صنعت طیور کشور در موقعیت هشدار
صنعت طیور کشور در موقعیت هشدار

صنعت طیور کشور در موقعیت هشدار

فدراسیون طیور کشور طی بیانیه ای با تشریح مشکلات صنعت طیور، بابت بروز بحران در این صنعت هشدار داد.

در این بیانیه که بیشتر تصمیم گیران و سیاستگزاران کشور را مورد خطاب قرار داده است، چشم انداز آتی صنعت را بحرانی دانسته، تعطیلی مزارع پرورش، موج بیکاری کارگران و کمبود و گرانی مرغ و تخم مرغ را پیش بینی نموده است.

پیش از این نیز این تشکل طی مکاتباتی، نگرانی های زنجیره ارزش پرورش طیور را به اطلاع مسئولین رسانده بود.

این بیانیه به این شرح است:

بیانیه هشدار بحران در صنعت طیور کشور

ازآنجایی که فدراسیون طیور ایران همواره رصد مستمر و آگاهی‌رسانی چشم انداز آتی را از وظایف مصرح خود می داند، لذا با توجه به شرایط حساس و بحران جدی پیش رو در حوزه صنعت طیور و تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ مورد نیاز کشور، تحولات اقتصادی سیاسی جهانی در این حوزه طی چند ماه گذشته، به خصوص پس از جنگ اوکراین، و تبعات ناشی از افزایش بسیار جدی نرخ محصولات ناشی از حذف ارز ترجیحی، طی مکاتباتی با مقامات مسئول کشور در اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱ مبنی بر اظهار نگرانی مستدل تشکل های ملی زنجیره ارزش صنعت طیور با نمایندگی این فدراسیون، موارد مهم و نگران کننده مشروحه ذیل را گوشزد نموده:

۱:  گروگان گرفته شدن کل تولیدات جوجه، گوشت مرغ و تخم مرغ، ناشی از ضعف و تصمیمات غیر کارشناسی، از جمله عدم شفافیت تخصیص نهاده‌های مورد نیاز تولید توسط مسئول این امر، که سردرگمی تولید کنندگان در زنجیره تامین را به همراه داشته، و علاوه بر ایجاد بحران، کمبود جدی این محصولات و بحران اجتماعی ناشی از آن طی چند ماه آینده (مشابه سال ۱۳۹۹ و یا حتی بدتر از آن) باعث بیکاری شدید کارگران واحدهای تولیدی هم خواهد شد.

۲:  زمان بر بودن تامین نهاده ها از مبادی ورودی که به دلیل کمبود و کاهش موجودی. از زمان خرید تا تحویل کالا به مرغدار بیش از چند ماه زمان خواهد برد.

مرغدار‌ان اجازه عرضه مرغ خارج از قیمت مصوب را ندارند

۳:  ابهام در تخصیص و تأخیر در تامین ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی، و سردرگمی واردکنندگان عمده و موثر در واردات نهاده، به نحوی که کماکان بخشی از مطالبات ارزی سال ۱۴۰۰ تسویه نشده است.

۴:  بلاتکلیفی زمان اجرای حذف ارز ترجیحی و ریسک بسیار بالای واردات نهاده به دلیل حجم فوق العاده بالای نقدینگی ناشی از حذف ارز ترجیحی، و جبران ریال مورد نیاز برای این امر حیاتی به بحران تامین آتیه نهاده دامن زده است.

۵:  قیمت‌گذاری غیر واقعی ارزی و ریالی نهاده که منجر به خلع ید شدن عمده وارد کنندگان از چرخه تامین نهاده شده، ثانیا زیان ده بودن ترخیص نهاده های وارده به نرخ‌های سال ۱۴۰۰ ،مانع ترخیص برخی از موجودی ها گردیده و ثالثا بر دولتی کردن واردات با نرخ گاهی بالاتر از نرخ‌های معاملاتی بخش خصوصی، باعث خسارت به منابع ملی می‌شود.

۶: عدم اطلاع‌رسانی شفاف از نحوه ادامه تخصیص نهاده در بازارگاه برای برنامه ریزی تولید در ماه آتی.

۷: عدم شفافیت اطلاعات مربوط به موجودی ذخایر، به ویژه میزان ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام کشور.

۸: میزان نه چندان قابل اتکای رسوب نهاده در بنادر و میزان خرید هایی که به صورت قابل اتکا به کشور خواهد رسید.

۹: مشکلات ناشی از جنگ در اوکراین که اولاً باعث توقف ارسال محموله‌های خریداری شده ذرت به ایران شده، ثانیا بالا رفتن قیمت جهانی نهاده ها تا حداقل ۵۰% را باعث گردیده، ثالثا باعث کمبود عرضه نهاده ها به ویژه ذرت در سطح جهانی گردیده است.

۱۰: عدم امکان فعالیت موثر واردکنندگان در سایر کشورهای تامین کننده از قبیل آرژانتین و آمریکا به دلیل موانع فنی و قرنطینه‌ای.

۱۱: بی توجهی به اضافه مصرف ذرت و کنجاله سویا به دلیل اصرار بر گسترش غیرکارشناسی نژاد آرین علیرغم تولید گوشت کمتر.

۱۲: قیمت‌گذاری دستوری غیرکارشناسی و بدون توجه به اقتصاد تولید و مصرف، و در نتیجه اصرار بر ورود غیرکارشناسی و اساساً آسیب رسان دولت به بازار مرغ و تخم مرغ از طریق واردات غیر اصولی تخم مرغ و توزیع نابهنگام آن، و یا تعلل در زمان و غیرمنطقی بودن نرخ خرید تضمینی گوشت مرغ و موارد مشابه آن که جز خسارت به مبانی تولید اثر دیگری نداشته است.

بررسی ابعاد گوناگون حذف ارز 4200

ولی متاسفانه شاهد عدم توجه و عدم حساسیت کافی در ارکان دولت و وزارتخانه های ذیربط، علی‌رغم هشدارها و تذکرات متعدد این فدراسیون و همچنین یکایک تشکل های ذیربط عضو در حوزه های مختلف صنعت هستیم. بنا به اهمیت فوق‌العاده موضوع از دیدگاه اقتصادی اجتماعی و امنیتی، بر خود فرض می‌دانیم به عنوان تشکل بالادستی و به نمایندگی از تشکل های سراسری زنجیره ارزش صنعت طیور، این موارد را به عنوان یک هشدار بسیار جدی، به اطلاع عموم مسئولین ذیربط و فعالان حوزه های مختلف صنعت طیور رسانیده و تاکید موکد نماییم که در ادامه این شرایط و ادامه بی‌توجهی مسئولان به این امور حیاتی، نتیجه‌ای جز تعطیلی واحدهای تولیدی و یا کاهش ظرفیت عملیاتی آنها، کمبود شدید گوشت مرغ و تخم مرغ همراه با افزایش زیاد قیمت آنها را به همراه نخواهد داشت.

انتظار دارد این حساسیت هشداری، در سریع ترین زمان ممکن (با مشورت فدراسیون و تشکل های عضو ذیربط) در عالی ترین سطوح تصمیم گیری کشور کاملاً جدی تلقی شده و تدبیر لازم صورت پذیرد تا از هرگونه آسیب جدی به کشور جلوگیری شود.

 بیانیه هشدار بحران در صنعت طیور کشور - دامیران
بیانیه هشدار بحران در صنعت طیور کشور
 بیانیه هشدار بحران در صنعت طیور کشور - دامیران
بیانیه هشدار بحران در صنعت طیور کشور
صنعت طیور کشور در موقعیت هشدار

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

3/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

1 × 5 =