یارانه پنج برابری به بخش کشاورزی در کشورهای صنعتی
یارانه پنج برابری به بخش کشاورزی در کشورهای صنعتی
post

کشورهای صنعتی ۵ برابر ایران به بخش کشاورزی خود یارانه می‌دهند

 

اختصاص یارانه بخش کشاورزی در کشورهای پیشرفته حدود ۵۰ درصد است این در حالی است که در ایران این میزان به حدود ۱۰ درصد می رسد.

بخش کشاورزی و منابع طبیعی به دلیل برخورداری از پتانسیل صادرات محصولات و نقش حیاتی در تامین غذایی با اتکا به منابع داخلی از مهمترین بخشهای اقتصادکشور است. این بخش با دارا بودن بیش از ۴میلیون نفر بهره‌بردار، دارای سهم ۸ درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار است. این در حالی است که سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۸۳ بیش از ۱۳ درصد بوده و در سال ۱۳۹۷، ۱۰ درصد بوده است. در وضعیت کنونی سطح زیر کشت تولید زراعی کشور ۱۸ و نیم میلیون هکتار و کل تولید ۱۲۴ میلیون تن است که تولیدات زراعی ۸۳ و نیم میلیون تن آن را تشکیل می‌دهد.
برخی از محصولات تولیدی در این بخش از جمله کالاهای استراتژیکی هستند که نقش بسیار مهمی در استقلال اقتصادی و سیاسی کشور ایفا می کنند. تامین نیازهای حیاتی مردم و همچنین وابستگی زندگی اقتصادی بسیاری از خانواده ها به این بخش، دخالت دولت را در فعالیتهای کشاورزی ضرورت می بخشد.
اعطای یارانه، از مهمترین سیاستهای حمایتی دولت به بخش کشاورزی محسوب می شود. یارانه یکی از ابزارهای مهم و موثر در مصرف نهاده های کشاورزی است. اما از آنجا که تامین هزینه های آن بر عهده دولت است، کشورهایی می توانند از این ابزار برای حمایت از تولید کنندگان استفاده کنند که منابع کافی داشته باشند و تداوم یا گسترش فعالیتهای اقتصادی کشور به طور قابل ملاحظه ای به توزیع نهاده های ارزان در بخش کشاورزی وابسته باشد.
یارانه پنج برابری به بخش کشاورزی در کشورهای صنعتی
یارانه پنج برابری به بخش کشاورزی در کشورهای صنعتی
اصولا در ایران پرداخت یارانه به نهاده های کشاورزی با دو هدف صورت می گیرد: اول؛ تقویت بخش کشاورزی و توانمندی تولید در داخل برای افزایش تولید، افزایش کمیت تولید، افزایش رقابت پذیری و بهبود کیفیت محصولات تولیدی این بخش.
ثانیا؛ حمایت از مصرف کنندگان از طریق کاهش هزینه های تولید و در نهایت پایین نگه داشتن قیمت تولیدات این بخش در بازار مصرف.
حمایت از بخش کشاورزی با تخصیص یارانه های سنگین، از جمله سیاستهای کشورهای پیشرفته دنیا است.
به طوری که تحقیقات انجام شده نشان می دهد در ایالات متحده امریکا ۵۰ درصد قیمت تمام شده محصولات کشاورزی به کشاورزان یارانه داده می شود و همین امر باعث شده است که امریکا به یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی در جهان تبدیل شود.
این کشور سالانه بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی به سایر کشورها صادر می کند.
این قدرت اقتصادی باعث شده است از غذا و محصولات کشاورزی به عنوان یک سلاح علیه دیگر کشورها در هنگام صادرات استفاده کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
یارانه پنج برابری به بخش کشاورزی در کشورهای صنعتی
استان ایلام می تواند قطب کشاورزی و دامداری منطقه باشد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 3 =