افزایش عرضه مرغ سایز در بازار
افزایش عرضه مرغ سایز در بازار

در ادامه سیاستهای حمایتی از سویه آرین

 افزایش عرضه مرغ سایز در بازار

 اختصاصی دامیران: وزارتخان جهاد کشاورزی مصمم است با همکاری تشکل‌های صنفی، عرضه مرغ سایز را افزایش داده و بر تاثیر استفاده از مرغ سایز بر سلامت جامعه تاکید کرده است/ شاید بهترین راه انگیزش مرغداران به پرورش مرغ آرین، ترویج مصرف مرغ سایز باشد

به گزارش دامیران، دولت در راستای ادامه حمایت ها از مرغ سویه آرین، توزیع مرغ سایز در بازار را افزایش داده است.

بنا به گزارش خبرگزاری وابسته به وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه مصمم است با همکاری تشکل‌های صنفی، عرضه مرغ سایز را افزایش داده و بر تاثیر استفاده از مرغ سایز بر سلامت جامعه تاکید کرده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارتخانه با بیان این مطلب ادامه داده است: هر چقدر دوره پرورش پرنده در واحدهای مرغداری کوتاه‌تر باشد، دارو و واکسن کمتری مصرف می‌کند و از این رو مرغ سایز، محصولی است که سلامتی آن حفظ شده است. پرنده پیش از آن که درگیر بیماری شود و یا چربی زیادی بگیرد و کیفیت لاشه برای مصرف پایین بیاید باید کشتار شود.

وی دوره پرورش مرغ سایز را ۳۸ تا ۴۲ روز دانسته  و بازار پسندی را مزیت مهم این مرغ ها می داند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: از آنجایی که مرغ‌های قطعه‌بندی شده در بازار رواج پیدا کرده، ترویج مصرف مرغ سایز کمی سخت است، اما تلاش ما برای ترویج مصرف مرغ سایز در جامعه مصرف کننده ادامه دارد.

وی در همین حال تصریح کرد: افزایش تولید و عرضه مرغ سایز به میزان تقاضا در بازار بستگی دارد.

سرنوشت نامعلوم حمایت‌های دولتی از مرغ آرین/ چرا جوجه های آرین خریدار ندارند؟

باید به خاطر داشت که تولید مرغ آرین فقط در صورتی برای مزارع توجیه اقتصادی خواهد داشت که در سنین و اوزان پایین کشتار شود و در سنین بالاتر امکان رقابت با نژادهای وارداتی را ندارد.

اختصاص یک سوم از ظرفیت مرغداری ها به سویه آرین

دولت پیش از این نیز در کنار ابلاغ دستورالعمل های تکلیفی به مرغداران برای اختصاص یک سوم از ظرفیت تولید خود به مرغ آرین، شرکت پشتیبانی را مامور خرید این مرغ ها با قیمت بالاتر از بازار کرده بود. ولی بنا به گفته فعالان صنفی، حتی در صورت تخصیص بودجه، این حمایت تنها در صورتی عملیاتی می شد که مرغ آرین برای تکمیل ذخایر شرکت پشتیبانی خریداری شود. در حالی که در شرایط امروز تمام مرغ تولیدی برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت مرغ در بازار توزیع می شود.

در چنین شرایطی احتمالا بهترین و درست ترین راه حمایت از سویه آرین، افزایش تقاضای بازار برای خرید مرغ سایز است که می تواند تولید این سویه را با تابعیت قانون عرضه و تقاضا درآورد.

افزایش عرضه مرغ سایز در بازار

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 + نه =