۲ راهکار رفع مشکل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی
۲ راهکار رفع مشکل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی
post

ورود سالانه ۱.۲ میلیون تن انواع گندم به چرخه خوراک دام

۲ راهکار رفع مشکل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: گندم و نان خشک جزء در دسترس‌ترین اقلام است و سالانه متوسط حدود ۱.۲ میلیون تن انواع گندم دامی به روش‌های مختلف وارد چرخه خوراک دام کشور می‌شود.

مجید موافق قدیری، درباره راهکارهای رفع مشکل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی گفت:  دو موضوع را در نظر بگیرید اول اینکه خشکسالی فقط برای ایران نیست و در خیلی از کشور‌های دنیا این اتفاق رخ‌داده است موضوع بعدی اینکه اگر بخواهیم گرسنگی دام را برطرف کنیم باید نسبت به تأمین علوفه اقدام سریع‌تری داشته باشیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: پیشنهاد ما این است که سریعاً نسبت به واردات یونجه دامی اقدام کنیم و قوانین و آیین‌نامه‌هایی که در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد با توجه به شرایط بحرانی کشور اصلاح و به‌روزرسانی شوند تا بتوانیم یونجه موردنیاز را باقیمت مناسب به‌دست دامدار برسانیم.

نکته مهم اینکه صادرکننده علوفه ازجمله یونجه کشور‌هایی هستند که سیاست‌گذاران اقتصادی‌شان مجوز صادرات را به‌راحتی‌ نمی‌دهند، زیرا نگران تأمین مواد کشور خود هستند و سیاست‌گذار اقتصادی ما باید به این نکته توجه داشته باشد.

نکته دوم این است که ما باید به سمت بهره‌وری و توسعه عمودی حرکت کنیم و جلوی خام‌فروشی نهاده‌های دامی وارداتی را بگیریم. میزان بهره‌وری را بالا ببریم و از میزان ظرفیت کارخانجات خوراک دام در کشور استفاده کنیم.

انتقال قیمت جهانی و نرخ ارز به قیمت داخلی نهاده‌های عمده وارداتی دام و طیور در کشور

متأسفانه در دو سال گذشته کارخانجات خوراک دام با متوسط ۱۰ درصد ظرفیت کارکردند بنابراین پیشنهاد دوم ما جلوگیری از خام فروشی نهاده‌های دامی و استفاده از ظرفیت کارخانجات خوراک دام در راستای توسعه عمودی، افزایش بهره‌وری و همچنین کاهش وابستگی کشور به نهاد‌های دامی و واردات، با توجه به مشکلات ارزی که وجود دارد و ما به تفاوت را به واردات یونجه و علوفه تخصیص دهیم این دو پیشنهاد کوتاه‌مدت است که می‌تواند سریعاً روی آن برنامه‌ریزی کنیم.

موافق قدیری در واکنش به موضوع استفاده از نان خشک به‌جای نهاده‌های دامی برای دام در برخی از دامداری‌ها گفت: مصرف نان خشک و گندم دامی و حتی گندم انسانی دور از دسترس نیست زمانی که به‌موقع نتوانیم نیاز تولیدکنندگان را از منظر نهاده‌های دامی، جو، ذرت و کنجاله سویا تأمین کنیم طبیعتاً پرورش‌دهندگان ما به سمت استفاده از اقلام جایگزین سوق پیدا می‌کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: گندم و نان خشک جزء در دسترس‌ترین اقلام است و سالانه متوسط حدود ۱.۲ میلیون تن انواع گندم دامی به روش‌های مختلف وارد چرخه خوراک دام کشور می‌شود و فقط برای امروز نیست بلکه سال‌ها این اتفاق می‌افتد، چون تمام گندم تولیدی ما قابلیت مصرف در آرد انسانی را ندارد و خیلی از گندم‌های ما هم بخشی به مصرف دام و طیور می‌رسد و مستقیماً به‌عنوان گندم دامی استفاده می‌شود و در جیره‌های دام و طیور هم قرار می‌گیرد.

این موضوع جدیدی نیست و در تمام دنیا اتفاق می‌افتد اگر نتوانیم نهاده‌های دامی را به‌موقع و به‌اندازه به مزارع تولید شیر، گوشت و تخم‌مرغ برسانیم قطعاً دامدار و مرغدار ما برای رفع نیاز مجبور به این است که دست به سفره مردم ببرد و گندم انسانی و نان  در جیره خود استفاده کند.

۲ راهکار رفع مشکل کمبود علوفه و نهاده‌های دامی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری میزان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

10 − هفت =