مصرف ۱۶۰ هزار تن دی و منوکلسیم فسفات توسط صنعت طیور
مصرف ۱۶۰ هزار تن دی و منوکلسیم فسفات توسط صنعت طیور

مشکل جدی تولیدکنندگان مکمل فسفات در تامین اسید فسفریک؛

مصرف ۱۶۰ هزار تن دی و منوکلسیم فسفات توسط صنعت طیور

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و منوکلسیم فسفات کشور با اشاره به اهمیت فسفات برای صنعت طیور تخمگذار، گفت: در پی کاهش سهمیه اسید فسفریک مورد نیاز تولیدکنندگان مکمل فسفات توسط پتروشیمی‌ها، کارخانجات با کمبود جدی برای تولید روبرو هستند.

محسن سعیدیان در خصوص وضعیت تولید دی و منوکلسیم فسفات و افزایش قیمت مجدد اسید فسفریک توسط پتروشیمی‌ها، گفت: اکنون ۴۷ کارخانه تولیدکننده دی و منوکلسیم فسفات با ظرفیت تولید ۴۷۵ تن در سال در کشور داریم، درحالی که اکنون نزدیک ۱۰۰ هزار تن از این محصول تولید و به بازار عرضه می‌شود.

به گفته وی، در این کارخانه‌ها پنج هزار نفر به شکل مستقیم و دو هزار نفر به شکل غیرمستقیم فعالیت دارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و منوکلسیم فسفات کشور با بیان اینکه اسید فسفریک ۹۳ درصد مواد اولیه تولید این مکمل را تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: طبق آمارها مصرف سالانه صنعت طیور تخمگذار کشور بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزارتن فسفات است.

بنابراین برای تولید فسفات سالانه ۱۰ هزارتن اسید فسفریک نیاز داریم که با اقدام جدید وزارت جهاد کشاورزی در افزایش ورودی این اسید به شرکت خدمات حمایتی، ورودی کارخانجات ما به حدود ۶ هزارتن اسید رسیده است که با این حجم ورودی قطره چکانی نمی‌توانیم به فعالیت خود ادامه بدهیم.

وی با بیان اینکه سهمیه اسید فسفریک کارخانجات تولیدکننده فسفات به یک سوم کاهش یافته است، ادامه داد: پتروشیمی‌ها سهمیه این کارخانجات را کاهش دادند که تولیدکنندگان برای ماه‌های آذر و دی ماه امسال تعطیل شده بودند.

اصلاح مجدد قیمت مکمل‌ها در پی افزایش نرخ اسید فسفریک 

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و منوکلسیم فسفات کشور گفت: اکنون خاک فسفات تحت عنوان (راک فسفات) از سوریه وارد کشور می‌شود که به دلیل افزایش ۶۰ درصدی هزینه حمل و نقل، قیمت اسید فسفریک توسط پتروشیمی افزایش یافته است.

ذابحین کشتارگاه ها و ناظرین بهداشتی، در خط مقدم جبهه اقتصادی

سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتن خاک مورد نیاز پتروشیمی‌ها از سوریه تامین و وارد می شود.

به گفته وی، افزایش نرخ این محصول باعث بالا رفتن قیمت مکمل غذایی شده که در تغذیه دام و طیور به ویژه مرغ تخمگذار موثراست، به طوری که مکمل غذایی دی و مونوکلسیم فسفات ۱.۵ درصد نهاده دامی مصرفی دام و طیور را تشکیل می‌دهد و نقش مهمی در تامین فسفر دارد که بدون آن تخم مرغ شکل نمی‌گیرد و موجب بیماری‌های استخوانی می‌شود.

سعیدیان افزایش قیمت اسید فسفریک توسط پتروشیمی ها را ۲۴ درصد دانست و افزود: با توجه به افزایش مجدد قیمت مواد اولیه تولید (اسید فسفریک)، از امروز قیمت هر کیلوگرم D.C.P  تولید داخل با  کیفیت مرغوب استاندارد را بین ۱۹ هزار و ۵۰۰ تا ۲۰ هزار تومان، هر کیلوگرم M.D.C.P  را ۲۱ هزار تا ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ هر کیلوگرم M.C.P  هم حدود ۲۲ هزار تومان تا ۲۲ هزارو ۵۰۰ تومان شده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و منوکلسیم فسفات کشور خاطرنشان کرد: این درحالی است که در ۲۶ دی ماه امسال در پی افزایش قیمت اسید فسفریک قیمت مکمل‌ها افزایش یافت. قیمت هر کیلوگرم D.C.P  تولید داخل با  کیفیت مرغوب استاندارد را بین ۱۵ هزار تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم M.D.C.P  را ۱۶ هزارو ۵۰۰ تا  ۱۷ هزارتومان و نرخ هر کیلوگرم M.C.P  را ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان تا ۱۸ هزار تومان بوده است.

وی علت افزایش نرخ اسید فسفریک را طی امسال افزایش نرخ خاک فسفات و گوگرد دانست و اظهار داشت: امسال هزینه حمل و نقل خاک فسفات و هزینه گوگرد در پی افزایش نرخ گاز رشد داشته است.

سعیدیان از وزارت جهاد کشاورزی خواست تا برای ادامه فعالیت کارخانجات تولید کننده فسفات که برای صنعت طیور تخمگذار از اهمیت ویژه ای برخوردار است، حجم ورودی اسید فسفریک را افزایش دهند تا این صنعت به حیات خود ادامه بدهد در غیر این صورت باید این مکمل‌ها از محل واردات تامین شود.

مصرف ۱۶۰ هزار تن دی و منوکلسیم فسفات توسط صنعت طیور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 1 =