مقایسه پرورش دام و طیور
مقایسه پرورش دام و طیور
۵/۵ - (۲ امتیاز)

مقایسه پرورش دام و طیور

از جمله فعالیت هایی که بشر از گذشته‌های دور تاکنون مشغول کسب درآمد در آن بوده می‌توان صنعت دام و طیور را نام برد. این صنعت شاخه‌هایی از پرورش حیواناتی همانند انواع طیور (مرغ، بوقلمون، شترمرغ، اردک، بلدرچین و…)، انواع دام (گاو، گوسفند، بز، اسب، شتر و…) و پرورش انواع آبزیان (ماهی و میگو) را دربرمی گیرد.

شغل دامپروری از دسته شغل‌های پرسود اما درعین‌حال پرزحمت است؛ که با پدیدار شدن شیوه‌های نوین دامپروری ازجمله اصلاح نژاد دام و طیور، افزایش مراقبت‌های بهداشتی و کنترل بیماری‌ها در دام و طیور، استفاده از مواد مغذی و خوراک‌های باکیفیت دام و طیور، استفاده از دستگاه‌های کاربردی و تکنولوژی‌های جدید توانسته قدری از سختی کار را بکاهد، بدین ترتیب دامپروری به شیوه صنعتی در مقایسه با سنتی دارای بازده بالاتری است و می‌تواند دامدار را به سود بیشتری برساند.

پرورش دام و طیور هر کدام معایب و مزیت هایی دارند که در این مقاله به برخی از آنها خواهیم پرداخت. صنعت دام و طیور کشور جهت پاسخگویی به نیازهای روزافزون جوامع بشری به منابع پروتئین حیوانی دارای رشد چشمگیری بوده است.

صنعت طیور

صنعت طیور به دو بخش گوشتی و تخم‌گذار تقسیم‌بندی می‌شود که هدف از پرورش مرغ گوشتی تولید گوشت سفید و هدف از پرورش مرغ تخم‌گذار هم تولید تخم اعم از تخم خوراکی یا تخم نطفه‌دار جهت جوجه‌کشی می‌باشد.

در پرورش مرغ گوشتی جوجه‌هایی که سویه مرغ و خروس هستند را به مدت ۴۰ تا ۵۰ (به‌طور میانگین ۴۲) روز پرورش می‌دهند وقتی به وزن ۵/۲ تا ۳ کیلوگرم رسیدند جهت کشتار روانه بازار می‌شوند. برای پرورش مرغ تخم‌گذار از سویه‌هایی که دارای استعداد تولید تخم بالا هستند همانند نژاد لگهورن استفاده می‌گردد.

این دو صنعت از مهم‌ترین صنایع تأمین‌کننده منابع پروتئینی در سبد غذایی جوامع بشری به‌حساب می‌آیند.

پرورش طیور چه مزایایی دارد؟

با اصلاحات ژنتیکی انجام شده بر روی طیور گوشتی و تخمگذار، بازده تولیدی آنها به شکل حیرت انگیزی بالا رفته و در صورت ایجاد شرایط استاندارد پرورش میتوانیم به عددی در حدود ۱.۶ برای ضریب تبدیل دست بیابیم. به این معنی که یک کیلو و ششصد گرم تغذیه مرغ گوشتی، منجر به افزایش وزن یک کیلویی خواهد شد و این افزایش وزن و اعزام به کشتارگاه در مدت بسیار کوتاهی ( کمتر از دو ماه ) اتفاق می افتد . بنابراین پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار بازده بسیار بالایی داشته و به سرعت به سود میرسد.

انتقال جنین گوسفند به روش لاپاراسکوپی

پرورش طیور وابسته به فصل نیست و شما میتوانید در هر فصل از سال اقدام به پرورش کنید. تنها شرط آن ایجاد شرایط نوری و دمایی و رطوبتی مساعد برای رشد طیور است.

پرورش طیور چه معایبی دارد؟

به لحاظ نگاه جامع و جهانی، سیستم گوارشی طیور به گونه ای طراحی شده است که از منابع کربوهیدرات و پروتئین برای رشد استفاده میکند و پایه خوراک طیور را ذرت و سویا تشکیل میدهد که ماده غذایی قابل مصرف برای انسان ها میباشند. این موضوع باعث میشود که طیور از لحاظ جیره غذایی در رغابت با انسان ها باشند.

اینکه طیور از مواد دانه ای و کنسانتره طیور برای تغذیه استفاده میکنند، منجر به گران بودن قیمت تمام شده خوراک آنها میشود.

تجهیزات پرورش طیور گران تر از پرورش دام است. به خصوص در صنعت هایی از قبیل مرغ تخمگذار کنترل بیماری های طیور و کنترل مسائل بهداشتی مرغداری ها امری بسیار پراهمیت و ضروری است. زیرا بیماری های بسیاری وجود دارند که میتوانند ضربات سنگینی بر پیکره ی این کسب و کار وارد کنند.

پرورش گاو

گاوداری ها را می‌توان به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم‌بندی نمود. امروزه گاو شیری را به‌منظور تولید شیر و گاو گوشتی را برای تولید گوشت بیشتر اصلاح نژاد نموده‌اند. به جرات می‌توان گفت که بیش از ۸۰% از شیر مورد نیاز جهان از پرورش گاو شیری به دست می‌آید. همچنین درصد بالایی از نیاز به گوشت قرمز جوامع بشری از پرورش گاو گوشتی و پرواربندی گوساله‌ ها تأمین می‌گردد.

برای تولید گوشت قرمز از گاوهایی همانند سمینتال، شاروله، لیموزین، هرفورد و… که دارای استعداد تولید گوشت بالا هستند به صورت پرواربندی گوساله یا گاو داشتی استفاده می کنند. همچنین از گاوهای شیری همانند هلشتاین، براون سوئیس، جرسی و گرنزی به‌منظور تولید شیر و تولید گوساله‌های نر و ماده به مدت ۵ الی ۶ سال نگهداری و پرورش می‌دهند.

کشاورزی ارگانیک؛ باید ها و نباید ها

پرورش گوسفند

یکی از کار های پرسود و کم ریسک را در بین دامپروری و کشاوری می توانید پرورش گوسفند در نظر بگیرید. حال نکاتی نیز در پرورش گوسفند وجود دارد که توجه به آن می تواند شما را به یک فرد موفق در زمینه دامپروری تبدیل نماید. عشایر ها و کوچ نشینان که شغل اصلی آن ها نیز دامپروری می باشد معمولا به صورت نسل در نسل نکات پرورش گوسفند را می آموزند حال شما که می خواهید به عنوان یک تازه کار قدم به این بازار بگذرید لازم است تا اطلاعات خود را هر چه بیشتر کامل نمایید تا بیشترین سود حاصله را از این کار ببرید.

پرورش دام چه مزایایی دارد؟

دام ها در قسمت عمده ای از تغذیه خود از مواد خشبی استفاده میکنند که رقابتی با رژیم غذایی انسان ندارد. زیرا سلولز موجود در ساختار گیاهان توسط انسان ها غیر قابل جذب می باشد. اما باکتری های شکمبه گاو و سایر نشخوار کنندگان، با تولید آنزیم سلولاز، این پلی ساکارید بلند زنجیر را به مولکول های کوچک تر و قابل جذب مونوساکارید و دی ساکارید تبدیل میکنند.

به علت توانایی دام در استفاده از سلولز گیاهان، خوراک آنها با قیمت پایین تری نسبت به طیور در دسترس است .

دام ها علاوه بر گوشت ، قسمت های متنوع دیگری جهت استفاده دارند. قسمت هایی از قبیل چرم و پشم و مو و کرک …

پرورش دام چه معایبی دارد؟

قیمت بالای دام هایی از جمله گاو و مساحت بالای مورد نیاز جهت پرورش، مسئله ای است که بسیاری از افراد علاقمند را از ورود به این حوزه باز می دارد.

مدت زمان رشد دام ها یا رسیدن آنها به سن بلوغ طولانی تر از طیور است.

برخی دام ها تولید مثل فصلی دارند و تنها در ماه های خاصی از سال تولید مثل میکنند.

هزینه پرورش طیور

پرورش طیور عمدتا شامل پرورش مرغ و پرورش شترمرغ به سبب تهیه و تولید تخم مرغ و گوشت در کشور است. خوراک طیور معمولا می تواند ذرت، سویا، جو، گندم، سبزیجات و … باشد. محلی که طیور در آن پرورش داده می شود، مزرعه یا فارم نام دارد. در کشور ما نزدیک به هزار و چهل کارخانه به تولید غذای دام و طیور می پردازد و برخی از آنها امکان صادرات به دیگر کشور ها را نیز دارند. غذای طیور معمولا از این کارخانه ها به صورت عمده و به تعداد زیاد خریداری می شود. اغلب هزینه نگهداری از طیور شامل هزینه بهداشت، هزینه تهیه خوراک، هزینه محل نگهداری و هزینه های دیگر منابع انرژی می شود. از این میان بیشترین درصد را هزینه تهیه خوراک شامل می شود.

صنعت دام و طیور از واسطه گری‌ها رنج می‌برد

هزینه پرورش دام

پرورش دام در کشور اغلب شامل پرورش گوسفند، گاوداری ، پرورش بز و به ندرت شامل پرورش شتر نیز می شود. هزینه پرورش دام نسبت به پرورش طیور بیشتر است. پرورش دام مصارف و مزایای بیشتری مانند چرم، شیر و لبنیات، گوشت و محصولات مشتق آنها دارد. هزینه پرورش دام اغلب شامل تهیه خوراک، رسیدگی به بهداشت و هزینه ی محل نگهداری می باشد. از مهم ترین موارد هزینه های پرورش دام می توان به هزینه تهیه خوراک سالم و هزینه بهداشت اشاره کرد. دام محصولات بسیار خوبی را تولید می کند که به همان نسبت هزینه تهیه خوراک شامل تهیه یونجه و علف و کنجاله و سیلاژ به صورت ماهیانه و هفتگی انجام می شود که این عوامل در قیمت گوسفند زنده تاثیر گذار هستند.

مقدار تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز دام و طیور در کشور
مقایسه میزان تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز دام و طیور در کشور توسط مرکز آمار ایران
مقایسه پرورش دام و طیور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 5 =