مهندس علی مختاریان: تشنگی؛ تهدیدی برای صنعت دامپروری
مهندس علی مختاریان: تشنگی؛ تهدیدی برای صنعت دامپروری
۵/۵ - (۳ امتیاز)

تشنگی؛ تهدیدی برای صنعت دامپروری

سوء مدیریت منابع آب، میزان خسارت کشور ما را از جنگ زیست محیطی فراگیر در تمام دنیا، افزایش داده است.

مهندس علی مختاریان مدیر عامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه، و ریاست امور دام و تشکل های طیور و زنبور کمیته کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، عدم نظارت بر واردات دام زنده، مشکلات تامین آب و علوفه سالم در اثر خشکسالی و همچنین  ایجاد موانع بر سر راه صادرات دام، و فراورده های دامی و لبنی را به عنوان موانع مهم بر سر راه دامپروری و صنعت تولید شیر خام دانست، و به منظور حل مشکلات صنفی، استفاده سیاستگزاران از نظرات تشکل ها در زمان تصمیم گیری، و نیز سرعت گرفتن اجرای تصمیمات مفید را خواستار شد.

   شرکت تعاونی گاوداران اصفهان و حومه، با ۴۵۰۰ عضو، فعالیت خود را در این استان از سال ۱۳۶۳ در زمینه پرورش گاو شیری آغاز کرده و روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ تن شیر، و به همین نسبت گوشت و سایر فرآورده های دامی را راونه بازار مصرف می کند

   دامیران این بار با مهندس علی مختاریان مدیر عامل این شرکت تعاونی و ریاست امور دام و تشکل های طیور و زنبور کمیته کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان به گفتگو نشسته، تا با بررسی نیازها و مشکلات صنعت دامپروری و گاوداری، پاسخگوی نیاز این بخش مهم مولد، در اقتصاد کشور باشد.

تعاونی گاوداران اصفهان و حومه چه خدماتی به اعضاء خود ارائه می دهد؟

   ما در این تعاونی موفق به تامین نهاده های دامی و خوراک دام آماده کنسانتره، با بهترین کیفیت برای اعضای خود شدیم. همچنین مشاوره رایگان، برگزاری دوره های آموزشی و به روز رسانی سطح علمی اعضا، اطلاع رسانی در رابطه با آخرین دستاوردها و مقالات روز دنیا، انجام بازدیدهای دوره ای از گاوداری ها و انجام خدماتی از این دست، دامداران استان را به عضویت در این تعاونی راغب کرده است.

در خصوص جایگاه گاوداری استان اصفهان و زنجیره ی تولید در این استان بفرمایید.

   همانطور که می دانید محصولات پروتئینی مانند گوشت و لبنیات در سبد غذایی خانوار حرف اول را میزند. استان اصفهان در زمینه دامپروری و به ویژه دام شیری مرز خودکفایی را رد کرده و بعضاً محصولات خود را به شهرها و استان های دیگر صادر می کند.

پبیشنهاد شما به سایر تشکل ها برای حضور در مجامع تصمیم ساز چیست؟

   طبق فرمایش مقام معظم رهبری، که بارها بر کار و مدیریت جهادی تاکید فراوان داشته و آن را از شاخصه های مسئولیت در نظام اسلامی دانسته اند، حضور داشتن و احساس وظیفه کردن، مسئولیت خطیری است که بر عهده یکایک مدیران تشکل ها و به تبع، تشکل های مرتبط با صنعت دامداری و دامپروری است. در واقع «مدیریت جهادی» نه یک شعار، که هویت اصلی مدیریت نظام است.

به عنوان مدیر عاملی با بیش از  ۱۵ سال سابقه در صنعت دامپروری موانع تولید، صادرات و واردات از نگاه شما چیست؟

   قبل از هر تصمیم گیری، شایسته است که تبعات اقتصادی و اجتماعی آن نیز دیده شود.

   به عنوان مثال دلیل مشکلاتی که در بازار گوشت به وجود آمد، از طرفی واردات بی رویه دام زنده بدون نظارت و از طرف دیگر، اعمال محدودیت بر صادرات دام بود که باعث شده بود دامدار حتی دام آبستن و مولد خود را با  قیمت خیلی پایین به کشتارگاه ببرد. همانطور که می دانید، برای اصلاح ژنتیکی هر دام مولد، هزینه های چشمگیری پرداخت می شود و کشتار این دامها، در درازمدت، نتایج منفی زیادی برای کشور خواهد داشت.

  عدم امکان صادرات فراورده های لبنی مانند شیرخشک و کره، مشکل دیگری بود که باعث بی میلی کارخانجات صنایع لبنی به خرید شیرخام از دامپروری ها به بهای واقعی شد که در حال حاضر در پی رایزنی ها و پیگیری های انجام شده، این مشکلات تا حدودی برطرف شده اند.

قبل از هر تصمیم گیری، شایسته است که تبعات اقتصادی و اجتماعی آن نیز دیده شود.

   مسأله دیگر واردات آب مجازی یا علوفه دهیتراته یا علوفه خشک است. کشور ما دچار بحران خشکسالی است و همانطور که می دانید ما در مدیریت منابع آبی کشور، موفق عمل نکرده ایم. اگر به جای کشت محصولات پرآب بری که اغلب به دلیل ضعف در مدیریت، عدم تخمین صحیح سرانه مصرف، و عدم توفیق در بحث بازرگانی و صادرات، ناچار به امحاء آن می شویم، تنها اقدام به کشت محصولات کم آب بر بکنیم و اجازه کاشت ذرت علوفه ای و یونجه دهیدراته که مورد نیاز دامدار است، صادر شود، می توانیم در این زمینه تا حدودی به خودکفایی برسیم.

محدودیت صنعت دامپروری در تولید پاییزه به دلیل دام مازاد

پیشرفت تکنولوژی تولید در ۱۰ سال اخیر چگونه بوده است؟ چه چیزهایی مانع و چه چیزهایی تقویت کننده پیشرفت تکنولوژی در این حوزه اند؟

   در کشور ما صنعت گاو شیری همگام ایالات متحده پیش رفته است و گاهی حتی حرف های بهتری برای گفتن دارد. ولی در چند سال اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و چالشهایی که برای برقراری ارتباطات، فعالیت های نمایشگاهی و واردات تکنولوژی بوجود آمد، یک عقبگرد را تجربه کردیم. خیلی از هزینه هایی که برای  مدیریت گله انجام شده بود، از بین رفت. با این وجود به اعتقاد من، دامپروری، با توجه به پیشرفت هایی که در این چند دهه داشته و پتانسیلی که برای تولید، اشتغال و به کارگیری سرمایه در گردش دارد، صنعتی است که جای سرمایه گزاری زیادی دارد.

به نظر شما پیاده سازی چه اقداماتی میتواند در جهت کمک به دامدار باشد؟

   در چند سال گذشته ما اطلاعات زمینهای دولت را تا حد قابل قبولی افزایش داده‌ایم. از طرف اتحادیه کارخانجات و اتحادیه دامداران استان درخواست یک نماینده پارلمانی کرده‌ایم که به عنوان نماینده انجمن تشکل های دامپروری، می تواند در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادها حضور پیدا کرده و در قانون گذاری ها و تصمیم سازی ها موثر باشد.

   شایسته است که نیاز دامدار را واقع بینانه تر بررسی کنیم و در نظر بگیریم که دامدار، واقعاً برای تولید میزان مشخصی گوشت یا شیر، به چه مقدار نهاده احتیاج دارد. تامین آب و علوفه سالم یکی از مهمترین دغدغه های دامداران است. هدفمند کردن واردات از طریق واردات آب مجازی و علوفه های خشک و حتی سیلو، و ایجاد محدودیت برای سطح زیر کشت محصولات آب بر، می تواند به تامین مناسب این نهاده ها برای دامپروران کمک کند.

همچنین من بر این عقیده هستم که در حال حاضر دولت باید به دامداران در جهت پویا کردن صنعتی دوستدار محیط زیست در کشور کمک کند.

پیشنهاد شما برای این منظور چیست؟

   صنعت کشاورزی ما باید از حالت سنتی به سمت صنعتی شدن حرکت کرده و خود را با استانداردهای جهانی مطابقت دهد که این هم راستایی مجلس و دولت را می طلبد.

اگر قرار باشد از هر یک از سازمان های مرتبط با صنعت دو درخواست در جهت شعار سال رهبری داشته باشید چه هستند؟ ( تولید، پشتیبانی ها، مانع زداییها)

   همان طور که عرض کردم دولت نسبت به قبل از اطلاعات خوبی را در رابطه با صنعت دامپروری پیدا کرده است ولی بدنه اجرایی کار، شرکت‌های تعاونی و انجمن ها هستند. این خواهش را داریم از ما به عنوان مدیرانی که چندین دهه تجربه اجرایی در زمینه صنعت دامپروری داریم در تصمیم گیری های صنعت، نوشتن برنامه هایی مانند بازارگاه، برنامه هویت گذاری دام و و اجرای سامانه ها و همچنین سیستمهای مدیریتی که برای یکپارچه سازی استفاده می شوند، دعوت شود. تشکل ها می توانند به عنوان یک سرمایه انسانی متخصص برای دولت عمل کنند. این در حالیست که امروزه، حضور تشکل ها در بحث تصمیم‌سازی تقریبا صفر است .

دامپرور در حال حاضر در کشور ما از آن احترام اجتماعی که شایسته اوست برخوردار نیست.جا دارد که برای نزدیک کردن دامپرور به جایگاه واقعی خود تلاش شود. در این زمینه نیاز به اصلاح جدی در ساختار فرهنگی وجود دارد

   خواسته دوم ما این است که اصلاحات مدنظر در اسرع وقت انجام شود. گاهی تصمیمات خیلی خوبی گرفته می شود ولی اجرایی شدن آن زمان بر است. دامپروری، در سایر کشورهای دنیا سرگرم تولید است و دغدغه تامین نهاده ندارد. ولی در ایران، دامدار ما بر خلاف شعار رهبری، مدام درگیر موانع است. این درگیری های فرسایشی،  هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد و حتی گاهی دامدار را از تولید منصرف می‌کند.

اختصاصی دامیران: وزارت جهاد کشاورزی باعث تعطیلی تولید در کارخانجات صنعت ما نشود!

برخی کارشناسان و فعالان صنفی ادعا می کنند که سامانه بازارگاه امکان خرید اعتباری را از دامپروران گرفته است.  نظر شما در این رابطه چیست؟

   اساساً خرید مدت دار آسیب زننده است. ولی گاهی که ناچار از خرید اعتباری هستیم، این بانک ها هستند که باید از طریق ارائه تسهیلات برنامه ریزی شده، این مشکل را حل کننده و نه واسطه ها. در این صورت دین دامدار تنها به بانک خواهد بود و واسطه از این چرخه حذف خواهد شد. تمام هدف سایت بازارگاه، حذف واسطه گری بود.

   البته متاسفانه باید بگویم که بانک ها در این زمینه بسیار ضعیف عمل کردند نظام بانکداری ایران با نظام بانکداری دنیا فاصله زیادی دارد.

خشکسالی چه اثراتی روی تولید و فعالیت اعضای تعاونی شما در سال جاری داشت؟

   آب سالم در صنعت دامپروری بسیار حائز اهمیت است در این دوران خشکسالی دامداری ها متحمل هزینه‌های سنگینی برای خرید آب به صورت تانکر شدند. گرمای هوا دام را دچار استرس گرمایی کرده و این خود، دامدار را یکی از جهت کاهش تولید و دیگر، از جهت هزینه هایی که برای مدیریت گرمازدگی دام انجام می دهد، دچار مخاسره می کند. دامپروری بخش درهم‌تنیده کشاورزی است وتمام ضرر و زیانی که متوجه بخش کشاورزی است متوجه بخش دامپروری نیز خواهد بود.

در صورت تداوم در سال ۱۴۰۱، چه خطرات و زیان هایی را ایجاد می کند؟

   بدون شک هزینه‌های بسیار بیشتری بر صنعت تحمیل خواهد شد و به تبع آن مردم نیز برای تامین سبد خانوار دچار زحمت می شوند.

آزادسازی نرخ نهاده ها چطور؟ چقدر باعث افزایش قیمت شیر و گوشت می شود؟

اگر یارانه ها به سمت مصرف کننده هدفمندسازی شوند، تا حد زیادی این افزایش قیمت مدیریت می شود. ولی همانطور که می‌دانید ما اقتصاد نرمالی را تجربه نکرده ایم. اختلافات زیادی به دلیل وجود ارز دونرخی در کشور ایجادشده و مخالفت های زیادی نیز با وجود ارز مرجع انجام می شود. دامدارهای ما هم طرفدار ارز تک نرخی در اقتصاد کشور هستند تا از درگیری ها و بروکراسی های اداری برای دریافت نهاده های دولتی نجات پیدا کنند.

 از سوی دیگر با توجه به جنگ زیست محیطی فراگیر در تمام دنیا، کشور ما به دلیل سوء مدیریت آسیب بیشتری از این موضوع دیده است و فشار بیشتری بر مردم تحمیل می‌شود. تشویش افکار در بازار، برای تولید کننده ایجاد بلاتکلیفی می کند و این دغدغه خوبی برای اقتصاد کشور نیست. کارشناسان بر این باورند که دولت نباید یارانه را قطع کند، بلکه باید آن را در جایگاه مناسب خود قرار دهد طوری که هم به نفع تولیدکننده و هم در نهایت به سود مردم باشد.

 به نظر شما دولت باید از چه فرمولی برای هدفمند کردن یارانه ها استفاده کند؟

    یارانه متعلق به مصرف کننده است. اکثر دامپروران بر این نکته اتفاق نظر دارند که تمام مراحل تولید با نرخ آزاد انجام، و قیمت گزاری شود و در نهایت دولت روی محصول نهایی به مصرف کننده یارانه تخصیص دهد. این می تواند در غالب سبد کالا، کوپن، کارت خرید روزانه خانوار یا به هر صورت دیگر باشد.

فایل صوتی مصاحبه اختصاصی دامیران با خانم دکتر حصاری، قائم مقام مدیرعامل و مدیر فنی سواپارس

همانطور که می دانید، بهروری بالا می تواند به کاهش هزینه های تولید و در نهایت کاهش قیمت محصول نهایی کمک کند. دامداران ما چقدر برای بهره ور عمل کردن تلاش می کند؟

   ما انکار نمی کنیم که در این زمینه جای کار هست. خود دامداران نیز در این مورد تلاش زیادی کردند ولی در این زمینه شرکت‌های تعاونی نیز باید بیشتر حمایت شوند تا بتوانند در امر آموزش دامدار بهتر عمل کنند. در این صورت دامدار می تواند به روزتر، علمی تر و بهتر از قبل دست به تولید بزند. متاسفانه در ساختار فکری ارگانهای دولتی یک گسستگی وجود دارد. تعاونی ها جایگاه مناسب قانونی خود را ندارند. اگر تعاونی های دامپروری به جایگاه مناسب خود در زنجیره ارزش دست پیدا کنند، سایر دامداری ها ناچار  به انطباق خود خواهند بود. خود جهاد کشاورزی نیز باید این نیاز را احساس کند و خود از طریق تشکل کلاس های آموزشی را برای دامداران، آنها را از لحاظ علمی ارتقاء دهد.

آیا شما آمار یا برآوردی از میزان مصرف شیر و گوشت در جامعه دارید؟

   اکنون سرانه مصرف شیر و لبنیات در ایران برای هر نفر سالانه ۱۱۷ کیلوگرم است که حدود ۴۸ کیلوگرم کمتر از میانگین مصرف جهانی است.

خوب است این را به خاطر بیاوریم که تا چند سال پیش کشور ما مقصد صادرات لبنیات از سایر کشورها بود، ولی امروز خود ما دم از صادرات می زنیم. این مبین این است که ما باعث  رشد چند صد  درصدی دامپروری در کشور شده ایم.

آیا دامیران را می خوانید؟

دامیران را چگونه ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید دامیران – به عنوان پایگاه فراگیر دامپروری و دامپزشکی کشور – چه خدماتی برای تعاونی گاوداران اصفهان می تواند داشته باشد؟

   با دامیران آشنا هستم. پایگاه بسیار خوب و پویایی است. مشاهده مجموعه ای تا این حد علمی، متمایز، و دارای مزیت های نسبی که با اختلاف چشمگیر نسبت به سایرین عمل می کند، برای ما باعث تفاخر است. امیدواریم که دامیران بتواند با انتقال صحبت ها و نقطه نظرات ما به مخاطب،گامی موثر در حل مشکلات اصناف بردارد. نظر و نیت ما در راستای رشد و بالندگی مملکت است. دامیران می‌تواند با پر کردن فضای خالی بین دولت و بخش خصوصی، صنعت و دانشگاه، و تولید کننده و مصرف کننده، تسهیل کننده ایجاد شرایط مطلوب برای هر کدام از این بخش ها باشد. ظرفیت شرکت تعاونی ما در این زمینه بی انتهاست و با توجه به پتانسیل های موجود و شرایط فراهم آمده می‌توانیم با دامیران همکاری خوبی داشته باشیم.

سخن پایانی ؟

   صنعت دامپروری صنعتی است که پتانسیل در دست گرفتن و نجات اقتصاد مملکت را دارد و می تواند بخش عظیمی از چرخه اقتصاد، صادرات و ارزآوری، تامین سفره مردم، و اشتغال را پوشش دهد. خوب است که در نظر گرفته شود که صنعت دامپروری در زمان جنگ تحمیلی، در زمان بحران های اقتصادی، برای حل مشکلات اشتغال، و رنگین کردن سفره خانواده ها نقش پررنگی را برعهده گرفته است. باید برای آینده این صنعت برنامه داشت. دامپرور در حال حاضر در کشور ما از آن احترام اجتماعی که شایسته اوست برخوردار نیست. جا دارد که برای نزدیک کردن دامپرور به جایگاه واقعی خود تلاش شود. در این زمینه نیاز به اصلاح جدی در ساختار فرهنگی وجود دارد

   از قضا امروز نسل جدید آماده این تغییر است. بستر مناسبی که در پی امکان دسترسی به فضای مجازی برای همه مردم به ویژه نسل جوان ایجاد شده است، درصورتی که درست برنامه‌ریزی و مدیریت شود، می‌تواند به خوبی ابزار این اصلاح فرهنگی باشد.

مهندس علی مختاریان: تشنگی؛ تهدیدی برای صنعت دامپروری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

منبع: خبرگزاری دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × سه =