امسال خبری از دام نیم گوشت نیست/ ثبات در بازار گوشت قرمز
امسال خبری از دام نیم گوشت نیست/ ثبات در بازار گوشت قرمز

رئیس شورای تامین دام کشور:

امسال خبری از دام نیم گوشت نیست/ ثبات در بازار گوشت قرمز

 اختصاصی دامیران- منصور پوریان: دام های سبکی که در روزهای آتی به بازار عرضه خواهند شد، کیفیت و وزن بهتری نسبت به دام‌های سال گذشته دارند/ در صورتی که قیمت نهاده ثابت، مشخص و منطقی باشد، قیمت گوشت گوساله نیز ثابت و مشخص خواهد شد.

نابسامانی یکی دو ماه اخیر بازار گوشت قرمز، که نشان از عدم برنامه ریزی و مدیریت مناسب تامین و توزیع این کالای اساسی داشت، کم و بیش همچنان ادامه دارد. کشتار بیش از ظرفیت دام سبک در ۹ ماهه اول سال جاری به دلیل ناتوانی دامدار برای تامین هزینه های دام و عرضه آن با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت تمام شده، صنعت دام سبک کشور را تا حدودی تضعیف کرد ولی به نظر می رسد، این بار آنچه به کمک پرورش دهندگان دام سبک آمده، نه تلاش برای مدیریت درست این صنعت، بلکه نزولات آسمانی بود که طی ماه گذشته کشور را متبرک کرده است.

منصور پوریان در این ارتباط به خبرنگار دامیران گفت: محاسبات و معادلات در بازار گوشت نقش مهمی دارند. ما همیشه در چنین فصولی از سال، به ویژه در اسفند ماه با زایش دامها روبرو هستیم. امسال خوشبختانه در کنار زایش خوبی که شاهد بوده ایم، به دلیل بارشهای زیاد، در عمل مراتع خوبی نیز به وجود آمد. با نزدیک شدن فصل بهار دامداران بخشی از این دام را روانه بازار می کنند و با توجه به این که حجم این عرضه دام زیاد خواهد بود، باعث کاهش و یا حد اقل ثبات قیمت دام زنده خواهد شد.

وی افزود: ما چندین سال گرفتار بحث خشکسالی بودیم ولی امسال به دلیل بارندگی های خوب و ایجاد مراتع فصلی، دامدارهای ما موفق به تغذیه مطلوب دام های خود شدند و گوشت گیری خوبی صورت گرفته است. در عمل دام های سبکی که در روزهای آتی به بازار عرضه خواهند شد، کیفیت و وزن بهتری نسبت به دام‌های سال گذشته دارند.

سایه سیاه بیماری آنگارا بر روی مرغداری های کشور

وی در ارتباط به  شرایط احتمالی بازار گوشت قرمز در آینده نزدیک گفت:در حال حاضر میزان قابل توجهی گوشت که حجم بزرگی از آن به گوشت منجمد اختصاص پیدا کرده است مواجه هستیم. از سوی دیگر گوشت گرم داخلی و وارداتی نیز به صورت برنامه ریزی شده تری راهی بازار شده است.  با توجه به حجم عرضه زیاد گوشت و دام زنده در روزهای آتی، احتمالا شاهد یک عرضه گسترده و رکود در بازار گوشت خواهیم بود.  از سوی دیگر عملا به دلیل فقر مراتع در سالهای اخیر دام‌های ما نیم گوشت بودند. اما امسال این تولید حجم گوشت و ظریب تبدیل دام زنده به گوشت قرمز، می تواند به ما نوید ثبات قیمت گوشت در آینده را می دهد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر واردات دام زنده و گوشت بسیار بیشتر از نیاز بازار ماست. ما در حوزه گوشت گرم با یک شوک قیمتی مواجه شدیم ولی به نظر می رسد که شرایط رو به بهبودی می رود.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: ما این موضوع را با وزارت جهاد مطرح کردیم که هر چه زودتر برای خرید تضمینی و صادرات، از ابتدای سال آینده دست به کار شویم. چرا که همیشه نیمه اول سال با عرضه گسترده دام و کاهش تقاضا و مصرف رو به رو بوده ایم.

پوریان تاکید کرد که شرایط مذکور تنها شامل تولید دام سبک است. صنعت دام سنگین ارتباط تنگاتنگی با قیمت نهاده های دامی دارد و این سبب می شود که بالا و پایین شدن قیمت های نهاده ها حوزه تولید گوشت در بخش دام سنگین دچار تاثیر و تاثر شود. در صورتی که قیمت نهاده ثابت، مشخص و منطقی باشد، قیمت گوشت گوساله نیز ثابت و مشخص خواهد شد.

پوریان در آخر قیمت متوسط روز بره نر پرواری را ۱۳۵ و گوساله نر را ۱۱۷ هزار تومان اعلام کرد.

امسال خبری از دام نیم گوشت نیست/ ثبات در بازار گوشت قرمز

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده + 20 =