فرآورده های پروتئینی ملزم به درج قیمت تولیدکننده شدند
فرآورده های پروتئینی ملزم به درج قیمت تولیدکننده شدند

فرآورده های پروتئینی ملزم به درج قیمت تولیدکننده شدند

بر اساس آخرین دستورالعمل اعلام شده توسط سازمان حمایت تولیدکننده و مصرف کننده، از تاریخ ۲۳/۱۱/۱۴۰۰ تولیدکنندگان فراورده های پروتئینی ملزم به درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاهای خود خواهند بود.

در بخشی از متن نامه و دستورالعمل که با موضوع «شفاف‌سازی قیمت از طریق درج قیمت تولیدکننده» ابلاغ شد آمده است:

«با عنایت به دستورالعمل مدیریت بازار کالاهای واسطه‌ای و نهایی ابلاغی طی نامه شماره ۲۱۱۷۳۸/۶۰ مورخ ۰۶/‏۰۹/‏۱۴۰۰ از سوی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و تصمیمات جلسه مورخ ۱۶/‏۰۹/‏۱۴۰۰ کارگروه مدیریت بازار کالاهای واسطه‌ای و نهایی و در راستای تحقق ایجاد شفافیت در نظام توزیع، ایجاد رقابت در بازار، تعدیل و واقعی نمودن قیمت‌ها و اصلاح نظام توزیع کالا و با عنایت به زمانبندی اجرای پروژه، به منظور اجرای مرحله چهارم پروژه شفاف‌سازی قیمت از طریق درج قیمت تولیدکننده، مقتضی است مقرر فرمائید کلیه واحدهای تولیدکننده و واردکننده انواع حبوبات، ادویه‌جات، غلات، چای، دمنوش، قهوه، آجیل و خشکبار به صورت بسته‌بندی شده، فرآورده‌های پروتئینی، انواع غذاهای آماده و نیمه‌آماده، انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه، لوازم‌خانگی، صوتی و تصویری به صورت کامل، لوازم یدکی خودرو، در راستای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی و اجحاف در حق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به درج قیمت تولیدکننده / واردکننده که دربرگیرنده مجموع هزینه‌ها و سود قانونی واحدهای تولیدی / وارداتی با احتساب مالیات بر ارزش‌افزوده می‌باشد، با لحاظ موارد ذیل از تاریخ ۲۳/‏۱۱/‏۱۴۰۰ اقدام نمایند.»

۱- قیمت تولیدکننده / واردکننده درج شده بر روی کالا می‌بایست عیناً منطبق با قیمت فروش براساس صورتحساب‌های صادره (فاکتورهای فروش) باشد.

۲- به منظور بهره‌مندی مصرف‌کنندگان از تخفیف‌های اعطایی احتمالی، هرگونه تخفیف بیش از ۳٪ می‌بایست با کاهش قیمت فروش تولیدکننده درج شده بر روی کالا صورت پذیرد و تخفیف بیش از ۳ درصد (در موارد استثنا) خارج از قیمت درج شده بر روی کالا از مصادیق عدم رعایت ضوابط قیمت‌گذاری بوده و باید از این گونه اقدامات خودداری گردد.

۳- در مواردی از قبیل (مناسبت‌های ویژه، پایان سال، اعیاد، نزدیک بودن زمان انقضا محصول و…) و لزوم اعطای تخفیف‌های مقطعی بیش از میزان تعیین شده در بند ۲ این بخشنامه، واحدهای مربوطه می‌بایست نسبت به اخذ مجوز لازم از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل تولید، به منظور رصد نظارت بر اعطای تخفیف واقعی به مصرف‌کنندگان اقدام نمایند.

۴- حداکثر مبلغی که توسط مجموع حلقه‌های توزیعی از تأمین‌کننده تا مصرف‌کننده می‌تواند به قیمت تولیدکننده / واردکننده اضافه گردد شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری (۱۰ درصد) و سود خرده‌فروشی (منطبق با ضرایب خرده‌فروشی مصوب) است.

۵- در مواردی که توزیع کالا به صورت پخش سراسری نباشد مبلغ فوق به میزان ضرایب سود مصوب مربوطه کاهش می‌یابد.

۶- کلیه واحدهای تولیدی / وارداتی باید اقدامات لازم را برای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی شبکه‌های توزیع و مصرف‌کنندگان مرتبط در این خصوص به عمل آورند.

۷- خرده‌فروشان می‌بایست نسبت به نصب برچسب قیمت مصرف‌کننده با لحاظ سود و هزینه‌های مصوب اقدام نموده و همچنین درصد سود اعمالی را نیز به صورت شفاف درج نمایند.

طبق این دستورالعمل حد اکثر درصد قابل اضافه شدن به قیمت درب کارخانه تا مصرف کننده برای محصولات پروتئینی و غذاهای آماده و نیمه آماده، ۲/۲۳ درصد مجاز دانسته شده که مشتمل بر ۱۰ درصد سود و هزینه های پخش سراسری و ۱۲ درصد سود و هزینه های خرده فروشی خواهد بود.

فرآورده های پروتئینی ملزم به درج قیمت تولیدکننده شدند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

11 − 1 =