آیا دولت برنامه ای برای حل مشکلات تولید تخم مرغ دارد؟
آیا دولت برنامه ای برای حل مشکلات تولید تخم مرغ دارد؟

آیا دولت برنامه ای برای حل مشکلات تولید تخم مرغ دارد؟

اختصاصی دامیران؛ ناصر نبی پور: به نظر می رسد عزمی برای حل مشکل تولید کنندگان تخم مرغ وجود ندارد. چرا که ما از ارسال نامه و یا برگزاری جلسه ای برای حل این مشکل از طرف سران دولت و قوه قضائیه مطلع نشده‌ ایم/ نیمی از تولیدکنندگان روزانه بالای ۱۲ هزار تومان در ازای هر کیلو تخم مرغ ضرر می کنند

ناصر نبی پور، عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران میهن، در ارتباط با عکس العمل سران دو قوه به مشکلات تولید و عرضه پایین تر از قیمت تمام شده تخم مرغ به خبرنگار دامیران گفت: با وجود پیگیری هایی که اتحادیه میهن پس از ارسال نامه به رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس جمهور انجام داد، هنوز هیچ نتیجه ای از طرف سران این دو قوه به نفع پرورش دهندگان مرغ تخمگذار اعلام نشده است. به نظر می رسد عزمی برای حل مشکل تولید کنندگان تخم مرغ وجود ندارد. چرا که ما از ارسال نامه و یا برگزاری جلسه ای برای حل مشکل از طرف سران این دو قوه مطلع نشده‌ ایم.

وی تاکید کرد: مدیران تصمیم گیر کشوری به خوبی از شرایط بحرانی مرغداران اطلاع دارند. در حال حاضر تولید تخم مرغ، به طور متوسط، روزانه بالای ۱۱,۰۰۰ تومان بابت هر کیلو تخم مرغ ضرر می دهد. همیشه اوج فروش و افزایش قیمت تخم مرغ در مهر ماه، آبان ماه و آذر ماه بوده است. اگر قرار به این باشد که ما در فصل پاییز هم روی تولید تخم مرغ دچار زیان باشیم، وضعیت صنعت در فصول بهار و تابستان فاجعه آمیز خواهد بود.

ظرفیت تولید تخم مرغ ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند

نبی پور تشریح کرد: در حال حاضر مرغداران پرورش دهنده مرغ تخم گذار دو دسته هستند. گروهی که گله های با عمر بالای ۶۰ هفته و گروهی که گله های با عمر زیر ۶۰ هفته دارند. مرغدارانی که سن گله های آنها بالای ۶۰ هفته است، از آنجایی که در زمان اوج تولید و حتی کمی بعد از آن، از نهاده با ارز ترجیحی استفاده کرده‌اند، توانسته اند زیان خود را مستهلک کنند و در شرایط فعلی ضرر آنچنانی نداشته باشند. ولی گله های زیر۶۰ هفته از نهاده های ارزان قیمت استفاده نکرده، و بابت هر کیلو تخم مرغ روزانه حدود ۱۲ هزار تومان ضرر می کنند. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد گله های مرغ تخمگذار زیر ۶۰ هفته عمر دارند.

کیفیت کنجاله سویای داخلی مورد تحقیق قرار می گیرد + سند

وی خاطر نشان کرد دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی انجام نداده و اجازه حذف گله های زیان ده را نیز نمی دهد.

وی افزود: دولت قول داده بود که از تاریخ ۳۱ شهریور ماه قیمت تخم مرغ اصلاح شده و افزایش پیدا کند و ضرر و زیان گذشته مرغدار را نیز بپردازد. اما امروز با گذشت نزدیک به دو ماه این وعده عملیاتی نشده و مرغدار چاره ای به جز تحمل این زیان ندارد.

گفتنی است در ایتدای آبان ماه، اتجادیه سراسری مرغداران میهن در نامه هایی جداگانه به رئیس قوه قضاییه و معاون اول رییس جمهور، ضمن تشریح مشکلات تولید تخم مرغ، نسبت به احتمال کمبود تخم مرغ در ماه های آتی در کشور هشدار داده بود

آیا دولت برنامه ای برای حل مشکلات تولید تخم مرغ دارد؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه + یازده =