بازار قطر برای صادرات دام زنده از دست نرفته است
بازار قطر برای صادرات دام زنده از دست نرفته است

رئیس شورای تامین دام:

بازار قطر برای صادرات دام زنده از دست نرفته است

اختصاصی دامیران؛ منصور پوریان: واسطه گری دلیل شکست صادرات دام به قطر بود/ در صورتی که سازمان تعاونی روستایی از قرارداد صادرات به قطر کناره گیری کند و کار را به اهل آن بسپارد این کار امکان عملیاتی شدن دارد/ کار صادرات باید به کاردان سپرده شود

یکی از بازارهای بالقوه قدرتمند و جذاب برای صادرات دام کشور، در شرایط فعلی، که لزوم خروج دام از چرخه تولید کشور احساس می شود، کشور قطر در آستانه برگزاری جام جهانی بود که بنا به اعلام مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران، ایران این موقعیت صادراتی از دست داد.

منصور پوریان، رییس شورای تامین دام کشور در ارتباط با دلایل عدم عملیاتی شدن قرارداد صادرات دام زنده به قطر به دامیران گفت: کشور قطر برای واردات دام زنده از ایران، با سازمان تعاونی روستایی وارد قرارداد شد. سازمان تعاون روستایی برای عملیاتی شدن این قرارداد مباشر تعریف کرده و این مباشر نیز مباشر دیگری تعریف کرد. اما هیچکدام از این مباشر ها تجربه در زمینه صادرات دام زنده نداشتند و عملا موفق به صادرات دام به قطر نشدند.

وی تصریح کرد: صادرات دام زنده ادبیات خاص خودش را دارد. اینکه یک سازمان دولتی، و یا یک اتحادیه بدون تجربه موفق در صادرات دام، در این حوزه ورود کرده و واسطه گری کند، صد در صد باعث عدم توفیق چنین طرح‌های خواهد شد.

پوریان افزود: این طور نیست که ما توان صادرات به قطر را نداشته باشیم. صادرات قطر با صادرات با سایر کشورها تفاوتی ندارد و برای صادرکنندگان کار بسیار راحتی است. اما از آنجایی که سازمان تعاونی روستایی برای انعقاد قرارداد با شرکت و دام قطری قدم جلو گذاشته بود واینکه واسطه گری در این کار نمایان بود، انجام شدن کار غیر ممکن شد. در آخرین مرحله، انجام این قرارداد به اتحادیه دامداران واگذار شد ولی از آنجا که باز اتحادیه دامداران نیز کننده کار نبود، توفیقی حاصل نشد.

بازار صادرات دام به قطر از دست رفت

وی با تاکید بر این که صنعت پرورش دام سبک، کاملا متعلق به بخش خصوصی است وهیچ دامداری دولتی ای در کشور وجود ندارد گفت: دام تنها و تنها متعلق به دامدار است. بنابراین قرارداد نوشتن با سیستم هایی که دامدار را نادیده می گیرد و یا تخصصی در حوزه صادرات دام ندارد، محکوم به شکست است و پروسه صادرات به قطر مثال بارز آن بود. اگر صادرات دام به قطر به صادرکنندگانی که اهلیت و تجربه آنها در امر صادرات ثابت شده بود واگذار می شد، صادرات به کشور قطر نیز مانند عراق، کویت، عمان و امارات شدنی می بود.

مهندس علی مختاریان: تشنگی؛ تهدیدی برای صنعت دامپروری

پوریان در انتها خواستار عدم تصدی گری دولت درامور مربوط به تجارت بخش خصوصی شد و گفت: هنوز هم در صورتی که سازمان تعاونی روستایی از قرارداد صادرات به قطر کناره گیری کند و کار را به اهل آن بسپارد این کار امکان عملیاتی شدن دارد.

بازار قطر برای صادرات دام زنده از دست نرفته است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

2.8/5 - (5 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

11 + هفت =