چرا نهاده ها ۷۰۰ تومان ارزان شدند؟
چرا نهاده ها ۷۰۰ تومان ارزان شدند؟

چرا نهاده ها ۷۰۰ تومان ارزان شدند؟

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه قیمت نهاده های دامی به دلیل کرایه حمل در سامانه بازارگاه ۷۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب اعلام شد، گفت: دولت باید بازار را اشباع کند.

به گزارش دامیران به نقل از مهر، سید احمد مقدسی درباره دلیل کاهش ۷۰۰ تومانی قیمت نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه، توضیح داد که قیمت‌های جدید ذرت، جو و کنجاله سویا در سامانه بازارگاه اعلام شده و بر این اساس قیمت جو و ذرت هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت کنجاله سویا ۱۶,۳۰۰ تومان و ۷۰۰ تومان زیر نرخ مصوب است. دلیل این مساله نیز کرایه حملی است که تولیدکنندگان باید پرداخت کنند.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: دولت باید عرضه نهاده‌های دامی را در سامانه بازارگاه با ارز نیما به اندازه کافی انجام دهد و بازار را اشباع کند تا تولید ضربه نخورد.

مقدسی این کار را یکی از مهم‌ترین ابزارهای کنترل بازار بعد از حذف ارز ترجیحی خواند و افزود: در شرایط کنونی، سامانه بازارگاه مانند تابلوی بورس است و زمانی که نهاده به اندازه کافی در این سامانه عرضه شود و تولیدکننده بتواند آن را خریداری کند نیازی برای مراجعه به بازار آزاد نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آخرین آمارگیری از جمعیت دامی کشور مربوط به حدود ۲ سال قبل است، گفت: در این مدت جمعیت گله‌های دامی حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و به همین جهت سهمیه‌ای که در سامانه بازارگاه به دامداران اختصاص داده می‌شد، بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از نیاز بوده است که این رویه برای دامداری‌های شیری باید اصلاح شود.

مقدسی با اشاره به تأمین نقدینگی مورد نیاز تولیدکنندگان نیز توضیح داد: دولت برای دامداری‌های خرد و کوچک دامدار کارت اختصاص داده و این کارت را نیز قرار است ۲۰۰ میلیون تومان شارژ کند تا آنها بتوانند نهاده خریداری کنند همچنین درباره واحدهای متوسط و بزرگ نیز ۵۰ درصد هزینه را خود آنان می‌پردازند و ۵۰ درصد نیز تسهیلات بانکی در اختیارشان قرار می‌گیرد تا بتوانند نهاده خریداری کنند.

چرا نهاده ها ۷۰۰ تومان ارزان شدند؟
با انواع نژادهای گربه آشنا شوید

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری مهر

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × یک =