۱۳ پروژه برای ارتقای بهداشت دام، طیور و آبزیان اجرا شد
۱۳ پروژه برای ارتقای بهداشت دام، طیور و آبزیان اجرا شد

۱۳ پروژه برای ارتقای بهداشت دام، طیور و آبزیان اجرا شد

با تولید ۱۱ واکسن و اجرای ۲ پروژه ملی، اقدامات برای ارتقای بهداشت دام، طیور و آبزیان در کشور شتاب گرفت و ۶۷ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی اتفاق افتاد.

به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، در این طرح، «واکسن‌های سه گانه ND+AI+IBD»، «سه گانه ND+IB+EDS»، «کریزا سه سویهC  ، B»، «واکسن تب برفکی»، «اکتیمای  مسری»، «بروسلوز»، «مارک دوگانه زنده»، «استرپتوکوکوزیس»، «دهان قرمز(یرسینیوز)»، «VHS » و «واکسن Aeromonas salmonicida» به تولید رسیده و مورد حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است.

همچنین در این پروژه «تولید صنعتی محصولات پروبیوتیک مبتنی بر IGY برای پیشگیری و درمان اسهال در گوساله‌های شیرخوار (۱۲۶۰۰۰ بسته)» و «تولید مخمر اتولیز، عصاره و دیواره از مخمر ساکارومایسس سرویزیه به عنوان پری بیوتیک خوراک دام، طیور و آبزیان در مقیاس صنعتی (۱۲۰۰ تن در سال مخمر اتولیز)» نیز حمایت شده است.

واکسن‌های کاربردی و استراتژیک در صنعت دام، طیور و آبزیان که ارتباط مستقیمی با تامین امنیت غذایی جامعه دارد و واردات آنها هزینه زیادی به اقتصاد کشور تحمیل می کند. محصولاتی که با حمایت ۲۱ میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید و به صرفه‌جویی ارزی ۶۷ میلیون دلاری منجر شده است.

این حمایت‌ها با اقداماتی چون «تسهیل در اعطای موافقت نامه اصولی (سازمان دامپزشکی)»، «تشکیل کمیته مشترک بذرهای واکسینال (سازمان دامپزشکی)»، «تعامل موسسه رازی با بخش خصوصی»، «ارتباط با آزمایشگاه‌های مرجع بین المللی (سازمان دامپزشکی)»، «تسهیل در صادرات (سازمان دامپزشکی)» و «استفاده از جایگاه دبیر کل منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی دام برای دریافت مجوزات و مراودات بین‌المللی (سازمان دامپزشکی)» شتاب گرفته است.

اگر امور بهداشتی دام، طیور و آبزیان را به خوبی رعایت کنیم می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها به سلامت فرد و جامعه هم کمک کنیم، زیرا طبق زنجیره غذایی همه این عوامل به هم وابسته هستند. یان کار از انتقال بیماری‌های حیوانات به انسان پیشگیری می‌کند و سلامت جامعه به خطر نمی افتد.

معرفی داروی سیکلوفسفامید (Cyclophosphamide)
۱۳ پروژه برای ارتقای بهداشت دام، طیور و آبزیان اجرا شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری الف

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار + 1 =