واردات نهاده ها در انتظار تخصیص ارز
واردات نهاده ها در انتظار تخصیص ارز

پیامد های تعلل در تخصیص ارز نهاده ها تا دو ماه آینده مشخص می شود.

واردات نهاده ها در انتظار تخصیص ارز

به گزارش دامیران به نقل از روابط عمومی اتحادیه کارخانجات تولید خوراک دام، تامین کافی و به موقع نهاده های دامی از آنجا که تاثیر مستقیم بر امنیت غذایی انسان و به طور مشخص، تامین گوشت و مواد پروتئینی می گذارد، از اهمیت استراتژیک برخوردار است. همانطور که تجربه سالهای اخیر تاثیر غیر قابل انکار نوسان قیمت و تامین نهاده ها را بر سبد غذایی جامعه به اثبات رسانده است.

ذرت، کنجاله سویا، و جو، سه نهاده اصلی و پرمصرف دامی در کشور هستند. از آنجا که ایران از نظر ویژگی های جغرافیایی، فقدان برنامه ریزی های بلند مدت و کلان مدیریتی در تولید نهاده های دامی دارای مزیت نیست، چیزی در حدود ۸۰ درصد از نیاز کشور به این محصولات از طریق واردات به ویژه از کشور اوکراین تامین می شود. با شروع درگیری ها بین روسیه و اوکراین، و از بین رفتن زیرساخت های این کشور تامین نهاده های دامی به دغدغه مهمی برای تمام پرورش دهندگان دام و طیور تبدیل شده است.

ارز دست نیافتنی و واردکنندگان بی انگیزه

در همین راستا رئیس هیئت مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام کشور، با اشاره به اثرات وقوع جنگ روسیه و اوکراین بر بازار غلات و خوراک دام و طیور می گوید: «از آنجا که اوکراین و روسیه مهمترین کشور های مبدا واردات نهاده ایران، به ویژه در بخش غلات و دانه‌های روغنی بودند، پیش بینی می کنم که با ادامه وضعیت فعلی، در بحث خرید و دریافت نهاده ها دچار اختلال خواهیم شد.»

حسین کیهانی در این رابطه افزود: «با توجه به اینکه این روزها کشاورزان اوکراینی نیز از امنیت برخوردار نیستند، قطعاً تولیدات این کشور کاهش خواهد یافت، و طبیعتا شرایط ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.»

روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز منطقی است/ خوراک دام آماده در اختیار دامداران عشایری قرار می گیرد

وی ادامه داد: « مسئله مهم این است که اگرچه قیمت جهانی غلات افزایش یافته، اما در حال حاضر، در صورتی که ارز مورد نیاز برای واردات، به موقع از طرف دولت تامین شود، امکان تامین علوفه از سایر منابع در بازار های جهانی فراهم است.»

دکتر کیهانی با اشاره به تاخیر تخصیص ارز به تجار بخش خصوصی برای واردات طی ماه های گذشته تصریح کرد:« اینها همگی در انگیزه واردات واردکنندگان موثر بوده که متاسفانه شاید ظرف یک تا دو ماه آینده تاثیر این تعلل ها نمایان شود.»

تولید خوراک صنعتی در اسارت بی اعتمادی های دولتی

رئیس هیئت مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام کشور، همچنین با اشاره به عدم تخصیص نهاده به تولیدکنندگان صنعتی خوراک دام به عنوان بزرگترین چالش فعالان این صنعت در سال گذشته تصریح کرد: « انتظار می‌رود این رویه در سال جاری تغییر کند. با توجه به مسائلی که قبلاً در سطح وزارت جهاد، مجلس، و تمام حوزه‌های تصمیم‌گیری مطرح شده، جا دارد از این پتانسیل به نفع صنعت دام و طیور و آبزیان کشور استفاده شود.»

کیهانی قیمت گذاری های دستوری را چالش دیگر تولیدکنندگان در سال ۱۴۰۰ دانست و گفت: « متاسفانه قیمت های دستوری یکی از آسیب‌هایی است که در سال گذشته، به دلیل عدم بروزرسانی اطلاعات و ارزیابی مجدد شرایط، موجب ضرر و زیان این صنعت شده است.»

رئیس هیئت مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام کشور عدم اعتماد به کارخانجات تولید صنعتی خوراک دام را چالش دیگری دانست و گفت: « اعلام می‌کنند تولیدکنندگان این بخش باید خود را اثبات کنند. این در حالی است که خوراک صنعتی دام و طیور در دنیا جواب داده است و نیازی به اثبات خود ندارد». وی تصریح کرد: « امروزه در کل دنیا خام‌خواری منسوخ شده است و دنیا به استفاده از خوراک های آماده و خوراک هایی که شاید هنوز تکنولوژی تولید آن وارد ایران نشده پیش رفته اند. با این وجود متاسفانه ما هنوز در الفبای تولید خوراک آماده در کشور مانده ایم و اصالت آن را زیر سوال می‌بریم.» دکتر کیهانی در ادامه تاکید کرد: «ما نیاز به اثبات نداریم به خصوص اینکه روی این محصولات و اثربخشی آنها کار شده و به صورت علمی ثابت شده است. بنابراین تقاضای ما از دولت در سال جاری این است که در این زمینه با نگاه متفاوتی وارد عمل شود و اراده استفاده از این ظرفیت‌ها را در کشور آشکار سازد.»

صادرات دام زنده به کشورهای حاشیه بزودی آغاز می‌شود

 تولید خوراک دام صنعتی با کمتر از نصف ظرفیت

وی همچنین در خصوص حجم تولید خوراک صنعتی آماده در کشور گفت: «بر اساس آماری که در دست داریم حدود ۱۰ میلیون تن تولید خوراک دام و طیور و آبزیان در سطح کارخانجات خوراک دام کشور تولید می شود در حالی که ظرفیت تولید ما در حدود ۲۴ میلیون تن است. امروزه به طور تقریبی تنها ۴۰ تا ۴۵ درصد ظرفیت ما فعال است که کمبود نهادها و بی‌توجهی و نبودن اراده ای که بخواهد از این پتانسیل بیشتر استفاده مند دلیل این ظرفیت خالی تولید است.

واردات نهاده ها در انتظار تخصیص ارز

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پانزده − 7 =