مهندس مهدی معصومی: درج قیمت تولید کننده؛ محل اشکال های متعدد
مهندس مهدی معصومی: درج قیمت تولید کننده؛ محل اشکال های متعدد

درج قیمت تولید کننده؛ محل اشکال های متعدد

اختصاصی دامیران | مهندس مهدی معصومی عضو هیئت مدیره فدراسیون طیور، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و بنیانگذار شرکت تلاونگ، در گفتگویی با خبرنگار دامیران، طرح درج قیمت تولیدکننده به جای مصرف کننده روی کالا را محل اشتباهات بسیار دانست.

” فایل صوتی این گفتگو “

مهندس مهدی معصومی عضو هیئت مدیره فدراسیون طیور، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و بنیانگذار شرکت تلاونگ، در گفتگویی با خبرنگار دامیران، طرح درج قیمت تولیدکننده به جای مصرف کننده روی کالا را محل اشتباهات بسیار دانست.

مهندس معصومی ضمن اشاره به عدم درج قیمت تولید کننده و مصرف کننده توسط تولیدکننده روی کالا در سایر کشورهای جهان گفت: به دلایل متعدد، اجرایی شدن این طرح منطقی نیست. در کشورهایی مانند کشور ما، قیمت ها به دلیل تورم متغیر هستند و مواد اولیه تولید هیچ گاه قیمت ثابتی ندارند.

این عضو هیات مدیره فدراسیون طیور، قیمت گذاری دستوری را یک آسیب برای اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: وقتی به صورت اجباری و دستوری قیمت را روی کالا درج می کنید، تولید کننده ناچار می‌شود برای دست یافتن به صرفه اقتصادی کیفیت تولید را پایین بیاورد. لازمه کیفیت بالا در تولید، عدم قیمت‌گذاری دستوری است و این تصمیم باید با مصرف کننده باشد که کالاهایی را که فکر میکند کیفیت بالاتری دارد با قیمت بهتری خریداری کند.

وی ادامه داد: اشکال دیگری که به این طرح وارد است اینجاست که به عنوان مثال در صنایع مرتبط با تولید پروتئین، از جمله صنایع لبنی، مرغداری ها و دامپروری ها، فاصله بین قیمت درب کارخانه و قیمت مصرف کننده اعداد و ارقام متفاوتی هستند. هزینه پخش بعضی از کالاها، ۱۶ درصد کل هزینه تمام شده، برخی دیگر ۳ درصد و برخی کالاهای دیگر ۱۲ درصد است. سوال دیگر اینجاست که آیا در مغازه ها، فروشندگان باید کالاهای متفاوت را با سود متفاوت عرضه کنند؟ چرا که برخی از کالاها مانند شیر یا تخم‌مرغ فروش روزانه دارند و برخی از کالاها ممکن است تا زمان فروش چند ماه در سوپرمارکت بمانند که طبیعتا در این شرایط هزینه مارجین مغازه متفاوت است. وی ادامه داد: از سوی دیگر، یک سوپر مارکت در منطقه دورافتاده و یا ارزان قیمت ممکن است بتواند محصول خود را حتی با ۳ درصد سود بفروشد و برایش اقتصادی باشد، ولی مغازه‌ای در منطقه گران قیمت با اجاره مغازه های بسیار بالا، با سود فروش زیر ۱۵ درصد به هیچ عنوان نمی تواند کار کند و برای او توجیه اقتصادی ندارد.

وضعیت تولید و ذخایر گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ مطلوب است

این عضو هیات مدیره فدراسیون طیور ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار دامیران که چگونه می توان تولیدکننده را مجاب به ثبت قیمت واقعی تولید و بدون تبانی با فروشگاه کرد گفت: «اگر این قیمت گذاری واقع‌بینانه انجام شود احتمالا مشکلی وجود نخواهد داشت. ولی مشکل اساسی اینجاست که دولتی‌ها واقع بینانه به مسائل نگاه نمی کنند. دولتی ها دستور می دهند که مثلاً باید هزینه پخش شما ۵ درصد باشد در حالی که واقعا این هزینه پخش ۱۲ درصد است.

وی در ادامه با اشاره به طرح های چالش ساز دیگر انجام شده در دول قبلی گفت: در ایران به این صورت است که هر وزیر یا معاون وزیر، یا هر کسی که سمتی دریافت میکند، مدتی با سرمایه های ملی تمرین مدیریت کرده و معیشت مردم را زمین آزمون و خطای خود قرار می دهد و پس از مدتی متوجه می‌شوند که این برنامه عملی و شدنی نبوده است. در حالی که اگر واقعا عزم انجام کار مفیدی وجود داشته باشد، باید روی اقتصاد کشورهای پیشرفته دنیا مطالعه و بررسی شود. باید دید که این کشورها چگونه توانستند قیمت‌ها و کیفیت محصولات را کنترل کنند. درست تر این است که از این تجربه‌ها در دنیا درس بگیریم و در کشور خود اجرایی کنیم.

در حال حاضر هیچ یک از طرح ها و سیاستهایی که در ایران اجرایی می شوند، در هیچ کدام از کشورهای دنیا انجام نشده و ما خودمان دست به طراحی و آزمون و خطا می زنیم. دولت قبلی آزمون و خطاهای خود را داشت و دولت جدید هم آزمون و خطاهای خود را خواهد داشت. و تنها کاری که از دست ما بر می آید این است که برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور ابراز امیدواری کنیم.

مهندس مهدی معصومی: درج قیمت تولید کننده؛ محل اشکال های متعدد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.5/5 - (2 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو + 19 =