اختصاصی دامیران: به روز رسانی تجهیزات مرغداری ها، نیازمند حمایت های دولتی
اختصاصی دامیران: به روز رسانی تجهیزات مرغداری ها، نیازمند حمایت های دولتی

با هدف افزایش بهروری مراکز پرورش طیور و کاهش قیمت تمام شده مرغ و تخم مرغ:

به روز رسانی تجهیزات مرغداری ها، نیازمند حمایت های دولتی

مدیران شرکت تولید تجهیزات مرغداری طیوران ابزار، در گفتگویی با دامیران بر اهمیت استفاده از تجهیزات به روز در صنعت مرغداری و لزوم حمایت های دولتی برای گسترش و به روز سازی مزارع پرورش، تاکید کردند.

یکی از عوامل مهم تاثیر گذار در افزایش بهره وری در تمامی مشاغل، استفاده از تجهیزات و ملزومات کارا، به روز و استاندارد است و بدون شک، تولید و پرورش دام و طیور نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر هیچ یک از فعالان در حوزه پرورش صنعتی دام و طیور پوشیده نیست که مواردی از قبیل تهویه نامناسب سالن، آبخوری ها و دانخوری های غیر استاندارد و بسیاری موارد دیگر تا چه حد می تواند بر سلامت مزرعه، کیفیت محصول تولیدی و هزینه تمام شده محصول موثر باشد. با توجه به وسعت و اهمیت صنعت تولید گوشت، مرغ و تخم مرغ در کشور، توجه به بخش تولید تجهیزات و تجهیز فارم های پرورش در کشور بدیهی و ضروری به نظر می رسد.

طیوران ابزار یکی از بزرگترین شرکت های تولید تجهیزات مرغداری در منطقه غرب آسیاست که در طی ۲۶ سال عمر خود، افتخارات با ارزشی را برای صنعت کشور به ارمغان آورده است. در همین راستا دامیران در نشستی دوستانه با آقایان مهندس حسین پورقرایی مدیر روابط عمومی و مهندس اجمین ماطوسیان مدیر مارکتینگ این شرکت به بررسی اهمیت، پتانسیل ها، امکانات و معضلات این شرکت به نمایندگی از صنعت تولید تجهیزات مرغداری کشور پرداخته است.  

  1. اگر ممکن است برای شروع گفتگو کمی از سوابق شرکت طیوران ابزار بفرمایید.

مهندس پورقرایی: شرکت طیوران ابزار از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را در زمینه تجهیزات مرتبط با صنعت پرورش طیور، شامل تجهیز سالن های پرورش مرغ مادر گوشتی، مرغ مادر تخم گذار، پولت و مواردی از این دست، آغاز کرده است. این شرکت افتخار تجهیز واحد های پرورش بسیاری را در داخل و خارج از کشور داشته، و  اخیراً در زمینه تولید دستگاه های جوجه کشی نیز اقداماتی انجام داده ‌است.

برای اولین بار، شرکت طیوران ابزار تکنولوژی هیتر جت را وارد کشور کرد. در ابتدای ورود این تکنولوژی مقاومت هایی در برابر استفاده از آن وجود داشت. اما پس از چندی، شرکت ما، همین هیتر جت را به کشور هلند که خود یکی از تولید کنندگان این تاسیسات بود، صادر کرد.

مهندس ماطوسیان: در حال حاضر در کشورهای همسایه، به ویژه کشور عراق، واحد های متعددی را تجهیز کرده و چندین پروژه نیز در دست اجرا داریم. در داخل کشور نیز، شرکت های بزرگی مانند سیمرغ از تجهیزات ما استفاده می‌کنند که این نشان دهنده کارایی بالا و به روز بودن محصولات شرکت طیوران ابزار است.

این شرکت با توانایی انجام صفر تا صد آماده سازی و تجهیز سالن های مرغداری، امکان اجرای پروژه های کلید در دست را نیز فراهم آورده است. به این معنی که مرغدار زمین خود را به ما تحویل می دهد و یک واحد مزرعه پرورش کامل و مجهز تحویل می گیرد.

  1. شرکت طیوران ابزار در زمینه توسعه و پرورش نیروی انسانی و نیز توسعه دانش و تکنولوژی در صنعت چه اقداماتی انجام داده است؟

مهندس پورقرایی: شرکت ما در حوزه تحقیق و توسعه اقدامات وسیعی را انجام داده است.  کارشناسان خبره ای در اختیار دارد که از نقشه کشی تا آماده سازی تجهیزات را انجام می دهند. ساخت تجهیزات نیز از مرحله قالب سازی تا تولید نهایی در خود شرکت انجام می گیرد. از این رو آموزش و انگیزش نیروی انسانی، برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر درحدود ۲۵۰ نفر پرسنل از کارشناس خبره گرفته تا تحصیل کرده در مقطع دکترا تا کارگر ماهر به صورت مستقیم با طیوران ابزار همکاری می کنند.

انتشار تصاویر از معدوم سازی جوجه ها اخلاقی نیست؛ دولت باید در اصلاح نظام یارانه ها کمک شود

مهندس ماطوسیان: از آنجا که شرکت طیوران ابزار ۹۸ درصد تجهیزات مورد نیاز را خود تولید می کند، هم برای حفظ کیفیت و استاندارد تولیدات و هم برای نظارت و کنترل بهتر، به اهمیت تربیت نیروی انسانی و انتقال و ارتقاء تجربه به ایشان واقف بوده و با اتکا به بهره مندی از نیروهای متخصص و کارآزموده به سمت پاسخگویی به نیاز مراکز پرورش، در سطح جهانی گام بر می دارد.

ما در طول تاریخ فعالیت خود به ۲۳ کشور دنیا از جمله هلند و برزیل، به عنوان مهمترین کشورها در زمینه تولید پروتئین حیوانی، صادرات داشتیم، که اگر به دلیل محدودیت های حاصله از تحریم نبود، این بازار بدون شک گسترش بیشتری پیدا می کرد. هنوز در بسیاری از نمایشگاه ها شاهد نظر مثبت و تمایل کشورهای مختلف دنیا برای استفاده از تجهیزات تولیدی شرکت طیوران ابزار هستیم که این فقط در سایه بهره مندی از دانش و تجربه نیروی انسانی متخصص و مجرب حاصل شده است.

  1. اقدامات آتی این شرکت در سال آینده چه خواهد بود؟

مهندس ماطوسیان: یکی از برنامه های ما در سال آتی، توسعه جغرافیایی بازار محصولات شرکت است. ما به جرات ادعا می کنیم که محصولات ما کاملا قابل رقابت با تولیدات اروپاست. ما تا کنون با صادرات قطعات و لوازم به اروپا و اجراى پروژه هاى مرغدارى در کشورهاى مشترک المنافع بالاخص آذربایجان، تاجیکستان، ارمنستان، ترکمنستان و ازبکستان، همچنین کشورهاى خاورمیانه ازجمله عراق، عربستان سعودى، بحرین و قطر و افغانستان جایگاه قابل قبولی در عرصه های بین المللی پیدا کرده ایم.

مهندس پورقرائی: یکی دیگر از برنامه های توسعه ای شرکت طیوران ابزار گسترش زمینه های بازار محصولات شرکت است. بسیاری از محصولات شرکت ما، علاوه بر صنعت مرغداری در سایر صنایع نیز قابل استفاده است. از تجهیزات تولیدی شرکت ما می توان در گاوداری ها و گلخانه ها استفاده کرد. در حال حاضر شرکت طیوران ابزار در حال تولید یک نوع هیتر خاص مختص گلخانه هاست که به زودی به بازار عرضه می شود. این هیتر می تواند تحولی در صنعت گلخانه باشد.

  1. وضعیت تولید تجهیزات مرغداری در دو سالی که گذشت به چه صورت بود؟

مهندس پورقرائی: به این نکته توجه کنید که صنعت مرغداری حالتی زنجیروار دارد. اگر پرورش دهنده داخلی طیور، متحمل زیان شود، بدون شک این اتفاق، صنعت ما را نیز با موانع و مشکلاتی روبرو می کند. امیدواریم که با تمهیدات درستی که از طرف دولتمردان اندیشیده می شود تا حدی موانع کار کمتر شود.

ضرورت توجه مرغداران به بحث بیمه

مهندس ماطوسیان: با تمام این احوال، شرکت ما طی دو سال گذشته رشد خوبی را تجربه کرده است. در واقع به دلیل مشکلات به وجود آمده در صنعت مرغداری، بازار داخلی تولیدات ما کمی محدود شد. ولی به دلیل تمرکز شرکت بر روی صادرات، این محدودیت را با اجرای پروژه ها برون مرزی و بازارهای خارجی جبران کردیم.

  1. در حال حاضر کشور ما از نظر تجهیزات به روز پرورش دام و طیور در چه جایگاهی قرار دارد؟

مهندس پورقرائی: همانطور که می‌دانید در کشورهایی مانند ترکیه، مرغدار نسبت به کشورما حمایت های دولتی بیشتری دریافت می کند. ولی با این حال به نظر می رسد، کیفیت کالاهای ایرانی از تولیدات آنها بالاتر است. تجهیزات ما قابل رقابت با بسیاری از کشورهای دنیا هستند. حتی چندین واحد تجهیز شده از طرف شرکت طیوران ابزار، در کشورهای همسایه توسط روسای جمهور آن کشورها افتتاح شده اند. از این رو با اطمینان می توان گفت در کشور ما دانش و امکانات به روز تولید و استفاده از تجهیزات وجود دارد.

  1. مهمترین موانع در تولید تجهیزات پرورش طیور چیست؟

مهندس ماطوسیان: در حال حاضر عمده مشکلات به بحث محدودیت های ناشی از تحریم ها باز می گردد. ما به دلیل تحریم های بانکی و مشکلات جا به جا کردن پول، چندین پروژه خارجی در دست مذاکره را از دست دادیم. با توجه به شرایط موجود، وارد کردن ماشین آلات تولید کار سخت و پیچیده ایست.

مورد دیگر شرایط معامله در بورس کالاست. با توجه به این که ما بیشتر مواد اولیه خود را از طریق بورس کالا تامین می کنیم، فراهم کردن تسهیلات و امکان پرداخت اقساطی برای تولیدکننده در این بازار، بسیار کمک کننده خواهد بود.

مهندس پورقرائی: نوسان قیمت ها در داخل کشور نیز یکی دیگر از معضلات ماست. وقتی قیمت یکی از مواد اولیه ما نوسان و افزایش پیدا می کند، قیمت تمام شده پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. این باعث می شود که شرکت طیوران ابزار ناچار به دریافت بیشتر مبلغ قرارداد خود برای تهیه و انبار ملزومات اجرای پروژه در ایتدای کار شود، که این هم شرایط پرداخت را برای مشتری دشوار می‌کند و هم سرمایه خوابیده خود ما را افزایش می‌دهد.

  1. آیا تخصیص ارز ترجیهی به نهاده ها تاثیری بر صنعت تولید تجهیزات داشته است؟

با برداشتن ارز ترجیحی قیمت تمام شده محصولات مرغداری ها افزایش پیدا می‌کند. تجهیزات، تا چه حد می‌تواند به تعدیل این قیمت ها کمک کند؟

مهندس پورقرائی: تاثیر تجهیزات در این زمینه بسیار چشمگیر است. استفاده از تجهیزات قدیمی، فرسوده و غیر استاندارد برای بخش تولید، مقرون به صرفه نخواهد بود. از آنجا که ما تمام تولیدات خود را با قیمت های آزاد انجام می دهیم، آزادسازی قیمت ها تاثیر چندانی بر روی قیمت تمام شده محصولات شرکت ما نخواهد داشت. ولی هزینه های مزارع پرورش را دستخوش افزایش بسیاری خواهد کرد. از این رو به احتمال زیاد این آزاد سازی قیمت‌ها به نفع تولید تجهیزات خواهد بود. ولی از طرفی مرغدار نیز باید سرمایه در گردش خوبی در اختیار داشته باشد که بتواند تجهیزات مزرعه پرورش طیور خود را  به روز کند. به نظر من اینجا دولت باید وارد شده و به مرغداری های خرد کمک کند. مزارع بزرگ، پیش از این مباحث مربوط به هزینه های تمام شده را مد نظر قرار داده و برای تجهیز کردن مزارع خود برنامه‌ریزی کردند. دولت باید در این زمینه تجیز مزارع کوچک راهکارهایی بیندیشد. به عنوان مثال اگر فارم های کوچک با همدیگر تشکیل یک زنجیره بدهند یا برای تجهیز شدن از طرف دولت حمایت دریافت کنند، از راندمان تولید بالاتر و قیمت تمام شده کمتر برخوردار خواهند شد. در غیر این صورت بسیاری از فارمهای ما قادر به ادامه حیات نخواهند بود.

  1. اگر قرار باشد از هر یک از سازمان های مرتبط با صنعت دو درخواست در جهت شعار سال رهبری داشته باشید چه هستند؟ (تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها)

مهندس ماطوسیان: مرغداران برای به روز کردن و نوسازی تجهیزات نیاز به سرمایه های کلانی دارند ولی از طرف دیگر این به‌روز سازی تجهیزات هم روی کیفیت محصول نهایی و هم روی کاهش مصرف انرژی موثر خواهد بود و در نهایت هزینه تمام شده پرورش دام و طیور کاهش پیدا خواهد کرد. اختصاص وام‌های کم بهره به تولیدکنندگان و پرورش دهندگان دام و طیور برای به روز کردن تجهیزات و نوسازی بسیار مفید خواهد بود. مورد دیگر استاندارد سازی تجهیزات تولیدی است. از آنجایی که تجهیزات غیر استاندارد نیز، با هزینه‌های کمتر در بازار وجود دارند، برای فارم های کوچکی که توان مالی محدودتری دارند و یا تنها تولید نهایی برایشان اهمیت دارد، استفاده از این تجهیزات غیر استاندارد در اولویت قرار می گیرد و این باعث ناسالم سازی رقابت می شود.

  1. آیا دامیران را می خوانید؟ دامیران را چگونه ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید دامیران – به عنوان پایگاه فراگیر دامپروری و دامپزشکی کشور – چه خدماتی برای شرکت طیوران ابزار می تواند داشته باشد؟

مهندس پورقرائی: من در جریان شکل‌گیری سایت دامیران بودم و امروز واقعا از دیدن نتیجه این کار لذت می برم. دامیران سایت بسیار خوب و منسجمی است. من محتوای دامیران را رصد می کنم و برایتان آرزوی موفقیت دارم. تمام شرکت‌های داخلی نیاز به دسترسی به آمار و اطلاعات به روز دارند.  به نظر من دامیران پایگاهی است که این نیاز را برطرف می کند.

اختصاصی دامیران: به روز رسانی تجهیزات مرغداری ها، نیازمند حمایت های دولتی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.3/5 - (7 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 2 =