اختصاصی دامیران: بی تصمیمی دولت، پاشنه آشیل صنعت طیور و بازار مرغ
اختصاصی دامیران: بی تصمیمی دولت، پاشنه آشیل صنعت طیور و بازار مرغ
post

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد:

بی­ تصمیمی دولت، پاشنه آشیل صنعت طیور و بازار مرغ

دکتر سید جواد ساداتی ­نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل، شب گذشته با حضور در نشست مجازی کلاب­ هاوس، به سوالات خبرنگاران و برخی فعالان در مورد مسائل و چالش های صنعت طیور پاسخ داد.

دلایل بحران بازار مرغ

دکتر ساداتی نژاد در این نشست، دلیل اصلی و مهم عدم ثبات در بازار طیور و مشکلات تولید کننده و مصرف کننده در این محصولات را عدم تصمیم­گیری صحیح و به موقع توسط دولت دانست و تصریح کرد: عدم اشراف وزارت جهاد کشاورزی به سامانه نظارتی خود، برای رصد کامل حرکت ارز ۴۲۰۰ تومانی در چرخه تولید و نشستن آن بر سر سفره مردم، ضعف وزارت صمت در رصد و توزیع مرغ و عدم پاسخگویی در این زمینه با وجود سابقه چند ساله در انجام این وظیفه، عدم مدیریت و تصمیم­گیری به موقع بانک مرکزی در تخصیص ارز و یا روش­های جایگزین برای تهیه نهاده ­های دام به عنوان کالای اساسی، تغییر روزانه، ساعت به ساعت و حتی آنی در ستاد تنظیم بازار در وزارت صمت، که باعث شد که هر یک از ۳۰ استان کشور ناچار به اتخاذ تصمیمات مستقل و جزیره­ای در حوزه تولید و توزیع مرغ شوند، و در نهایت قیمت­ گذاری­ های دستوری غیر کارشناسانه و زیر قیمت تمام شده تولید، برای خرید مرغ از مرغدار توسط سازمان حمایت، که باعث بی­ انگیزگی تولید کننده برای جوجه­ ریزی، کاهش تولید و به تبع آن کمبود مرغ در بازار شد، هستند.

 

ابزارهای نظارتی ابتر مجلس

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در رابطه با عدم نظارت و حمایت موثر مجلس از بخش کشاورزی اذعان داشت: به دلیل ناهماهنگی­ های موجود در دولت، ابزارهای نظارتی مجلس مانند تحقیق و تفحص، سوال و استیضاح، در این زمینه ابتر مانده بود.

به عنوان مثال در صورتی که وزیر جهاد در مجلس مورد سوال قرار می­گرفت، می­توانست پاسخ سوال را به وزیر صمت حواله دهد. ما در مجلس این مشکل را شناسایی کردیم، اصلاحات قانونی لازم انجام شده و در دولت جدید دیگر این قبیل مشکلات وجود نخواهد داشت.

انهدام مافیای واردات خوراک دام و طیور

دکتر ساداتی نژاد در توضیح پیگیری مشکلات معدوم ­سازی جوجه ­های یک­روزه گفت: پیگیری پرونده متخلفین به دستگاه قضا سپرده شده که در حال حاضر از نتیجه آن بی­اطلاع هستم ولی حتما پیگیری خواهم کرد. البته باید بپذیریم تا زمانی که سامانه رصد وزارت جهاد کشاورزی درست عمل نکند، تخلف نیز امکان­پذیر است.

وی افزود: ما تا پانزدهم خرداد، به وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل سامانه زمان داده بودیم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ با نظارتی که اعمال می­شود شاهد این قبیل اتفاقات نباشیم.

به دلیل همین آشفتگی­های موجود، کشوری که تا به امروز صادرات مرغ انجام میداده گرفتار واردات مرغ شد.

قرارگاه مرغ، تلخ اما کارآمد

این مقام قانون­ گذار دلیل تشکیل قرارگاه مرغ با ریاست وزیر جهاد کشاورزی را نابسامانی ­ها، ناهماهگی­ ها و ناکارآمدی دولت در مدیریت مشکلات مربوط به این کالای اساسی دانست و توضیح داد: قرارگاه مرغ در شرایطی ایجاد شد که دولت باید به فکر تشکیل قرارگاه اقتصادی می­بود.

ولی در حال حاضر در این قالب تمام مسائل مربوط به مدیریت مرغ و نهاده­ها به وزیر جهاد سپرده شده که سر آغاز اقدامات انجام شده، واقعی کردن قیمت­ها و بازگرداندن انگیزه به تولید کننده بود که تا حدی توانست باعث کاهش التهاب بازار مرغ شود.

وی ادامه داد: مشکلاتی اصلی امروز صنعت مرغ، مربوط به کمبود تخم مرغ نطفه ­دار و جوجه یک روزه است. این خود ناشی از بی ­تدبیری­ های سال ۹۹ است که به دلیل ناهماهنگی ­های جوجه­ ریزی مرغ مادری و خالی ­شدن ظرفیت تولید مراکز پرورش مرغ مادر باعث شد با وجود تشکیل قرارگاه مرغ، این مشکلات تا به امروز ادامه یابد.

دلیل اصلی و مهم عدم ثبات در بازار طیور و مشکلات تولید کننده و مصرف کننده این محصولات، عدم تصمیم گیری صحیح و به موقع توسط دولت است.

برنامه ریزی برای صادرات مرغ، کمک به تولید

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع واردات و صادرات مرغ تصریح کرد: به دلیل همین آشفتگی­ هایی که دلایل آن ذکر شد کشوری که تا به امروز صادرات مرغ انجام میداده، گرفتار واردات مرغ شد.

مجبور نیستید جوجه گران تهیه کنید!

ما حتی در واردات مرغ به میزانی که مجوز آن صادر شده، موفق نبوده ­ایم. چرا که سایر کشورها نیز گرفتار موضوع امنیت غذا هستند و موظف اند که ابتدا ظرفیت تولید خود را به تامین نیاز همان کشور اختصاص دهند. این در حالی است که  تنها ۶۰ درصد از ظرفیت مرغداری‌های ما کار می کند.

وی افزود: در زمانی که اقتصاد دنیا تنها درگیر واردات و صادرات است، در  اقتصاد کشور ما اصطلاحات خنده­ داری مانند کمبود و بیش ­بود وجود دارند. چرا که هنوز این نگاه وجود دارد که تنها به اندازه نیاز تولید کنیم. ما معتقدیم که به طور کلی سیاست تنظیم بازار باید تغییر کند. می­بایست تولید با حداکثر ظرفیت کار کند و مازاد آن صادر شود.

متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی در کابینه جایگاه مناسب مسئولیت خود را ندارد. اعتقاد ما این است که وزیر جهاد کشاورزی به عنوان متولی امنیت غذایی کشور، باید پرقدرت­ترین وزیر کابینه بوده و قاطع عمل کند تا بتواند در دفاع از تصمیمات درست در مقابل  کابینه و حتی در صورت لزوم، شخص رئیس جمهور، قدرتمند ظاهر شود.

ارز دو نرخی، بلایی که نازل شد

دکتر ساداتی نژاد در توضیح پیامدها و سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی در آینده گفت: درصورت وفور نهاده، بازار سیاه و کالای دونرخی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل ما در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تصمیم به حذف این ارز گرفتیم تا واردات نهاده ها برای همه میسر شود. ما معتقد هستیم به جای اینکه یارانه به ابتدای زنجیره تولید تخصیص پیدا کند که بدون شک کنترل آن از عهده خارج است، باید به انتهای زنجیره انتقال پیدا کند.

همانطور که می‌دانید تمام دولت‌ها در دنیا در انتهای دوره خدمت خود تصمیمات ایثارگران ه­ای به نفع مملکت خود می­گیرند که متاسفانه آقای روحانی این را نیز از ملت ایران دریغ کرد. در صورتی که این دولت در روزهای آخر خود، تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می­گرفت دولت بعدی بر پایه ارز تک نرخی تصمیمات اقتصادی خود را اتخاذ می­کرد. ولی در شرایط کنونی دولت بعدی نیز ناچار به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ارز دو نرخی است.

بیشتر بدانید: گفتگوی اختصاصی دامیران با دکتر امیررضا بیدگلی درباره تخصیص واکسن کرونا به دامپزشکان و فعالین صنعت دامپروری

وی افزود: تا زمانی که ارز دو نرخی وجود دارد ناچار از رصد و کنترل تمام مراحل زنجیره تولید هستیم.

دکتر علی اکبر خدایی: بازگشت اقتدار سازمان شیلات؛ محوری ترین خواسته صنعت آبزیان

رئیس کمیسیون کشاورزی در ادامه ابراز امیدواری کرد: در صورتی که بانک مرکزی بدون ادعا به وظایف خود بپردازد و در دولت جدید فردی مسئولیت آن را به عهده بگیرد که ریل امنیت غذایی را تشخیص دهد، بدون شک با ابزارهایی مانند خرید اعتباری و تهاتر میتوان مشکلات کمبود نهاده­ های دامی را حل کرد و ثبات را به بازار بازگرداند.

دکتر ساداتی نژاد در نهایت ضعف وزیر جهاد کشاورزی را یکی از مهمترین دلایل مشکلات ناشی در بخش ­های زیر مجموعه این وزارتخانه دانست و تصریح کرد: متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی در کابینه جایگاه مناسب مسئولیت خود را ندارد.

اعتقاد ما این است که وزیر جهاد کشاورزی به عنوان متولی امنیت غذایی کشور، باید پرقدرت­ترین وزیر کابینه بوده و قاطع عمل کند تا بتواند در دفاع از تصمیمات درست در مقابل  کابینه و حتی در صورت لزوم، شخص رئیس جمهور، قدرتمند ظاهر شود.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: واحد خبری دامیران
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9468
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
اختصاصی دامیران: بی تصمیمی دولت، پاشنه آشیل صنعت طیور و بازار مرغ

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو + 16 =