اخلال در زنجیره تولید پروتئین در صورت تداوم بی توجهی به چالش های تامین نهاده های دامی
اخلال در زنجیره تولید پروتئین در صورت تداوم بی توجهی به چالش های تامین نهاده های دامی

اخلال در زنجیره تولید پروتئین در صورت تداوم بی توجهی به چالش های تامین نهاده های دامی

اختصاصی دامیران_ محمد مهدی نهاوندی: رئیس جمهور شخصا برای حفظ امنیت غذایی به بحث نهاده ها ورود کنند.

به گزارش دامیران، عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده ها در ارتباط با سیاستهای دولت در قبال واردات نهاده های دامی به خبرنگار دامیران گفت: دولت با اتخاذ سیاست قیمت گذاری دستوری، با هدف حمایت از مصرف کننده و معیشت مردم، با نتایج معکوس مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر همراهی شرکت های خصوصی واردکننده نهاده نهاده ها، در حدود ۱۰ ماه پس از آزاد سازی نرخ ارز، گفت: امروز دیگر توانی برای تحمل زیان های ناشی از تصمیمات غیر کارشناسی باقی نمانده است.

محمدمهدی نهاوندی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه قانونگذار، دولت را مکلف به پرداخت مابه التفاوت قیمت ( درصورت اعلام قیمت های تکلیفی ) نموده است، اما دوستان دولتی توجهی به حقوق فعالین اقتصادی در زنجیره غذا ندارند. امروز علاوه بر زیان سنگین واردکنندگان که منجر به توقف واردات شده است،  کنجاله سویا در بازار آزاد تا ۷۰ درصد بالاتر از قیمت های دولتی توسط واسطه ها خرید و فروش میشود، و کمبود آن باعث اختلال در نظام تولید پروتئین نیز خواهد شد.

سود ۲ دهم درصدی و مالیات ۳ درصدی برای توزیع کنندگان نهاده های دامی/ مرز بین واسطه غیر مجاز و توزیع کننده رسمی مشخص شود

وی در توضیح ناهماهنگی و عدم برنامه ریزی برای توزیع صحیح ارز در کشور گفت: نا هماهنگی وزارت جهاد با بانک مرکزی باعث شده، برای مصرف چهار سال کشور در مورد یک کالا ارز تامین، ولی برای نهاده های دامی تراز ارزی کشور حدود ۳۰ درصد منفی باشد. در چنین شرایطی منطق ایجاب میکند که ما ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی مصرفی، حد اقل به اندازه مصرف سه ماه آینده کشور را  تامین کرده باشیم.

شش تشکل بخش خصوصی خواستار حذف ارز ترجیحی شدند

وی ادامه داد: متاسفانه ارز کالاهایی که در دو ماه قبل در کشور عرضه و مصرف شده نیز تامین نشده است و توان و اعتبار بخش خصوصی کشور در این حوزه تا حدی امنیت غذایی و سفره مردم را تامین کرده است.

نهاوندی در انتها عملکرد وزارت جهاد کشاورزی را در این حوزه قابل بازبینی خواند وی در نهایت گفت: به نظر میرسد با توجه به این حقیقت که آقای رئیس جمهور، سفره مردم را خط قرمز دولت سیزدهم می دانند، می بایست تا وقتی که هنوز امکان آن از دست نرفته است، شخصا تدبیری برای جلو گیری از تشدید بحران پیش رو اتخاذ کنند.

اخلال در زنجیره تولید پروتئین در صورت تداوم بی توجهی به چالش های تامین نهاده های دامی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده + 8 =