اختصاصی دامیران: حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر!
اختصاصی دامیران: حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر!

حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر!

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام در گفتگو با خبرنگار دامیران گفت: «تاخیر در حذف ارز ترجیحی، تبعات آن را در اقتصاد کشور بیشتر و شدیدتر خواهد کرد.»

مهندس جعفری با تاکید بر لزوم حذف ارز ترجیحی برای حل مشکلات واردات نهاده های دامی تصریح کرد:« باید در نظر گرفت که دولت، هر زمانی که اقدام به حذف ارز ترجیحی بکند، کشور تبعات زیادی را تجربه خواهد کرد و این اجتناب ناپذیر است. ولی باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که هر چه این اقدام به تأخیر بیفتد، تبعات آن بیشتر و سنگین تر خواهد بود.»

وی توصیه کرد: «بهتر است هر چه سریعتر نسبت به حذف ارز ترجیحی اقدام شود و مشکلات آن را نیز همگی با هم تقبل کنیم. چرا که هرچه زمان بیشتر بگذرد و اختلاف قیمت ارز ترجیحی و ارز آزاد بیشتر شود، این غده چرکین در اقتصاد کشور بزرگترخواهد شد.»

وی افزود: « بهتر این بود که از اول این ارز به صورت پلکانی و به تدریج حذف شود و یا اینکه دولت از ابتدا همزمان با افزایش قیمت ارز آزاد، قیمت ارز ترجیحی را نیز افزایش می داد که این فاصله قیمتی تا این اندازه بزرگ و عمیق نشود. با این حال با توجه به تمام تبعات این اتفاق و با در نظر گرفتن زیانی که این اقدام به اقتصاد کشور وارد کرده، و هزینه زیادی که برای دولت دارد، بهتر است هر چه زودتر این جراحی در اقتصاد کشور اتفاق بیفتد.»

تولید بهرور در جهت تعدیل قیمت ها

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان در ارتباط با میزان تاثیر کارخانجات خوراک دام صنعتی در صرفه جویی در هزینه تمام شده محصولات پروتئینی پس از آزاد سازی قیمت ها به دامیران گفت: «اعتقاد ما بر این است که کارخانجات صنعتی خوراک دام به دلیل پایین آوردن ضریب تبدیل، در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف خوراک صرفه جویی می کنند که در اصل، این تا حدی می‌تواند از بار افزایش قیمت خوراک بر اثر حذف ارز ترجیحی بکاهد. از سوی دیگر کاهش در پرت خوراک به دلیل انبارش اصولی نهاده ها در انبارهای مجهز و پیشرفته کارخانجات تولید خوراک می تواند تا حدود ۵ درصد در مصرف نهاده خام صرفه جویی کند.

افزایش ظرفیت ها با مجوز به روز نشده هم تسهیلات می گیرند

وی افزود: « البته حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد خوراک از سه نهاده وارداتی با ارز ترجیحی تشکیل می شود ولی قیمت تمام شده محصولات پروتئینی حیوانی صرفاً وابسته به قیمت نهاده‌ها نیست. تنها چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از هزینه تمام شده پروتئین، به خوراک بستگی دارد و عوامل دیگری مانند هزینه حمل، انرژی، هزینه های کارگری، و سایر افزودنی ها نیز روی قیمت تمام شده محصول اثر می گذارند‌.

اعتقاد ما بر این است که ما می توانیم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد برای کاهش هزینه خوراک که آن هم به نوبه خود حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد هزینه تمام شده محصول نهایی دامداری ها و مرغداری هاست، کمک کنیم. ولی به هر حال با توجه به تورمی که در مملکت وجود دارد، شاهد افزایش قیمت خواهیم بود»

آیا بورس کالا و سامانه بازرگاه، میزبان کارخانجات خوراک خواهند بود؟

مهندس جعفری در رابطه با ایجاد امکان خرید خوراک دام در بورس کالا، به خبرنگار دامیران گفت: «تا زمانی که ارز رقابتی برای واردات نهاده ها مورد استفاده قرار می گیرد، به هیچ عنوان امکان حضور در بورس کالا وجود ندارد. اما من نمیدانم که سیاستهای دولت و سازمان بورس بعد از تبدیل ارز ترجیحی به نیمایی بر امکان عرضه نهاده در بورس کالا هست یا نه. اگر این امکان وجود داشته باشد ما می توانیم به خوبی در این زمینه فعالیت کنیم.»

وی ادامه درباره امکان حضور کارخانجات در سامانه بازارگاه توضیح داد: « این طور که مسئولین و خود آقای وزیر به ما قول داده‌اند اگر سامانه بازارگاه بتواند نسبت به قبل یکسری تسهیلات و تغییراتی را شاهد باشد، ما می‌توانیم در سامانه بازارگاه نیز حضور پررنگی داشته باشیم.»

وی خاطرنشان کرد: «تا زمانی که ارز ترجیحی مبنای واردات نهادهاست اتحادیه ما هیچ تمایلی برای فعالیت وارداتی ندارد. چرا که ما تاجر نیستیم که با فروش ذرت و سویا کسب سود کنیم. ما اتحادیه هستیم و هدف ما تأمین کارخانجات زیر مجموعه است. ولی در حال حاضر هیچ تضمینی برای تخصیص نهاده‌ها وارداتی به کارخانجات وجود ندارد و عمده این نهاده ها به صورت خام در اختیار مزارع قرار می گیرد.»

اختصاصی دامیران: حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × یک =