واسطه گری‌ها صنعت دام و طیور را کلافه کرده است
واسطه گری‌ها صنعت دام و طیور را کلافه کرده است
۵/۵ - (۱ امتیاز)

واسطه گری‌ها صنعت دام و طیور را کلافه کرده است

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: میان تولید کنندگان و سفره مردم فاصله زیادی به وجود آمده است و صنعت دام و طیور از واسطه گری‌ها رنج می‌برد.

مرتضی رضایی اظهار کرد: حلقه‌های واسط میان تولید کنندگان و سفره مردم در تلاشند هر چقدر زورشان می‌رسد قیمت‌ها را بالا ببرند و این موضوع اصلا قابل قبول نیست و می‌بایست با آن برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه برای حل این معضل و ایجاد زنجیره‌های تولید باید هم دولتی‌ها و هم نمایندگان اصناف و تولیدکنندگان پای کار باشند، گفت: چندین بار از اصناف، اتحادیه ها، وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار و همچنین صنف پخش کننده و فروشنده خواسته شده است پای کار بیایند تا بتوانیم زنجیره تولید تشکیل دهیم و واسطه‌ها را حذف کنیم و بتوانیم محصولات دام و طیور را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم، ولی تنها جلسه‌ای تشکیل شد و فردای آن روز موضوع رها شد.

اگر هر کسی وظیفه اش را به درستی انجام دهد، واسطه‌ها حذف و قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می‌رسد. بعنوان مثال گران‌ترین دام گوساله پرواری است که قیمت زنده آن کیلویی ۴۰ هزار تومان است اگر واقعا بنکداران اصلی پای کار بیایند، قیمت آن در بازار باید ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان باشد، ولی قیمت بسیار بالاتر از این حرفهاست که اصلا منطقی نیست.

بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است

رضایی با اشاره به اینکه چندی پیش به دلیل تامین نشدن نهاده‌ها قیمت‌ها در بازار مرغ افزایش افسار گسیخته یافته بود؛ اظهار کرد: در حال حاضر این مشکل برطرف شده و نهاده مورد نیاز مرغداران به طور کامل تامین شده و بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است.

برنامه ریزی برای ایام پایانی سال از ماه‌ها قبل انجام شده و جوجه ریزی مناسب صورت پذیرفته است و با تامین نهاده‌ها بازار باثباتی را برای شب عید پیش بینی می‌کنیم.

تبعات کمبود نهاده های دامی بر قطب تولید شیر کشور

البته قیمت نهاده‌ها افزایش قانونی یافته و مثلا کنجاله سویا از ۲۷۰۰ به ۳۲۵۰ تومان رسیده و کرایه‌ها نیز افزایش یافته است بر همین اساس می‌بایست پس از کارشناسی‌های لازم تغییری جزئی در قیمت مصوب مرغ صورت پذیرد تا تولید کنندگان نیز انگیزه تولید داشته باشند.

قیمت تخم مرغ در بازار قابل قبول نیست

قیمت‌های فعلی تخم مرغ در بازار قابل قبول نیست و متاسفانه حلقه‌های واسط زمینه گرانفروشی این محصول در بازار را فراهم آورده اند.

دو عامل برای افزایش قیمت تخم مرغ می‌توان عنوان کرد که اول افزایش مصرف در فصل سرما و دوم فاصله قیمتی بسیار زیاد از درب مرغداری تا مصرف کننده نهایی و حاصل واسطه گری هاست.

در حال حاضر تخم مرغ گاهی شانه‌ای ۴۰ هزار تومان و حتی هر عدد ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که این قیمت‌ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با این گرانفروشی برخورد شود.

۴۰ روز است که ۱۰۰ درصد نهاده‌های مرغداران تامین شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم همین روند ادامه یابد.

البته مرغداران هم از قیمت مصوب فعلی راضی نیستند و این قیمت باید کارشناسی شود و در فضای تعاملی بدون اینکه به مصرف کننده فشار وارد بیاید، نرخ مصوب جدید تعیین شود.

قیمت تخم مرغ باید به صورت یک بازه تعیین شود و قیمت نقطه‌ای قابل قبول نیست چرا که در نقاط مختلف هزینه‌های تولید متفاوت است و بنابر این قیمت ثابت نمی‌توان در نظر گرفت باید دامنه‌ای تعیین شود و با فروش تخم مرغ با قیمت خارج از آن دامنه برخورد جدی شود.

تأثیر مس بر بیماری کوکسیدیوز در جوجه های گوشتی

هزینه‌های تولید گوشت قرمز بالاست

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: هر چند شرایط بازار گوشت قرمز نسبتا مناسب است، ولی هزینه‌های تولید این محصول بالاست.

درباره گوشت قرمز هم نباید اجازه دهیم که تولید کنندگان ضرر کنند، البته باید شرایط مصرف کنندگان را هم در نظر بگیریم که در حال حاضر واسطه گری‌ها باعث شده اند این محصول با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید به دست مردم می‌رسد.

واسطه گری‌ها صنعت دام و طیور را کلافه کرده است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 2 =