تداوم مشکلات دی کلسیم فسفات سازها و بی اعتنایی دولت
تداوم مشکلات دی کلسیم فسفات سازها و بی اعتنایی دولت

تداوم مشکلات دی کلسیم فسفات سازها و بی اعتنایی دولت

اختصاصی دامیران؛ محسن سعیدیان: مصوبات جلسه در وزارت صمت برای حل مشکلات دی کلسیم فسفات با گذشت بیش از یک ماه هنوز اجرایی نشده است/ احتمال تولید دی کلسیم فسفات معیوب و تقلبی

در پی اصرار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به خودکفایی در تولید کود دی آمونیوم فسفات، بحث عدم تامین اسید برای تولیدکنندگان دی کلسیم فسفات، قریب به یک سال است که ادامه دارد. نگرانی های تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ از تامین این ماده حیاتی به  دلیل گشوده شدن راه واردات مونوکلسیم فسفات تا حدی فروکش کرده است ولی مشکلات تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات همچنان ادامه دارد. به گفته دبیر انجمن این کارخانجات، با وجود توان تولید بیش از نیاز کشور، این بخش از صنعت به دلیل عدم تامین ماده اولیه رو به تعطیلی می رود.

بیش از یک ماه پیش، اداره کل شیمیایی و غیرفلزی وزارت صمت به سبب پیگیری‌های انجمن تولید کنندگان دی و مونو کلسیم فسفات، جلسه ای برای حل مشکلات کمبود اسید مورد نیاز کارخانجات تولید DCP ترتیب داد. این جلسه با حضور معاونت امور دام، معاونت زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی، اداره کل صنایع شیمیایی و غیر فلزی وزارت صمت، تولید کنندگان اسید فسفریک و انجمن تولید کنندگان دی و مونو کلسیم فسفات برگزار شد.

بنا به گفته محسن سعیدیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات، در این جلسه تصمیم بر آن شد که معاونت امور دام و سازمان دامپزشکی به اتفاق، از صنایع شیمیایی و غیر فلزی وزارت صمت بخواهند توزیع اسید زیر نظر انجمن و با مصلحت انجمن انجام شود، که  بتوان از تولید کنندگان توقع داشت و توزیع صحیح دی کلسیم فسفات موجود در بازار را مدیریت کند. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به مدیریت آقای رسولی موظف باشد که درخواست اسید خود را به شرکت های تولید کننده اسید برای تولید کود دی آمونیوم فسفات پایین بیاورد. در حد ۱۰۰ هزار تن اسید فسفریک در سال که میتوان با آن حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن دی کلسیم فسفات تهیه کرد، در اختیار این کارخانه جات قرار گیرد.

صحبت های دکتر آقامیری در خصوص: کمبود دی کلسیم فسفات و ممنوعیت واردات داروهای دامپزشکی

البته پس از پیگیری های مستمر دامیران از سازمان دامپزشکی و دفتر شیمیایی و غیر فلزی وزارت صمت، این طور به نظر رسید که صورتجلسه تدوین شده به سازمان های ذیربط ابلاغ نشده و بنا به اعلام این انجمن، تاکنون سازمان دامپزشکی و معاونت امور دام، اقدامی در جهت اجرای مصوبات صورتجلسه انجام نداده‌اند.  همچنان کمبود اسید باقی است و تولید کنندگان دی کلسیم فسفات با چالش روبرو هستند. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، مصرف اسید خود را کاهش نداده است و پیگیری های دامیران از این شرکت نیز برای دریافت پاسخ، تا این لحظه بدون نتیجه مانده است.  این درحالیست که به گفته محسن سعیدیان، در بازدیدی که از پتروشیمی ماهشهر داشته است شاهد انبارش حجم بالایی از کود دی آمونیوم فسفات بوده که هنوز میان کشاورزان توزیع نشده است.

دکتر محسن حافظ اگر وزیر جهاد کشاورزی بود در شرایط کنونی چه می کرد؟

وی افزود: «نکته دیگر این است که کسانی  در بازار دنبال واردات هستند و مقداری مونوکلسیم فسفات نیز وارد کرده اند. واردات مونو کلسیم فسفات،  بازار فسفات را به سمت قیمت های ۴۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان برده که این به ضرر تولید و مصرف کننده است.»

دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات در ارتباط با واردات اسید گفت: «هیچ اقدام خاصی انجام نشده است. چرا که امکان تخلیه و انبارداری آن به جز در پتروشیمی رازی وجود ندارد. در حال حاضر مخزن انبارش اسید فسفریک تنها در اختیار پتروشیمی رازی است که حاضر به همکاری برای واردات و انبار ش اسید نشده است. »

سعیدیان در ادامه تصریح کرد: «آقای رسولی مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در مصاحبه ای اعلام کرده بود که امسال وضع کشور از نظر تامین کود فسفاته خوب است و به میزان کافی به دست کشاورز رسیده است. در حالی که در عمل به نظر می رسد، بخشی از کود فسفاته به مصرف کشاورزی نرسیده است. »

چالش های کیفیت و تکنولوژی تولید مونو و دی کلسیم فسفات در کشور (اختصاصی دامیران)

وی افزود: «شرکت خدمات حمایتی کشاورزی سهمیه اسید دی کلسیم فسفات سازها را برای تولید کود دی آمونیوم فسفات دریافت کرده و انبار خود را از DAP در ماهشهر پر کرده است. اما مقداری از این کود فسفات مورد سوء استفاده  دلالان قرار می گیرد.  این کود بااسید کلریدریک و اسید نیتریک و مواد شیمیایی دیگر مخلوط شده، و تبدیل به دی کلسیم فسفات معیوبی می شود و به دلیل کمبود فسفات در بازار دام و طیور، در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.  این دی کلسیم فسفات معیوب، در طیور بیماری شکم آبی و در انسانها بیماری کبدی  ایجاد خواهد کرد.  نیت شرکت حمایتی خدمات کشاورزی خیر بوده ولی منجر به از بین رفتن سهمیه اسید دی کلسیم فسفات سازها و تقلب در بازار شده است. اصلا در تولید و مصرف، زیرساخت های استفاده از این مقدار کود دی آمونیوم فسفات آماده نیست.»

چالش های کیفیت و تکنولوژی تولید مونو و دی کلسیم فسفات در کشور (اختصاصی دامیران)

وی در نهایت گفت: «اخیراً این مطالب را بصورت صریح و بی پرده در معاونت اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری و در معاونت اقتصادی شورای رقابت مطرح کردم و طبق گفته مسئولان مربوطه عیناً این مطالب به سمع و نظر ریاست مطرح جمهوری خواهد رسید. و همچنین طی نامه ای به مدیریت دفتر تغذیه امور دام وزارت جهاد نیز توضیحات صریح را دادم که شنیده ها حاکی است که این نامه به اطلاع وزیر محترم جهاد کشاورزی و قائم مقام محترم ایشان رسیده است.»

تداوم مشکلات دی کلسیم فسفات سازها و بی اعتنایی دولت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4/5 - (2 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 − 7 =