عضویت محقق ایرانی در گروه مشاوران فنی سازمان جهانی بهداشت
عضویت محقق ایرانی در گروه مشاوران فنی سازمان جهانی بهداشت

عضویت محقق ایرانی در گروه مشاوران فنی سازمان جهانی بهداشت

دکتر احسان مصطفوی، اپیدمیولوژیست دامپزشک و رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران به عضویت گروه مشاورین فنی بیماری های آربوویروسی سازمان جهانی بهداشت برای کنترل بیماری های ویروسی منتقله از حشرات در جهان درآمد.

این محقق ایرانی به دلیل داشتن مطالعات فراوان روی بیماری های عفونی گرمسیری منتقله از حشرات مانند طاعون، تب کیو، تولارمی، عفونت های ریکتزیایی، بورلیوز، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، تب دنگ، چیکونگونیا، تب نیل غربی و تب دره ریفت به جمع متخصصان برگزیده این سازمان معتبر بین المللی پیوست.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران گفت: شیوع ویروس‌های منتقله از بندپایان (آربوویروس ها)، به‌ویژه آنهایی که توسط پشه‌های آئدس منتقل می‌شوند، در سطح جهانی در حال افزایش است.

برخی از گونه های آئدس برای تغذیه و تولیدمثل به مجموعه های آبی نزدیک زیستگاه های انسان، به ویژه در دمای مطلوب گرمسیری و نیمه گرمسیری سازگار شده اند و در این مناطق حضور می یابند.

شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی باعث گسترش دامنه جغرافیایی این حشرات شده است. اخیرا هم مواردی از پشه های آئدس از استان هرمزگان گزارش شده که نگرانی بابت انتشار بیماری های منتقله از این حشرات نظیر تب دنگ و چیکونگونیا را باعث شده است.

سازمان جهانی بهداشت در حال راه اندازی یک برنامه جهانی است که بر بیماری های آربوویروسی منتقله از طریق پشه های آئدس متمرکز شده است و هماهنگی، ارتباطات، ظرفیت سازی، تحقیقات، آمادگی و پاسخ لازم را برای کاهش خطر رو به رشد اپیدمی های ناشی از این بیماری ها تقویت می کند.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور عنوان کرد: سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک تلاش مشترک اضطراری در تلاش است تا تمرکز بیشتری را بر بیماری های عفونی گرمسیری فراموش شده، به عنوان یک تهدید جدی پاندمی های آینده، متمرکز کند.

معرفی داروی سایمتیدین (Cimetidine)

در این راستا سازمان جهانی بهداشت مهرماه امسال، گروه مشاورین فنی، متشکل از ۱۴ نفر از متخصصین مرتبط در اقصی نقاط دنیا که دارای تحقیقات ارزنده ای بر روی آربوویروس ها هستند را تشکیل داد تا به طور منظم به تجزیه و تحلیل تأثیر آربوویروس‌ها در سطح جهانی پرداخته و ملاحظات فنی، علمی و استراتژیک در این ارتباط را به سازمان جهانی بهداشت ارائه و در تدوین راهنماهای بین المللی در این رابطه همکاری کنند.

مصطفوی از مهرماه ۱۳۸۹، رییس بخش اپیدمیولوژی و پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران است. او در سال ۱۳۸۷، مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید و در سال ۱۳۹۹ شبکه تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید را در انستیتو پاستور ایران تاسیس کرد و در حال حاضر ریاست مرکز تحقیقات و دبیر شبکه تحقیقاتی مذکور است.

جایزه محقق نخبه شبکه بین المللی انستیتو پاستور که به دو نفر از محققان برتر زیر ۴۵ سال این شبکه (با ۳۳ انستیتو پاستور عضو) تعلق می گیرد، در سال ۱۳۹۷ به مصطفوی تعلق گرفت. وی تاکنون بیش از ۲۷۰ مقاله علمی در نشریات چاپ کرده و در بیش از ۹۰ طرح پژوهشی به عنوان مجری یا همکار مشارکت داشته و دارای ۱۰ جلد کتاب تالیف/ترجمه/گردآوری است.

وی عضویت در کمیته های کشوری بیماری های آنفلوانزا، مرس کروناویروس، ابولا، زیکا و بیماری های منتقله از پشه آئدس را در کارنامه خود دارد و مشاور موقت سازمان جهانی بهداشت برای شبکه جهانی هشدار به اپیدمی بیماری های واگیردار، مشاور موقت این سازمان برای پیشگیری و کنترل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در منطقه خاورمیانه شرقی، عضو شبکه بین المللی جهانی هشدار و پاسخ به طغیان بیماری های واگیردار و عضو تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در رابطه با مقررات بین المللی بهداشتی است.

عضویت محقق ایرانی در گروه مشاوران فنی سازمان جهانی بهداشت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هشت − 2 =