واردات دام زنده از پاکستان تایید شده است
واردات دام زنده از پاکستان تایید شده است

رئیس اتحادیه دام شبک:

واردات دام زنده از پاکستان تایید شده است/ دود تخلف عده ای معدود به چشم کل صنعت دام سبک رفته است

افشین صدر دادرس: وزیر کشاورزی  دلیل توقف صادرات را به عدم پاسخگویی دامداران به تقاضای شرکت پشتیبانی امور دام نسبت داد/ چرا شرکت پشتیبانی امور دام از دستورالعمل های مقابله با مجوز فروشی استفاده نکرد و به دلیل تخلف چند فرد روند صادرات را متوقف کرد؟

دامداران پاکستانی مقید به رعایت بهداشت نیستند

به گزارش دامیران به نقل از ایلنا، رییس اتحادیه دام سبک خاطر نشان کرد: سالهاست واردات گوشت و دام از پاکستان به ایران ممنوع شده است چراکه دامداران این کشور چندان به رعایت نکات بهداشتی مقید نیستند و جای تعجب دارد که امسال مجوز واردات دام از پاکستان صادر شده است و این مهم از سوی یکی از مدیران سازمان دامپزشکی کشور تایید شده است.

پشتیبانی اسناد مجوز فروشی را رو کند

افشین صدر دادرس، با رد ادعای شرکت پشتیبانی امور دام مبنی بر جواز فروشی تشکل‌ها برای صادرات دام، گفت: وزیر کشاورزی در جلساتی که با تشکل‌ها داشت دلیل توقف صادرات را به عدم پاسخگویی دامداران به تقاضای شرکت پشتیبانی امور دام نسبت داد از این رو دولت به این نتیجه رسید که دام مازادی وجود ندارد در نتیجه صادرات را ممنوع و مجوز واردات ۱۰ هزار تن گوشت را صادر کرد.

وی تاکید کرد: در شیوه نامه صادرات، پیش بینی‌های لازم برای جلوگیری از مجوز فروشی ها شده بود.  اینجا این پرسش مطرح است چرا شرکت پشتیبانی امور دام از این بندها استفاده نکرد و به دلیل تخلف چند فرد روند صادرات را متوقف کرد.

به گفته وی؛ شرکت پشتیبانی امور دام باید اعلام کند متعهد به خرید چه میزان دام بود و از این تعداد چقدر آن را خریداری کرده است.

این فعال حوزه دام با بیان اینکه مقصر اصلی در مجوز فروشی‌ها به عدم مدیریت صحیح شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان ناظر پروژه بازمی‌گردد، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام ۲۳ فرد حقیقی و حقوقی را به عنوان مباشرین ۴ اتحادیه دام به سازمان توسعه تجارت معرفی کرد؛ این سازمان به وزارت کشاورزی نامه می‌زند که ۲ شخص حقوقی در سامانه اعتبارسنجی سازمان توسعه تجارت صلاحیت صادرات دام دارد؛ اما وزارت کشاورزی تاکید کرد که هر ۲۳ فرد می‌توانند اقدام به صادرات دام کنند.

قیمت خوراک دام در بازارهای جهانی کاهش یافت

وی ادامه داد: صلاحیت ۲۳ شخص حقیقی و حقوقی از سوی شرکت پشتیبانی امور دام تایید شد بنابراین اگر این افراد تخلفی انجام داد شما باید پاسخگو باشید و انداختن توپ در میدان تشکل‌ها شایسته نیست.

این فعال اقتصادی با اشاره به لزوم ارائه شدن اسناد مجوز فروشی‌ها از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، تصریح کرد: شرکت پشتیبانی واردات دام زنده از پاکستان را تکذیب کرد، اما اتحادیه دام سبک می‌تواند با دلیل و مدارک ورود دام زنده و گوشت از پاکستان را تایید کند.

وزارتخانه خرید تضمینی دام را پشت گوش می اندازد

صدردادرس با اشاره به تعریف نشدن خرید تضمینی دام در وزارت کشاورزی، خاطر نشان کرد: دستور خرید تضمینی از سوی رئیس جمهور صادر شده است، اما وزارتخانه هنوز خود را ملکف به عمل به آن نمی‌داند.

صدر دادرس درباره چرایی مخالفت صادرات دام از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، اذعان کرد: مافیای گوشت با نازل‌ترین قیمت میش جوان را کیلویی ۳۵ هزار تومان و میش پیر را کیلویی ۲۵ خریداری می‌کنند. قیمت گوشتی که دام آن حداکثر کیلویی ۳۷ هزار تومان است باید در بازار کیلویی ۱۱۰ هزار تومان بفروش برسد اینجا این پرسش مطرح است که آیا در بازار گوشت با این نرخ موجود است؟

به گفته وی؛ بزغاله نر کیلویی ۳۴ هزار تومان از دامداران خریداری می‌کنند تعداد قابل توجهی بز کشتار شده است، اما آیا در فروشگاه‌های عرضه گوشت شاهد اتیکت فروش گوشت بز قابل مشاهده است؟

صدر دادرس با بیان اینکه صادرات قیمت دام را واقعی می‌کند، افزود: سود حاصل از خرید دام با قیمت نازل به جیب مافیای گوشت می‌رود و شواهد حاکی از این مهم است.

رییس اتحادیه دام سبک تصریح کرد: اگر بخواهند روند تولید دام در کشور را متوقف کند و اقدام به واردات گوشت کند در نهایت این مردم هستند که متضرر می‌شوند چرا که نوسان‌های نرخ ارز بر قیمت گوشت وارداتی تاثیر می‌گذارد و قیمت این محصول نیز در بازار داخلی بالا خواهد رفت.

واردات دام زنده از پاکستان تایید شده است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − هشت =