاده این است که وقتی کسی مرغ خریداری می‌کند پیامکی برای او ارسال می‌شود و در پیامک مقدار و قیمت مرغ مشخص شده است؛ اگر برای شخصی مشخصاتی غیر از موارد اعلام شده در پیامک وجود داشته باشد، می‌تواند از طریق لینکی که در همان پیام نوشته شده در سایت گزینه تخلف را انتخاب کنند.

پیشنهاد به دولت جدید برای ساماندهی بازار مرغ

پس از اعلام تخلف‌ها کمیته‌ نظارتی و تعدیل سهمیه تشکیل می‌شود؛ این کمیته متشکل از بازرسی صمت و جهاد کشاورزی، استانداری و سازمان تعزیرات است و بر اساس آمار گزارش‌های رسیده تصمیم می‌گیرند با متخلفین چطور برخورد شود.

در حال حاضر ارسال پیامک فقط برای مرغ است و اگر نیاز باشد صمت از ما می‌خواهد که برای دیگر کالاها هم پیامک را فعال کنیم.

دلیل این اتفاق هم این بود که تهران ابزار کنترل قیمت را نداشت و ما در اصفهان با همکاری اتحادیه مرغ گوشتی، انجمن کشتارگاه‌ها، اتحادیه مرغداران توانستیم به تثبیت قیمت برسیم.

صرفه‌ جویی ۲ میلیاردی با راه‌ اندازی سامانه رهتاب

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 3 =