صرفه جویی ارزی ۳۵ درصدی در واردات ۳ قلم مکمل دامپزشکی بدون هیچ کاهش/ مجوز بهداشتی واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز صادر شد
صرفه جویی ارزی ۳۵ درصدی در واردات ۳ قلم مکمل دامپزشکی بدون هیچ کاهش/ مجوز بهداشتی واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز صادر شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

صرفه جویی ارزی ۳۵ درصدی در واردات ۳ قلم مکمل دامپزشکی بدون هیچ کاهش/ مجوز بهداشتی واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز صادر شد

طرح تشدید نظارت بهداشتی بر فراورده‌های با منشأ خام دامی که از ۱۳ اسفند ماه جاری آغاز شده تا پایان عید فطر در سال ۱۴۰۲ ادامه می‌یابد.

دکتر “سید محمد آقامیری” معاون وزیر و رئیس این سازمان امروز در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر افزود: از روز دوم فروردین ۱۴۰۲ خورشیدی، کشتارگاههای طیور کشور فعال خواهند شد تا هیچ کمبودی مشابه فاجعه مدیریتی در نوروز ۱۴۰۰ که موجب دردسر و رنج زیاد مردم در تهیه گوشت مرغ شده بود نگردد.

وی با بیان اینکه افزایش متوسط ۴۲ تا ۴۳ درصدی سطح نظارت‌های بهداشتی موجب خارج کردن ۷۰۰ تن گوشت مرغ از چرخه مراکز عرضه سطح شهر گردید گفت: کما اینکه از ورود ۲۴۰ تن گوشت قرمز به چرخه توزیع در مراکز عرضه و سفره مردم نیز پیشگیری گردید.

معاون وزیر جهادکشاورزی در ادامه به تاثیرات مثبت ایجاد جهاد دامپزشکی در سازمان دامپزشکی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در همین راستا ۹۱۲ رزمایش در اردوهای جهادی ۲۹۳ شهرستان از ۲۸ استان کشور توسط ۱۴۸۸ اکیپ که با حضور ۴۰۱۵ نفر برگزار گردید، عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه در چارچوب این رزمایش‌ها ۱۲ میلیون راس دام و بیش از ۵ میلیون قطعه طیور روستاییان و عشایر واکسینه شده اند اظهار کرد: در همین راستا ۷۵ هزار و ۵۸۵ کلاس آموزشی و ترویجی نیز در مناطق روستایی و عشایری برگزار گردید که در مجموع در کنار سایر خدمات، حود ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار خدمت رایگان به روستاییان و عشایر عزیز ارائه گردید.

۳۴ خدمت برای سال ۱۴۰۲ به ادارات کل استان‌ها تکلیف شد

آقامیری در ادامه با بیان اینکه اقدامات جهاد دامپزشکی منحصر به امسال نبوده و نیست، تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل ابلاغی در مورخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ به ادارات کل استان‌ها، ۳۴ خدمت تعیین تکلیف گردیده و ادارات کل استان‌ها موظف هستند تا به صورت هفتگی اردوهای جهادی را بین عشایر و روستاهایی که دسترسی بخش خصوصی دشوار یا غیرممکن و بدون توجیه اقتصادی است به عمل آورند.

شیوه نامه بهداشتی صادرات دام زنده ابلاغ شد + سند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با رد انتقاداتی که در زمینه جهاد دامپزشکی به عنوان رقیب بخش خصوصی می‌‎شود گفت: وقتی کشورهای اطراف ایران درگیر انواع بیماری‌های دامی و حتی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند، سازمان دامپزشکی کشور پشت هیچ مانعی نخواهد ایستاد.

حمایت های دولت از تولید داروهای دامپزشکی عملیاتی تر شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در اشاره به چشم‌انداز قیمت گوشت قرمز در هفته‌های پیش‌رو به خدمات ویژه VIP برای صدور مجوز بهداشتی واردات گوشت قرمز اشاره کرد و گفـت: در همین راستا اخیرا مجوز واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز نیز صادر شده که علاوه بر عرضه دام داخلی که از اواسط بهار ۱۴۰۲ وارد بازار می‌شود قیمت گوشت قرمز بیشتر کاهش خواهد داد.

وی با بیان اینکه قیمت‌های کنونی گوشت قرمز در بازار کاذب است و باید منتظر افت بیشتر قیمت‌ها در آینده باشیم اظهار کرد: واردات گوشت قرمز بیشتر از کشورهای روسیه و برزیل انجام می‌شود.

صرفه جویی ارزی ۳۵ درصدی در واردات ۳ قلم مکمل بدون هیچ کاهش!

آقامیری با بیان اینکه این سازمان در راستای حمایت از تولیدکنندگان و دامداران نظارت بر قیمت انواع نهاده‌ها و داروهای مصرفی دامداران را در دستور کار قرار داده است تصریح کرد: به طور نمونه تنها با اعمال نظارت بر ۳ قلم مکمل و افزودنی، بدون هیچ کاهشی در روند تامین دارو، حدود ۳۵ درصد صرفه‌جویی ارزی رخ داد.

وی در توضیح تکمیلی بیشتر گفت: در واقع اگر در سال ۱۴۰۱ قرار بود ۷ میلیون یورو ارز خارج شود با کاهش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورویی رخ داده، تنها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ارز صرف تامین این مکمل‌های مصرفی مورد نیاز دامداران شد.

البته معاون وزیر جهادکشاورزی این نکته را هم در خصوص روند اخذ این صرفه جویی ارزی اضافه کرد: این اتفاق تنها با اعلام مخالفت قاطع سازمان دامپزشکی کشور با واردات مکمل‌های یادشده با قیمتی رخ داد که همکاران من از قبل با تحقیق و بررسی دقیق به قیمت درست و واقعی آن در کشور مبداء صادرکننده به کشورمان رسیده بودند.

اختلال در سامانه بازارگاه علت وقفه در توزیع خوراک دام و طیور

وی در پایان بخش اظهارات خود و پیش از شروع پرسش و پاسخ با خبرنگاران، آماری تفصیلی از روند کاهش کانون بیماری‌های مختلف در دام‌ها و حیات وحش ارائه کرد.

کاهش تعداد کانون‌های بیماری به لطف افزایش پوشش واکسیناسیون

آقامیری با یادآوری واکسیناسیون ۵۰۰ هزار راس سگ به واکسن بیماری هاری در سال ۱۴۰۰ به ۶۰۰ هزار واکسیناسیون صورت گرفته سگ تنها در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: کما اینکه به دلیل واکسیناسیون ۷۳ میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ ، تعداد کانون بیماری تب برفکی نیز از ۶۰۶ کانون در سال گذشته به ۳۰۸ کانون در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی

صرفه جویی ارزی ۳۵ درصدی در واردات ۳ قلم مکمل دامپزشکی بدون هیچ کاهش/ مجوز بهداشتی واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز صادر شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 15 =