اختیاری کردن کالابرگ الکترونیک سودی برای صنعت نخواهد داشت
اختیاری کردن کالابرگ الکترونیک سودی برای صنعت نخواهد داشت

اختیاری کردن کالابرگ الکترونیک سودی برای صنعت نخواهد داشت

اختصاصی دامیران: اجرای طرح کالابرگ الکترونیک می توانند اثرات خوب و مطلوبی بر بازار مصرف داشته باشد. تا از طرفی مرغ و گوشت بر سر سفره مردم بماند/ بدون شک انتخاب بین کالابرگ و یارانه نقدی، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد، بلکه حتی زیرساخت هایی که تا امروز برای ارائه کالابرگ الکترونیک آماده شده، تبدیل به هزینه می شود که از خزانه کشور خارج شده است و بر دوش مردم است. چرا که کارایی لازم برای حفظ صنعت و اشتغال را نخواهد داشت/ این موضوع نباید فراموش شود که مجلس در قانون بودجه، دولت را در شرایطی مکلف به حذف ارز ترجیحی کرد که کالابرگ الکترونیکی نیز بابت خرید محصولات پروتئینی در اختیار مردم قرار گیرد.

آسیب چند نرخی بودن قیمت ارز و اختصاص ارز ترجیحی به نهاده های صنعت پرورش دام و طیور و تولید کشور به حدی بود که غالب تولیدکنندگان دام و طیور و تشکل های بالاسری آنها، یک صدا بر حذف ارز ترجیحی و تک نرخی شدن قیمت ارز تاکید داشتند. ولی لزوم فراهم آوردن زیرساختهای این جراحی اقتصادی نیز بر هیچ کس پوشیده نبود.

اشاره مجدد و حتی چندین و چندباره به عدم تحقق برنامه های پیشگیرانه دولت برای به حد اقل رساندن آسیب به بدنه تولید دام و طیور کشور تا حد زیادی از حوصله خارج شده است. با این وجود یکی از این برنامه ها که در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت به آن تکلیف شده بود، ارائه کالابرگ الکترونیک به مردم برای خرید محصولات گوشت، مرغ و تخم مرغ بود تا افزایش چند برابری قیمت این محصولات و کاهش قدرت خرید مردم، صنعت دامپروری و مرغداری کشور را زمین گیر نکند.

ناگفته پیداست که دولت در اجرای این بند از تعهدات خود که از طرف مجلس نیز به آن مکلف شده بود شکست خورده است. حتی با وجود اخباری که این روزها به صورت جسته و گریخته از اجرای طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیک در جنوب کشور به گوش می رسد، این واقعیت که دولت در اجرای طرح موفق نبوده است، زیر سوال نمی رود. چرا که بدون شک راضی کردن مردمی که بیش از ۷ ماه یاراتنه نقدی را در حساب خود داشته اند به قبول محدودیت خرید دو تا چند قلم کالا، آن هم در شرایط اقتصادی حال حاضر، کار راحتی به نظر نمی رسد.

خانه ای امن برای پرورش دانش‌بنیان های علوم دامی/ دغدغه دانشمندان خلاق باید تولید فن آوری باشد، نه تولید محصول

با این وجود انتشار خبر توییت سید محسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس که گفته بود: حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند ، هر فعال اقتصادی را انگشت به دهان گذاشته و هزینه ها و زیان هایی که صنعت عظیم پرورش دام و طیور کشور در یاری دولت برای موفقیت طرح حذف ارز ترجیحی متقبل شده است را بی اعتبار می کند.

هزینه ای دیگر از جیب مردم

افشین صدر دادرس مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان دام سبک در این ارتباط به دامیران گفت: دادن حق انتخاب به مردم بین کالابرگ الکترونیک و یارانه نقدی جوابگوی مشکلات امروز اقتصادی کشور نیست. به هر حال بدون تردید مردم دریافت یارانه نقدی را ترجیح خواهند داد. در شرایطی که مردم به جای کالابرگ الکترونیک یارانه نقدی دریافت کنند، با توجه به مشکلات اقتصادی ممکن است این پول را به هر زخم دیگری به غیر از تهیه گوشت و مرغ بزنند. در حالی که هدف این بود که این یارانه های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به سمت خرید و مصرف مواد پروتئینی سوق پیدا کند که بتواند بخش تولید را سرپا نگاه دارد.

وی ادامه داد: بدون شک انتخاب بین کالابرگ و یارانه نقدی، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد، بلکه حتی زیرساخت هایی که تا امروز برای ارائه کالابرگ الکترونیک آماده شده، تبدیل به هزینه می شود که از خزانه کشور خارج شده است و بر دوش مردم است. چرا که کارایی لازم برای حفظ صنعت و اشتغال را نخواهد داشت.

دادرس ابراز امیدواری کرد: امیدواریم که این تنها نظر شخصی یک نماینده مجلس بوده باشد و بنا بر اجرایی شدن این صحبت نباشد.

طرح پایلوت کالابرگ الکترونیک اجرایی می شود

محمد کریم فکوری عضو هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه نیر در این ارتباط به دامیران گفت: عقیده این عضو هیئت رئیسه مجلس اشتباه است. چرا که بر اساس نظرسنجی های انجام شده ۷۰ درصد مردم دریافت یارانه نقدی را به کالابرگ الکترونیک ترجیح میدهند. فکوری خاطرنشان کرد: مردم به دلیل مشکلات اقتصادی، این یارانه نقدی را برای خرید دیگری به غیر از مواد پروتئینی خرج می کنند. ولی این نکته فراموش شده است که این یارانه ای بود که از بخش تولید دام و طیور گرفته شد و قرار بود از طریق کالابرگ الکترونیک به صنعت بازگردد تا با گسترش تقاضا، صنعت بتواند با فروش محصولات به حیات خود ادامه دهد و تولید دام و طیور کشور آسیب نبیند.

مالیات و قیمت تمام شده پول، عناصر دیده نشده در محاسبه قیمت های مصوب

وی با بیان این که همه اعضای مجلس لزوما هم نظر نیستند گفت: به هر حال این بحث برای اجرایی شدن باید در کمیسیون کشاورزی مطرح می شد به صورت کارشناسی و رسمی به بحث گذاشته می شد و در صحن علنی به رای گذاشته می شد که اعتبار قانونی پیدا کند. در غیر این صورت تمام نمایندگان مجلس می‌توانند عقیده خود را داشته باشند.

فکوری با انتقاد از این اظهار نظرهای حاشیه ساز گفت: صحبت های حاشیه ای می تواند تاثیر کالابرگ را بی اثر کند. این موضوع نباید فراموش شود که مجلس در قانون بودجه، دولت را در شرایطی مکلف به حذف ارز ترجیحی کرد که کالابرگ الکترونیکی نیز بابت خرید محصولات پروتئینی در اختیار مردم قرار گیرد.

اختیاری کردن دریافت کالابرگ دور از ذهن است

حبیبب اسدالله نژاد مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران نیز تاکید کرد: کارشناسان بر این اعتقادند که بهترین راه حل برای تزریق یارانه به درگاه هدف، ارائه کالابرگ الکترونیک است. اجرای این طرح می توانند اثرات خوب و مطلوبی بر بازار مصرف داشته باشد.

تا از طرفی مرغ و گوشت بر سر سفره مردم بماند و از سوی دیگر آن بخشی از پتانسیل تولید که به دلیل نبود بازار خالی مانده است بتواند به حوزه تولید و اشتغال بازگردد.

وی احتمال اختیاری کردن انتخاب کالابرگ یا یارانه نقدی را بسیار بعید و دور از ذهن دانست.

خرید تضمینی، صادرات دام و صدور کالابرگ الکترونیک، مهمترین راههای نجات دامداران از ورشکستگی هستند

فرهاد اکبری رییس اتحادیه دامداران استان سمنان اما به خبرنگار دامیران گفت: در حوزه اجرا صحبتی در ارتباط با مخیر شدن مردم در انتخاب کالابرک و یارانه نقدی نشده است.

وی افزود: در جلسه ای که با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم قرار بر این شد که گوشت های دپو شده را در قالب کالابرگ به سه دهک اول ارائه کنند

اختیاری کردن کالابرگ الکترونیک سودی برای صنعت نخواهد داشت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

7 + 6 =