افزایش قیمت و کاهش کیفیت داروها با ممنوعیت سفارش نهاده دارویی
افزایش قیمت و کاهش کیفیت داروها با ممنوعیت سفارش نهاده دارویی

افزایش قیمت و کاهش کیفیت داروها با ممنوعیت سفارش نهاده دارویی

دبیر انجمن وارد کنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام اعلام کرد: ممنوعیت ثبت سفارش ۹ قلم نهاده دارویی باعث افزایش قیمت و کاهش کیفیت داروها خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، امروز در نشست خبری انجمن وارد کنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، اعضای هیئت مدیره از مشکلاتی که سر راه آنها در مسیر واردات وجود دارد، گفتند.

دبیر انجمن وارد کنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، از ممنوعیت ثبت سفارش ۹ قلم کالای دارویی مورد نیاز در بخش دام خبر داد و گفت: یکی از مشکلاتی که تشکل های مختلف تامین کننده، مصرف کننده و تولید کننده از ۶ ماه پیش با آن دست به گریبان هستند، ممنوعیت ثبت سفارش ۱۳۲ ivc کد شامل تعدادی از آنتی بیوتیک ها، مولتی ویتامین ها و مکمل ها می باشد.

پس از اعتراض شرکت های تامین کننده اقلام ضروری فوق مبنی بر جلوگیری از ایجاد رانت، افزایش قیمت اقلام ممنوعه، از بین رفتن رقابت سالم، افزایش قاچاق کالا و سایر مشکلات ناشی از این تصمیم شتابزده و غیر کارشناسی، ریاست سابق سازمان در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ با هیات مدیره انجمن صراحتاً اعلام نمود که با ارسال نامه مجدد از طرف معاونت تشخیص به ادارات کل این ممنوعیت برداشته و جهت تعیین تکلیف موضوع از وزارت جهاد استعلام گردد که متاسفانه معاونت تشخیص و درمان از انجام دستور صریح ریاست سازمان خودداری نمود.

حمیدرضا توکلی با بیان اینکه پس از بررسی های کارشناسی و تشکیل جلسات متعدد در دفتر مقررات و استاندارد های بازرگانی وزارت جهاد با حضور تشکل های مختلف و مدیران تخصصی معاونت امور دام و توسعه بازرگانی، هم تشکل های مصرف کننده و تولید کننده و هم دفتر استاندارد و مقررات و هم معاونت های امور دام و توسعه بازرگانی، مخالفت خود را از نظر تخصصی به سازمان دامپزشکی ارسال و خواستار رفع ممنوعیت ثبت سفارش ۱۳۲ivc کد شدند که متاسفانه باز هم معاونت تشخیص و درمان سازمان از دستور معاونین وزارت جهاد کشاورزی امتناع نمود.

بازگشت اختیارات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از دوم مرداد ماه

وی با بیان اینکه این دارو و محصولات ویتامینی مورد نیاز دام و طیور با توجیه حمایت از تولید داخل ممنوع شده است، گفت: پس از مذاکره معاونت محترم امور دام با رئیس محترم سازمان دامپزشکی در نمایشگاه فیداکسپو و تاکید ایشان مبنی بر رفع ممنوعیت ثبت سفارش ها و دستور صریح ایشان طی نامه شماره ۱۴۰۰/۹۰۰/۷۱۲۲۴ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۹ باز هم متاسفانه از این امر خودداری و هیچگونه اقدامی صورت نپذیرفت.

توکلی در پاسخ به این سوال که واقعاً دلیل این همه مخالفت معاون محترم تشخیص و درمان سازمان با دستورات معاونین کلیدی وزارت جهاد کشاورزی چیست عنوان کردند: آیا مگر قرار نبود طبق استعلام انجام شده از وزارت جهاد تصمیم گیری گردد؟ پس چرا به نظرات تخصصی و تشکل های مصرف کننده و تولید کننده و مدیران تخصصی وزارت جهاد دفتر بهبود تغذیه دام و دفتر مقررات و استاندارد های بازرگانی و دستورات صریح معاونت توسعه بازرگانی و معاونت امور دام عمل نمی شود؟ آیا معاونت محترم تشخیص و درمان سازمان مسئولیت کمبود اقلام ضروری و خسارت های احتمالی تحمیل شده به شرکت را می پذیرد؟

با عنایت به اینکه این اقدام معاونت تشخیص موجب افزایش قیمت کالا های تولید داخل و از بین رفتن رقابت سالم، کاهش کیفیت محصولات و افزایش قاچاق کالا خواهد شد، امیدوارم که ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از بروز این مشکلات، در خصوص رفع ممنوعیت ثبت سفارش ۱۳۲ IVC کد، دستور لازم را ابلاغ نمایند.

در ادامه سید مهدی میرسلیمی عضو هیئت مدیره انجمن طیور از مشکلات تخصیص ارز برای تامین نهاده خبر داد و گفت: سالانه ۵۰۰ میلیون یورو نهاده دامی و افزودنی خوراکی به کشور وارد می شود اما اخیرا در تامین ارز مشکلاتی داشته ایم.

وی با بیان اینکه مشکلات داخلی بیش از تحریم برای تولید د ردسرساز شده است، گفت: از زمان ثبت سفارش تا گرفتن ارز ۲ تا سه ماه طول می کشد و تا رساندن این ارز به بانک های مربوط در خارج سه ماه زمان می برد که از طریق صرافی ها انجام می شود، ضمن اینکه حواله ارز نیمایی هم هزینه زیادی دارد.

افزایش قیمت و کاهش کیفیت داروها با ممنوعیت سفارش نهاده دارویی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: انجمن واردکنندگان دارو

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 + چهار =