اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است
اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

تولیدکننده موفق مکمل و کنسانتره:

اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

اختصاصی دامیران؛ امیر عطار: ما از لحاظ دانش و تکنولوژی در حدی هستیم که بتوانیم این دانش را صادر کنیم/ با توجه به این که این صنعت برای تأمین مواد اولیه به خارج از کشور وابسته است، جهش های قیمت دلار صنعت ما را تحت تأثیر قرار می دهد/ تولیدکنندگان می‌توانند با فرمولاسیون و ترکیب مواد ریزمغذی، بهره برداری بیشتر از نهاده هایی که به گرانی و با این مشکلات وارد کشور می‌شوند را محقق کنند/ دامیران سایت بسیار جامع و کاملی در تمام صنعت دام و طیور کشور است

پرورش حیوانات اهلی با هدف تأمین نیاز سفره انسان ها، یکی از صنایع استراتژیک و مهم در تمام کشورهای جهان به شمار می رود و بیشترین سرمایه در گردش این صنعت، صرف تأمین خوراک حیوانات و پرندگان تحت پرورش می شود. بر فعالان این صنف پوشیده نیست که تأمین خوراک سالم، بهره ور و با کیفیت، تا چه حد می تواند بر سلامت محصول نهایی تولیدی، قیمت تمام شده محصول و سودآوری کسب و کار مؤثر باشد.

امیر عطار، دارنده مدرک دکترای تغذیه طیور، حدود ۱۸ سال است که به صورت تخصصی روی موضوع تکنولوژی خوراک کار می کرده و در حال حاضر، مشاوره حدود ۲۵ کارخانه در ایران و چند کارخانه در کشورهای همسایه را بر عهده دارد. وی در غالب شرکت خوراک پرداز هزاره نوین، کار خود را به صورت تخصصی با مشاوره کارخانجات خوراک دام و طیور آغاز کرد و تجربه فعالیت عملی در بسیاری از کارخانه های تولید خوراک، مکمل و کنسانتره کشور را در کارنامه خود دارد. به گفته دکتر عطار، خوراک پرداز، تنها مجموعه در کشور است که از سال ۸۵ به صورت تخصصی، روی تکنولوژی خوراک کار می کند و در حال حاضر حدود ۱۰ سال است که تولید کنسانتره و مکمل های غذایی دام و طیور را نیز به مجموعه فعالیت های خود افزوده است.

امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است - دامیران
امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

خوراک پرداز هزاره نوین در زمینه توسعه و پرورش نیروی انسانی و نیز توسعه دانش و تکنولوژی در صنعت چه اقداماتی انجام داده است؟

مهمترین و باارزش ترین سرمایه یک شرکت، سرمایه انسانی است. اگر مدیر یک شرکت نیروی انسانی را به خوبی پرورش دهد و رهبر خوبی برای همکارانش باشد، بسیاری از دغدغه های آن شرکت رفع می شود. شرکت ما همیشه روی این موضوع توجه و تأکید داشته است. در شرکت ما به هیچ وجه از عنوان نیرو یا کارمند استفاده نمی شود. تمام دوستان، همکاران ما و عامل تولید و گردش کسب و کار ما هستند.

در ارتباط  توسعه دانش و تکنولوژی نیز خدماتی که به کارخانه های تولیدی ارائه می دهیم در کشور منحصر به ماست. اولین و تنها تست میسکر، از طرف شرکت ما انجام می شود واصلاح خطوط تولید کارخانجات را در دستور کار داریم. آزمایشاتی نیز برای بافت شناسی خوراک پلت و اندازه ذرات طراحی کرده ایم. تمام این ها برای اولین بار توسط ما وارد کشور شده اند.

 خود من شخصاً بارها و بارها سخنرانی های حضوری و وبینار های آنلاین برگزار کرده‌ام. کتاب های تألیفی ما، تقریباً تنها منابع تکنولوژی خوراک کشور هستند که در دانشگاه های مختلف تدریس می شوند. نشریه داخلی ما تا به حال ۲۹ شماره منتشر کرده است.  این نشریه جدیدترین مقالات و دستاوردهای کارخانجات خوراک در دنیا را معرفی می کند.

از سال آینده نهاده‌های دامی با ارز نیمایی وارد می‌شود

نشریه دیگر ما نیز برای اولین بار در ایران، نشریه به زبان انگلیسی در زمینه تکنولوژی خوراک دام است که در تمام دنیا به صورت الکترونیک منتشر می شود. تا به حال سه شماره آن  منتشر شده است که حتی شرکت های خارجی نیز در آن تبلیغات می کنند.

رمز موفقیت خود را در چه می دانید؟

ما شرکتی بودیم که فعالیت خود را از صفر شروع کردیم و برای ما رقابت با پیشکسوتان صنعت که از پشتوانه مالی خوبی هم برخوردار بودند بسیار دشوار بود. اما اعتقاد من بر این است که خداوند صفت خلاقیت خود را در وجود ما به ودیعه گذاشته و خوشبختانه داشتن خلاقیت مخصوص آدم های متمول نیست. اگر شرکت ما توانسته خود را در کشور مطرح کند به خاطر خلاقیتی بوده که ما داشتیم. خلاقیت می تواند بر قدرت پول غلبه کرده و یک سرمایه نامشهود بسیار با ارزش است.

اقدامات آتی این شرکت در سال ۱۴۰۱ چه خواهد بود؟

ما حتماً امسال نیز بر اساس همین نقشه راه و استفاده از ایده های خلاقانه، کارهای جدیدی را ارائه خواهیم داد. پایه های آن گذاشته شده و به امید خدا به زودی در کشور شاهد این کارهای جدید خواهیم بود.

سال گذشته بر تولیدکنندگان کنسانتره و مکمل چطور گذشت؟

سال گذشته برای صنعت مکمل و کنسانتره یک سال عادی و رو به خوب بود. به هر حال ارز دولتی وجود داشت. درست است که ارز دولتی به تولید مکمل و کنسانتره اختصاص پیدا نمی کرد. اما یکی از دلایل رونق صنعت طیور در کشور بود. مرغداران جوجه ریزی می کردند، تولید خوراک داشتند، و بدون شک به کنسانتره و مکمل نیز نیاز پیدا می کردند.

مهمترین موانع در تولید مکمل و کنسانتره چیست؟

مهمترین مانع در کار ما، با توجه به اینکه ما ارز دولتی دریافت نمی کردیم، نیاز به سرمایه و نقدینگی بالا بود.با توجه به این که این صنعت برای تأمین مواد اولیه به خارج از کشور وابسته است، جهش های قیمت دلار صنعت ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

مورد بعدی این است که بسیاری از کارخانه ها با شرایط، امکانات و استانداردهای حداقلی شروع به فعالیت می کنند ولی جایگاه آنها در بازار با مجموعه های مجهزی مانند ما برابر است. در حالی که ما هزینه های بالاتری داریم.

مشکل بسیار مهم دیگر در کشور ما موضوع اخذ مجوز هاست. که یک کارخانه برای تولید مشابه با دستگاه های ثابت و کمی تغییر در ترکیبات مواد اولیه، باید مجوزهای مجزا و مستقل دریافت نماید. در حالی که در کشورهای دیگر فعالیت های مشابه ما در زیر بخش پرمیکس ها یا پیش مخلوط ها قرار می گیرد و تنها با یک مجوز امکان تولید تمام محصولات پیش مخلوط برای یک کارخانه وجود دارد. به عنوان مثال مکمل ویتامینه مرغ گوشتی مجوز جداگانه ای از تولید مکمل ویتامینه مرغ تخمگذار نیاز دارد که اخذ هر کدام از این مجوز ها حدود دو سال زمان می برد.

امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است - دامیران
امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

آیا شرکت شما برای انتقال دانش تکنولوژی تولید مکمل و کنسانتره به ایران کاری انجام داده است؟ آیا علاقه مند به این کار هستید؟ چه موانعی در این راه می بینید؟

ما در زمینه انتقال تکنولوژی در حوزه مکمل و کنسانتره مشکلی نداشته‌ایم. انصافاً قابلیت رقابت با تولیدکنندگان خوب خارجی را داریم. ما از لحاظ دانش و تکنولوژی در حدی هستیم که بتوانیم این دانش را صادر کنیم.

دستوری مبنی بر ممنوعیت صادرات دام ابلاغ نشده است

پیشرفت تکنولوژی تولید در ۲۰ سال اخیر چگونه بوده است؟ چه چیزهایی مانع و چه چیزهایی تقویت کننده پیشرفت تکنولوژی در این حوزه اند؟

در این ۲۰ سال انصافاً بخش خصوصی ما خیلی خوب عمل کرده است. بسیاری از تولید کنندگان ما در نمایشگاه های خارجی شرکت کرده و از کارخانه های آنجا بازدید می کنند. به ویژه تبدیل دنیا به دهکده در بستر اینترنت، باعث شد که کارخانجات مکمل و کنسانتره و حتی تعدادی از کارخانجات تولید خوراک ما، قابلیت رقابت با دنیا را داشته باشند.

با عدم تخصیص ارز ترجیحی، قیمت نهاده های دامی به میزان معناداری افزایش پیدا کرده است. کارخانجاتی مانند خوراک پرداز هزاره نوین به عنوان تولیدکننده تخصصی مکمل و کنسانتره بر اساس فرمولاسیون علمی، تا چه حد می توانند افزایش قیمت خوراک را تعدیل کنند؟

حذف ارز ترجیحی معایب و مزایای خاص خودش را دارد. از یک سو بسیاری از رانت ها حذف می شوند و از سوی دیگر تولیدکنندگان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه می شوند. شاید بهتر بود که زیرساخت ها برای انجام این جراحی اقتصادی آماده تر می بودند و این کار پله پله انجام می شد.

پیش از حذف ارز ترجیحی، یکی از مشکلاتی که وجود داشت این بود که، ما در حالی به ذرت و سویا ارز دولتی تخصیص می دادیم که ریزمغذی ها مانند آنزیم ها از این ارز بی بهره بودند. همه دنیا در ترکیب خوراک دام و طیور خود از این ریز مغذی ها و آنزیم ها با هدف بالابردن بهره وری خوراک استفاده می کنند ولی در کشور ما به دلیل توزیع نامناسب ارز، تمایل پرورش دهنده به استفاده از میزان بیشتر ذرت و سویا به جای استفاده از ریزمغذی ها بود و این از نظر اقتصادی گر چه برای تولید کننده توجیه داشت ولی باعث اسراف در منابع ملی می شد. در حال حاضر با افزایش قیمت ذرت و سویا نقش تولید کنندگان مکمل و کنسانتره اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند. تولیدکنندگان می‌توانند با فرمولاسیون و ترکیب مواد ریزمغذی، بهره برداری بیشتر از نهاده هایی که به گرانی و با این مشکلات وارد کشور می‌شوند را محقق کنند.

سال ۱۴۰۱ را در بخش تولید مکمل خوراک دام و طیور چگونه پیش بینی می کنید؟

با توجه به گران شدن ذرت و سویا در کشور ، به عنوان مثال، تقریباً قیمت خوراک هفته اول جوجه های گوشتی حدود ۱۴/۳ برابر، رشد قیمتی داشته است. این به این معنی است که پرورش دهنده باید سرمایه خود را تا ۴ برابر افزایش دهد که این امکان برای بسیاری از تولیدکنندگان وجود ندارد و آنها را به سمت خرید خوراک آماده از کارخانجات خوراک سوق می دهد. مطمئنا استفاده از خوراک آماده بیشتر خواهد شد و طبیعتاً از این به بعد، به احتمال بسیار زیاد مکمل و کنسانتره بیشتر به کارخانجات تولید خوراک فروخته می‌شود تا به دامدار و مرغدار.

امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است - دامیران
امیر عطار: اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

اگر قرار باشد از هر یک از سازمان های مرتبط با صنعت دو درخواست در جهت شعار سال رهبری داشته باشید چه هستند؟ ( تولید، دانش بنیان اشتغال آفرین)

درخواست من از سازمان ها و نهاد های تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار این است که به موضوع دانش بنیان با تعریف درست و با معنای واقعی آن نگاه کنند. در حال حاضر بسیاری از شرکت های ما که عنوان دانش بنیان دارند، در حقیقت دانش بنیان نیستند. تولیدات آنها تولیدات بسیار معمولی است و هیچ تکنولوژی ویژه ای در آن استفاده نمی شود که بتوان به آن ها عنوان دانش بنیان داد. باید با سختگیری های بیشتری تفاوت بین آنهایی که واقعا دانش بنیان هستند و آنهایی که نیستند مشخص شود.

اختصاصی دامیران: تامین اسید فسفریک؛ راه حل غایی مشکل کمبود کلسیم فسفات

 مورد دیگر این است که کارآفرین زمانی می تواند شغل ایجاد کند که امکان کار کردن برایش وجود داشته باشد. بسیاری از وقت و انرژی ذهن و فکر ما، درگیر مراحل پیچیده و غیرضروری اداری می شود. حذف مراحل غیرضروری و فراقانونی اداری، مخصوصاً در حوزه تولید مکمل و کنسانتره کاملاً ضروری به نظر می رسد.

ارتباط شما با تشکل های صنفی مرتبط با فعالیت خوراک پرداز هزاره نوین چگونه است؟ نحوه عملکرد تشکل های صنفی در کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

تشکل های متعددی وجود دارند که حوزه تولید مکمل و کنسانتره را تحت پوشش قرار می دهند. به عقیده من باید از موازی کاری اجتناب شود. اعتبار و جایگاه تشکل ها در دولت آن طور که شایسته است، وجود ندارد. تشکل ها باید در تصمیمات دولت دخیل باشند نه این که دولت تصمیم گیری و نهایتاً به تشکل ابلاغ کند. خوشبختانه اخیراً انجمن تولیدکنندگان مکمل و کنسانتره به ثبت رسیده و در حال فعالیت است.

مهم ترین پیام شما برای صنعت چیست؟

 خواهش بنده از صنعت این است که به اندازه خودشان در ساخت کشور موثر عمل کنند. باید بپذیریم که کارآفرین هایی که در ایران فعالیت می کنند انصافاً جزو بهترین ها در دنیا هستند. هیچ کدام از تولیدکنندگان و کارآفرینان مطرح خارجی اگر در ایران و با شرایط ایران کار می کردند نمی توانستند به جایگاه فعلی خود دست پیدا کنند.

آیا دامیران را می خوانید؟ دامیران را چگونه ارزیابی می کنید؟

دامیران سایت بسیار جامع و کاملی در تمام صنعت دام و طیور کشور است. تمام افرادی که در حلقه های مختلف صنعت تولید پروتئین حیوانی کشور فعالیت می کنند، می توانند به اطلاعات به روز، در این سایت شامل اخبار، مباحث علمی و بازار صنعت دسترسی پیدا کنند.

به عنوان سخن پایانی چه پیامی برای خوانندگان این مطلب دارید؟

رشته های دانشگاهی مرتبط با صنعت دامپروری رشته های پرطرفداری نیستند و بازخورد خوبی از طرف جامعه ندارند. این رشته ها جزء رشته های لوکس به حساب نمی آیند و دانشجوها ممکن است در زمان تحصیل خود بازخوردهای خوبی در ارتباط با رشته خود نگیرند. کاری که ما در کارخانه انجام دادیم این است که دانشجویان این رشته را امیدوار کنیم. تحصیل در مقطع کارشناسی به معنای صرف چهار سال از بهترین سال های زندگی مان است. چهار سال اگر با انگیزه و علاقه در یادگیری هر رشته یا زمینه ای صرف شود، می تواند مهارت و دانش بالایی ایجاد نماید. من از دانشجویان خواهش می کنم که اگر در رشته های مرتبط با دامپروری تحصیل می کنند، حتما در این رشته کار کنند. متأسفانه عمده دانشجویان ما از این چهار سال استفاده مفید نمی کنند و بعد از آن متأسفانه کوچکترین دانش عملی و حتی تئوری در ارتباط با رشته خود ندارند. این رشته، رشته خوبی است. توصیه من به دانشجویان این است که از این چهار سال به خوبی استفاده کنند. این صنعت در جامعه ما هرگز قفل و تعطیل نخواهد شد چرا که تأمین کننده نیاز سفره مردم است. به رشته خود امیدوار باشند و به آن افتخار کنند.

اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

یک نظر در “اجبار در اخذ مجوزهای متعدد و فراقانونی بر خلاف هدف مانع زدایی از تولید است

  • ۲۴ تیر, ۱۴۰۱ , ۰۳:۵۵

    با سلام ایشان جزو مافیا خوراک دام بوده و قبلا که ارز و واردات بود شرکت خارجی نیود که ایشان و دار و دسته شون نمایندگی نگیرن الان هم که باید به مدل امروز صحبت کنن…دیگران باید تعریف کنن نه خود فرد… زمانی که افراد با سوادکم بودن از جهل تولیدکننده استفاده و خیلی جالبه با مدرک واحد بین الملل فردوسی شبیه اساتید صحبت می کنن و توصیه به دانشجویان…واقعا خنده دار است.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

5 × دو =