واردات فسفات، سرگردان در میان پاسکاری های دولتی
واردات فسفات، سرگردان در میان پاسکاری های دولتی

واردات فسفات، سرگردان در میان پاسکاری های دولتی

در حالی که معاونت های امور تولیدات دامی و توسعه بازرگانی وزارت جهاد طی نامه های جداگانه ای به رئیس سازمان دامپزشکی، دستور لغو ممنوعیت واردات مکمل های حیاتی دی و مونوکلسیم فسفات را صادر کرده اند، معاونت دارو و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی همچنان برای ثبت سفارش واردات این محصولات دست نگاه داشته است.

دکتر خداویردی، دیروز دهم بهمن ماه، طی نامه ای خطاب به مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی آقای دکتر زارع، اقدام به واردات دی و مونوکلسیم فسفات را آسیب جبران ناپذیری به صنعت تولید این محصولات در داخل کشور اعلام کرد و پیشنهاد واردات اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه مورد نیاز این صنایع را مطرح نمود.

این در حالیست که بسیاری از تشکل های فعال در زنجیره تولید و پرورش طیور، طی مکاتبات رسمی خود با بخش های مختلف دولت سیاست گذار و مصاحبه های خود با رسانه ها، با اخطار وجود مضیقه در تامین DCP و MCP، خبر از افت تولید قریب الوقوع داده اند. طبق تحقیقات و بررسی های دامیران، به نظر می رسد تامین اسید فسفریک چه از طریق تولید داخل و چه از طریق واردات، با هدف تقویت حجم تولید کارخانجات مکمل فسفات، لازم و ضروری ولی در عین حال امری زمان بر است و پاسخگوی نیاز امروز صنعت عظیم تولید مرغ و تخم مرغ و بیش از ۳۰ هزار مزرعه پرورش طیور نیست.

از آن گذشته به گفته کارشناسان صنفی، طبق قانون سازمان دامپزشکی مصوب سال ۱۳۵۰ و طبق آیین نامه بند ز سازمان دامپزشکی، این سازمان از نظر حقوقی مجاز به اظهار نظر در زمینه مسائل مرتبط با تولید و تجارت نبوده و نامه دکتر خداویردی تحت عنوان معاونت تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی وجاهت حقوقی و قانونی ندارد.

یک روز پیش از این، در تاریخ نهم بهمن ماه، مهندس حسین دماوندی نژاد معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی، طی نامه ای خطاب به دکتر آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور، بر لزوم رفع ممنوعیت ثبت سفارش برای واردات مکمل های فسفات تاکید کرد.

دی کلسیم فسفات در چنگال بازار سیاه

تداوم مشکلات کمبود مکمل فسفات برای طیور کشور

مهندس دماوندی نژاد در این نامه با اشاره به سوابق مذاکرات جهت لغو ممنوعیت ثبت سفارش ها به منظور حمایت از تولیدکنندگان زیربخش دام و طیور، جلوگیری از افزایش قیمت ها، انحصار برای شرکت های خاص، کاهش خسارت های اقتصادی بیشتر به زنجیره تولید و بررسی های انجام شده توسط دفتر مقررات واردات و استاندارد های بازرگانی، و نادیده انگاشتن دستور رسمی معاونت توسعه بازرگانی توسط آن سازمان، دستور لغو عاجل ممنوعیت واردات دی و مونو کلسیم فسفات را صادر کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: «بر اساس گزارشات واصله از استانها و تشکل های کشوری دام و طیور، در حال حاضر بازار مصرف دی و مونو کلسیم فسفات با کمبود عرضه و افزایش قیمت بی رویه مواجه بوده که بخش عمده آن ناشی از عدم تامین به موقع و متناسب با نیاز توسط تولیدکنندگان داخلی و تشکل مربوطه آنان می باشد.»

نامه معاونت دارو و درمان به آقای دکتر زارع در خصوص تولید دی و مونو کلسیم فسفات - دامیران
نامه معاونت دارو و درمان به آقای دکتر زارع در خصوص تولید دی و مونو کلسیم فسفات
نامه وزارت جهاد کشاورزی به جناب آقای دکتر آقامیری - دامیران
نامه وزارت جهاد کشاورزی به جناب آقای دکتر آقامیری
واردات فسفات، سرگردان در میان پاسکاری های دولتی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

2.7/5 - (3 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 4 =